MARTIN. Prívalové dažde, ktoré potrápili koncom júna aj Turiec, spôsobili kalamitu i pod Martinskými hoľami.
Malý potok, ktorý pramení v oblasti Floch a tečie popod lanovku, bol upchatý na viacerých miestach. V silnom prúde sa valilo dolu množstvo kameňa, dreva a štrku. Potok sa dokonca vychýlil až tak, že vzniklo nové koryto, ktoré sa s nahromadenými kameňmi valilo dolu asfaltovou cestou smerom dole okolo bývalého horského hotela. Cesta bola zahataná drobnými kameňmi v dĺžke 760 metrov už od konečnej zastávky autobusov a približne od horského hotela už bol problém pokračovať hore k bývalej údolnej stanici lanovky.
Roboty sa chytili aj sami
Následky rozbesneného živlu odstraňovalo mesto až minulý týždeň, niekoľko dní po kalamite. Práve toto nahnevalo viacerých Martinčanov, ktorí sa nemohli pre zatarasenú cestu dostať autom hore k svojim chatám. Niektorí preto nelenili, svojpomocne poodhadzovali veľké kamene a urobili si cestičku na kolesá.
„Zo Stráni vedie na hole len jeden turistický chodník a je smutné, že mesto nedokázalo niekoľko dní sprístupniť túto cestu. Ak sem aj prišli nejakí turisti, po niekoľkých metroch sa určite otočili, lebo asfaltka bola plná kameňov. Vyzeralo to tu ako v zabudnutej krajine či nejakom lome,“ krútil hlavou Pavol z Martina, jeden z majiteľov chát na Stráňach.
„Je to zlé, že chatári sa o aké-také sprístupnenie cesty museli postarať sami. Zaujímalo by ma, ako by v prípade potreby vyšla hore sanitka. Chodievajú sem i turisti z iných miest napríklad na týždeň. Ak sem zavítali počas týchto dní, bez auta si museli vynášať na chatu všetko ručne,“ zamýšľa sa Martinčan.
Dvadsať hodín vo švungu
Odpratávacie práce, ktorými poverili zamestnancov Brantneru, boli podľa mesta pozdržané z jednoduchého dôvodu.
„Čistenie cesty a celého priestoru sme vykonali až keď skončili prívalové dažde a počasie nám umožnilo pustiť sa do práce,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Ako povedal konateľ spoločnosti Brantner Peter Kašuba, jeho šiesti zamestnanci z miesta vyviezli až 42 ton naplavených skál.
„Bahennú masu sme zhŕňali UNC nakladačom, tiež bolo treba nákladným autom odviezť odpad a uložiť ho na skládku. Na rad prišlo i strojné zametanie a ručné dočistenie. Pri tejto akcii sme dokonca odskúšali novú agresívnu kefu,“ menoval práce Peter Kašuba.
Odstraňovanie kalamity trvalo približne dvadsať hodín. Časť vyplavených skál použili chlapi na terénne úpravy vymytých častí a zvyšok vyviezli na skládku.