MARTIN. Aj v príprave knižných publikácií priniesla nová doba nové trendy. Technické prostriedky zjednodušili výrobu knihy. Vydavateľské štúdio – v podstate jeden človek – môže komplexne zabezpečiť prípravu knižnej publikácie od edičného zámeru cez autorské spracovanie, redakčné spracovanie, až po výtvarne riešenie a dizajn knihy. Malé vydavateľstvo sa vie postarať tiež o tlač a distribúciu. Na takomto princípe pracujú všetky vydavateľstvá, ktoré boli doteraz súčasťou výstavného projektu v Turčianskej knižnici.
Štúdio LJ – to je literatúra pre Turiec a kraj
To platí i v prípade Štúdia LJ Vrútky, ktoré už pripravilo pre svojich partnerov niekoľko pozoruhodných publikácií. Vzniklo v roku 2012 vo Vrútkach. Jeho manažérkou a zároveň aj výkonnou pracovníčkou je Lucia Jesenská. Zameriava sa predovšetkým na vydávanie beletrie, ale aj odbornej literatúry, ktorá súvisí s regiónom Turiec či Žilinským krajom, respektíve spolupracuje s autormi a tvorcami, ktorí tu žijú. Doteraz vydalo 25 titulov.
V súvislosti so Štúdiom LJ treba hovoriť aj o ďalších dvoch vydavateľstvách. Štúdio LJ nadviazalo do značnej miery – aj vďaka osobnému prepojeniu – predovšetkým na činnosť vydavateľstva Knižné centrum Žilina, ktoré pôsobilo od roku 1993 až do roku 2014. Začínalo ako knižný veľkoobchod a distribučná firma. V začiatkoch expedovalo zo svojho veľkoskladu v Martine - Priekope do siete kníhkupectiev na Slovensku ročne vyše tri milióny výtlačkov kníh. To ho neskôr inšpirovalo aj k vlastnej vydavateľskej práci a zakrátko sa stalo v tom čase štvrtým najväčším vydavateľstvom na Slovensku. Jeho ročná produkcia dosiahla 100 titulov - spolu v 500 000 výtlačkov.
Čo titul, to známy turčiansky autor
Odbytová, ale aj autorská základňa vydavateľstva bola do veľkej miery opretá o Martin. Mnoho martinských autorov našlo v tom čase v Knižnom centre svoje domovské vydavateľstvo. Boli to Peter Mišák, Igor Válek, Ondrej Nagaj, Konštantín Horecký, Milan Lechan, Ján Vrabec (ako autor, ale aj ako ilustrátor), Milan Tuma, Emil Rusznák a iní. Malo mimoriadne širokú a pestrú škálu knižnej produkcie – od kuchárskych kníh cez obrazové publikácie, beletriu, slovníky, jazykové príručky až po odbornú literatúru a encyklopédie.
Po roku 2010 Knižné centrum utlmilo svoju vydavateľskú činnosť a jeho projekty a agendu čiastočne od neho prebralo vydavateľstvo Georg Žilina. Toto vydavateľstvo sa opiera o vlastnú tlačiareň, pri ktorej vzniklo. V krátkom čase sa stalo lídrom na trhu a vydáva 50 knižných titulov ročne. Chvályhodné je aj v jeho prípade, že väčšina kníh z edičného programu opäť pochádza od autorov spätých s Turcom (Mišák, Válek, Rusznák, ale aj Julo Ondrej so svojím ilustrátorom Brunom Horeckým a tiež Michal Horecký a Lucia Jesenská).
Vydali knihy, ktoré sa stali Knihami Turca
Rozmach vydávania kníh v tejto spoločnosti nepriamo inicioval vznik Štúdia LJ, ktoré je v súčasnosti jeho významným partnerom. Pripravuje pre neho na vydanie knižné publikácie a kalendáre a zabezpečuje redakčné, grafické a výtvarné spracovanie V rámci tejto spolupráce vznikli publikácie s výnimočným výtvarným stvárnením, ktoré mali priaznivý čitateľský ohlas a dostalo sa im spoločenského uznania.
V prvom rade treba spomenúť knihu Aj takí sme boli: Deti Turca od Milana Tumu. Ako sa na obálke uvádza, obsahuje vrútocké legendy a spomienky. Ocenenie v ankete Kniha Turca 2014 získala publikácia Príbehy a povesti Turca, ktorú zostavil Blažej Belák. Najnovšou vydanou knihou Štúdia LJ je básnická zbierka Milana Tumu s názvom Láskaviny. Po výtvarnej stráne tiež upúta knižná novinka Ružový akt – básnická zbierka Miroslava Bartoša, ktorú si básnik a zároveň aj výtvarník sám ilustroval pôsobivými akvarelmi. O Bartošovi treba povedať, že ako ilustrátor vypomohol napríklad ďalšiemu Turčanovi básnikovi Michalovi Badínovi pri jeho debute Rieka a tieň.
Ponuka veľká na primalý slovenský trh
Autori aj ich vydavatelia majú ambíciu preniknúť so svojimi dielami – knihami do povedomia čitateľov na celom Slovensku. Ponuka je však priveľká na možno primalý slovenský knižný trh. Nakoniec pristupovať k tvorbe a vydávaniu kníh s vedomím, že najviac zarezonujú vo vlastnom regióne, nemusí byť zlou taktikou. Veď aj čitatelia z regiónu sú nároční a za kvalitné vydané diela vedia byť vďační. A na toto už dávno prišli a rešpektujú to všetky tri predstavované vydavateľstvá.
Výstavku kníh autorsky a tematicky viazaných na región Turca si možno pozrieť v priestoroch Turčianskej knižnice do 20. augusta 2015.