u a stala sa inšpiráciou pre viaceré zahraničné knižnice. Hovoríme s generálnou riaditeľkou SNK Katarínou Krištofovou.
Presne 7. marca 2012 sa SNK podpísaním zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného prostriedku vo výške takmer 40 miliónov eur stala realizátorom najväčšieho digitalizačného projektu. Blíži sa jeho finále. Ako ho SNK zvláda?
- Chod celej inštitúcie sme podriadili tomu, aby sme do 30. septembra zdigitalizovali daný počet objektov. Ku koncu júna si – hovorovo povedané – môžeme odfajknúť 1 350 969 zdigitalizovaných objektov SNK a 1 039 287 objektov Slovenského národného archívu. O veľkosti projektu svedčí aj to, že ku koncu spomínaného mesiaca sme vytvorili 169 nových pracovných miest a celkovo na projekte pracuje 212 z takmer 400 zamestnancov SNK, čo našu inštitúciu radí medzi dôležitých zamestnávateľov v regióne. Zároveň veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby sme veľkú väčšinu týchto objektov sprístupnili našim používateľom nielen v priestoroch samotnej knižnice, ale aj online tak, aby k nim mali prístup z akéhokoľvek zariadenia s pripojením k internetu.
Popíšete túto snahu podrobnejšie?
- SNK sa podieľala na príprave legislatívy, ktorá umožní tento cieľ dosiahnuť aj z hľadiska autorského práva. Ide o ustanovenia aktuálneho aj nového autorského zákona týkajúceho sa sprístupňovania tzv. obchodne nedostupných diel. Zároveň sme v spolupráci s autorskou spoločnosťou LITA a Národným osvetovým centrom našli inovatívne a používateľsky zaujímavé riešenie, ako túto legislatívu uviesť do praxe. Používatelia tak už nebudú odkázaní len na zaujímavosti z digitalizácie na stránke projektu www.dikda.eu, ale budú mať priamy prístup ku všetkým objektom, ktoré budú potrebovať na štúdium, prácu či zábavu.
Stránka dikda.eu má slušné renomé...
- Áno, od jej spustenia sme na nej zaznamenali takmer 100-tisíc návštev zo Slovenska, USA, Čiech Veľkej Británie, Nemecka a ďalších krajín.
Spomínali ste záver septembra, ktorý je kľúčový pre projekt digitalizácie. Potom sa skončí?
- Neskončí. Pokračovať v ňom budeme ďalších minimálne päť rokov. Našim konečným cieľom je zdigitalizovanie celého slovacikálneho fondu SNK. Práve na tento cieľ bude robustná technologická infraštruktúra, vybudovaná v rámci projektu, slúžiť aj v nasledovných obdobiach.
Súčasťou projektu bolo aj dobudovanie Konzervačného a digitalizačného centra vo Vrútkach. Na čo presne bude slúžiť?
- V týchto priestoroch už od roku 2012 digitalizujeme svoje fondy. Momentálne tam pracuje 22 špičkových profesionálnych skenerov. Naskenované obrazy dokumentov prechádzajú softvérovým spracovaním, tzv. postprocessingom, v rámci ktorého dochádza k potrebným úpravám obrazu či optickému rozpoznávaniu textu. Je to nevyhnuté pre tzv. plnotextové vyhľadávanie, ktoré umožňuje nájsť konkrétne slovo či výraz v digitalizovanom texte. V budove už sú funkčné aj špičkové pracoviská na čistenie, konzervovanie, odkysľovanie a reštaurovanie dokumentov, ktoré priamo súvisia s digitalizáciou, ako aj laboratóriá papiera, vybavené najmodernejšími chemickými prístrojmi.
Vlani v októbri sa v SNK začali rekonštruovať aj tri poschodia depozitov, s čím súviselo aj obmedzenie výpožičných služieb.....
- Áno, rekonštrukcia depozitov si vyžiadala vysťahovanie 860-tisíc dokumentov, čo predstavuje 450 ton papiera, ktorým sme museli nájsť náhradné priestory v knižnici i mimo nej. Ďalším dôvodom obmedzenia výpožičiek bolo neustále obiehanie dokumentov v procese digitalizácie – išlo o tisíce dokumentov denne. Rekonštrukcia depozitov je však už dokončená, opäť sa začínajú plniť a od septembra 2015 budú v Slovenskej národnej knižnici v plnom profile obnovené všetky služby pre verejnosť.
V pôvodnom rozsahu?
- Nielen v predrekonštrukčnom rozsahu, ale aj s inovatívnymi, modernými digitálnymi službami, ktoré súvisia práve s výsledkami digitalizácie písomného kultúrneho dedičstva a prinesú vo vzťahu k používateľom úplne novú kvalitu.