ČREMOŠNÉ. Na horskej chate Bartoška neďaleko Turčianskych Teplíc sa už po 24-krát konal letný tábor pre deti s vrodeným krvácavým ochorením (hemofília).
Každý rok čaká na deti počas dvoch týždňov pestrý program so zaujímavými ľuďmi. Tentoraz ich prišli podporiť taneční choreografi Zuzana Vinšová a Esi, ktorí pre malých hemofilikov pripravili dvojdňový kurz v štýle hip-hopu.
Nácviky zvládali hravo
Zo 46 táborníkov sa do choreografie Hemo hop zapojilo 35 detí vo veku od 6 do 16 rokov. Stačilo, aby Esi - víťaz mnohých tanečných súťaží - ukázal niečo zo svojho umenia, ktoré predviedol aj vo finále kastingu Move Up pre The Pastels a okamžite si získal každého.
„Podporiť takýto tábor bola pre mňa výzva, hoci kurzy pre deti, napríklad aj z domovov, vediem pravidelne. O hemofílií som pred tým veľa nevedel a chcel som spoznať i tieto jedinečné deti,“ spomína tanečník Esi, ktorý pôsobí v Bratislave.
Filmový štáb všetko poctivo nakrúcal a výsledkom bude zaujímavý tanečný videoklip.
Prvý deň hip-hopového kurzu sa tvorila choreografia. Niektoré deti boli pohybovo nadanejšie, iné menej, čo ich však spájalo, bola dobrá nálada a chuť zvládnuť všetky prvky spoločného „pouličného“ tanca. Prvé nácviky zvládli malí tanečníci hravo aj vďaka trénerke Zuzke, ktorá sa venovala naozaj všetkým. K večeru sa už črtali prvé náznaky výsledného Hemo hopu. Filmári mali celý deň plné ruky práce, natáčalo sa za slnečného počasia, v daždi, z rebríka, spoza plota, v noci pri svetle reflektorov auta, aj s ohnivými efektmi.
Pohyby museli prispôsobovať
„Spolupráca bola úplne perfektná. Decká dostali zo seba maximum, veľmi sa snažili, makali a na tréningy sa tešili. Ich nadšenie ma naozaj dostalo, lebo na prvý pohľad vôbec nevidno, že by mali nejaké ochorenie,“ pochválil svojich zverencov Esi.
Druhý deň strávili deti na ihrisku. To sa dočasne stalo ich tanečným parketom, hneď po raňajkách a povinných injekčných dávkach, ktoré im nahradili chýbajúci faktor zrážanlivosti krvi. Bez týchto liekov by nielen nemohli tancovať, ale celý ich život by bol oveľa zložitejší a kratší. Vôbec na nich nebolo vidno únavu, napriek tomu, že išli spať tesne pred pol nocou. Malí povzbudzovali veľkých a tiež naopak - ako inak - pouličným slangom: „Ty to dáš, brácho“.
„Choreografiu sme museli prispôsobiť a rozložiť pohyby rovnomerne po celom tele, aby nemali namáhané najviac napríklad kolená. Pri nadmernej záťaži sa krvácanie môže spustiť už vo vnútri tela,“ opisuje lektor Esi, ktorý medzi táborníkmi objavil aj niekoľko tanečných talentov.
Spokojnosť so sebou samým
Po nacvičení poslednej časti choreografie na pieseň speváka Bruna Marsa boli všetci šťastní a právom na seba hrdí. Za svoju námahu dostali ručne vyrobené medaile Hemo hop od choreografky Zuzky, tričká i šiltovky a najlepšieho tanečníka odmenili bezplatným mesačným kurzom v Esiho tanečnej škole. Všetky deti mali možnosť povedať na záver niečo o svojich pocitoch priamo do mikrofónu. Ich prejav vďaky bol nabitý emóciami.
Tanec s názvom Hemo hop bol v poradí šiestym projektom pre deti s vrodeným krvácavým ochorením. Všetko sa začalo v roku 2010 nadrozmerným obrazom, ktorý namaľovali deti. O rok neskôr si zahrali divadlo o kráľovnej Viktórii, v roku 2012 pre nich Daniel Hevier napísal knihu, ktorá bola ilustrovaná kresbami hemofilických detí. V roku 2013 profesionálny fotograf nafotil deti a vytvoril obrazy, v roku 2014 opäť Daniel Hevier zložil pre deti Hemo hymnu, ktorá bola pokrstená na Hemofilickom kongrese. Malí aj veľkí táborníci sa už nevedia dočkať, kedy svoj tanečný videoklip uvidia zverejnený na internete.
Autor: AD