TURČIANSKE TEPLICE. Ján Slovák (1976) v žiackom veku navštevoval ZUŠ v Turčianskych Tepliciach, výtvarné nadanie rozvíjal v ŠÚV Kremnica, v odbore dizajnu. V štúdiu pokračoval na AU v Banskej Bystrici (1990-1994) na katedre grafiky u profesora Roberta Bruna.
Vo výtvarnej tvorbe sa pohybuje na pomedzí grafiky a maľby. Zatiaľ čo jeho grafické ambície si vyžadujú, okrem tvorivého programu, náležité pracovné podmienky a najmä čas na remeselnú realizáciu grafického listu, a tie vzhľadom na pracovné zaťaženie v mimoumeleckých zamestnaniach nebolo možné vytvoriť, zvolený maliarsky prejav mu čiastočne kompenzuje ďalšie umelecké aktivity.
Na výstave v Galérii Mikuláša Galandu sa autor prezentuje súborom monotypií tlačených z väčších papierových matríc. Nefiguratívne kompozície sú odozvou zážitku z reálneho života alebo z krajiny. Základná farebná plocha nesie dynamické línie, tvarové fragmenty a je obohacovaná štruktúrami ďalších tónov. Grafik necháva vyznieť čaru prekvapení, ktoré prináša ručná tlač – nečakané farebné prieniky, rastre, súzvuky.
Slovákova tvorba sa rozbieha, vzhľadom na jeho životné skúsenosti (práca v zahraničí, v Paríži) i tvorivý nepokoj môžeme oprávnene očakávať, že kmeň talentu sa bude v priaznivejších podmienkach rozvetvovať a po čase prinášať pozoruhodné ovocie.
Autor: Miroslav Bartoš