TURČIANSKE TEPLICE. Slovenské liečebné kúpele v Turčianskych Tepliciach (SLK) prechádzajú v týchto dňoch rozsiahlou rekonštrukciou. Robotníci zveľaďujú nielen historickú budovu Modrého kúpeľa a balneoprevádzku, ale kompletne opravujú i hotely Kollár a Malá Fatra. Tieto budovy sú kultúrnou pamiatkou Slovenska. Zmena to bude ale naozaj poriadna, keďže v pôvodnom stave ostali len múry.
Pribudne niekoľko noviniek
„Po rekonštrukcií sa tento objekt bude nazývať Grand hotel Elisabeth. Ubytovacie priestory budú prerobené na päťhviezdičkový hotel a všetky izby budú mať svoje vlastné sociálne zariadenie. Hotelová časť bude zariadená v štýle art deco, čo sú dvadsiate-tridsiate roky 19. storočia,“ približuje zmeny generálna riaditeľka SLK v Turčianskych Tepliciach Zuzana Ďurinová.
Absolútnou novinkou celého projektu bude nový kardiologicko-rehabilitačný inštitút
Incare, ktorý sa bude nachádzať v priestoroch pôvodnej balneoprevádzky a modrého kúpeľa, podkrovia nad Kollárom a v časti jeho prízemia.
V teplických kúpeľoch pribudne i kardiologická rehabilitácia ako nová súčasť budúceho hotela Grand hotel Elisabeth.
„Je to najstaršia kúpeľná budova, ktorá má viac ako dvesto rokov. Jej technický stav si už vyžadoval rozsiahlu stavebnú investíciu, ak sa mal prevádzkovať. V opačnom prípade, o rok - dva by sme boli nútení hotel postupne uzatvoriť a ukončiť jeho využívanie tak, ako sme to urobili s modrým kúpeľom a starou balneoprevádzkou. Aj ich technický stav už bol nezlučiteľný s prevádzkovaním a využívaním pre našich klientov,“ vysvetlila Zuzana Ďurinová.
Náročné technologické opravy
„Oveľa jednoduchšie aj lacnejšie by bolo, keby sme postavili nový liečebný dom aj s balneoprevázkou na holej lúke. Komplexné rekonštrukcie historických budov, nieto ešte budov, ktoré sú postavené priamo na vývere termálneho zdroja, sú veľmi náročné a tiež veľmi nákladné,“ zmieňuje riaditeľka.
Špeciálnu opravu má za sebou i nepísaný symbol mesta - budova Modrého kúpeľa s kupolovitou strechou, v ktorej vyviera liečivý prameň. Ten má priaznivé účinky pri všetkých ochoreniach pohybového aparátu, neurologických, urologických, gynekologických a taktiež aj gastroenterologických ťažkostiach.
„Voda vyviera z lávového podlažia o teplote 47 stupňov Celzia, ale schladzujeme ju na 37 stupňov. Primárnym liečivým účinkom je pôsobenie geotermálneho tepla na ľudský organizmu počas kúpeľa. Následne pacientovi podávame zábal, počas ktorého prebieha sekundárny liečivý účinok, a to je pôsobenie minerálov,“ vysvetľuje Z. Ďurinová.
O kolos sa treba neustále starať
Blahodarné kúry však budú musieť kúpeľní hostia v tejto budove na čas oželieť. Počas stavebných práce je Modrý kúpeľ zatvorený. Robotníci dokonca na pár dní sňali aj časť oblej strechy, aby ju mohli zrenovovať.
„Išlo o náročnú prácu, keďže dodávateľ pri tom použil žeriav, vnútorné i vonkajšie lešenia a najmä sofistikovaný bezpečný postup,“ hovorí ďalej riaditeľka SLK.
Celková investícia všetkých rekonštrukcií v kúpeľoch sa vyšplhá do výšky 13 miliónov eur. Stavebné práce na Modrom kúpeli a balneoprevádzke by sa mali skončiť už v decembri tohto roku. Renovácia hotela Kollár a Malá Fatra potrvá do mája 2016.
„Kúpele neustále zveľaďujú svoj majetok. O takýto kolos sa musíme neustále starať. Kompletne sme zrekonštruovali hotel Veľká Fatra s dvesto lôžkami, vybudovali sme nový hotel Veľká Fatra 2 s tristo lôžkami, postavili sme nový areál spa&aquaparku a opravili hotel Aqua. Nesmieme nič zanedbať, je to veľká zodpovednosť i perspektíva rozvoja kúpeľov,“ vyslovila sa riaditeľka Z. Ďurinová.