MARTIN. Už zazvonilo. Nielen v školách, ale aj v domácich rozpočtoch v rodinách, kde majú školákov. Musia nakupovať pomôcky a oblečenie. Základné vzdelanie už dávno nie je zadarmo. Najviac si to uvedomujú rodičia prváčikov, ktorým malý školák vyženie z peňaženky na základnú výbavu okolo 150 eur.
„Šetriť sa veľmi neoplatí, pretože prváčik môže v prvých mesiacoch ľahko polámať lacné ceruzky, štetce či perá a rodičia tak v konečnom účtovaní nezískajú nič, lebo nákupy budú musieť opakovať,“ hovorí na základe dlhoročných skúseností Viera Ľuptáková z martinského Demra.
Rodičia potrebujú aj poradiť
V tomto obchode majú široký sortiment školských potrieb v rôznych cenových reláciách, no uprednostňujú kvalitnejšie výrobky za prijateľnú cenu.
„Rodičia potrebujú mnohokrát poradiť, lebo školy im nie vždy poskytnú vyčerpávajúce zoznamy školských potrieb. Pre prváčikov pripravujeme celé sety, kupujúci sa môžu rozhodnúť či uprednostnia základnú výbavu, alebo kúpia svojmu dieťaťu napríklad veci na výtvarnú výchovu v širšej palete farieb,“ pokračuje a dodáva, že by nemali dať vždy prednosť farebným obálkam, ktoré sa deťom páčia, ale tomu, či je napríklad zošit z kvalitného papiera, aby sa pri písaní hneď nerozderavil.
V obchode bolo už v minulom týždni pri regáloch so školskými potrebami viac ľudí ako bežne v priebehu roka.
„V tomto týždni sa to ešte zahustí, ale na nával sme pripravené,“ upresňuje V. Ľuptáková. „Každý rok o takomto čase stiahneme z iných oddelení predavačky, aby sme zákazníkov rýchlejšie obslúžili a poradili im,“ hovorí. „Tovaru máme dosť, ak treba doobjednáme, dnes to už nie je problém,“ informuje o septembrovej praxi v obchode.
Ide to aj po vlastnej linke
Niektoré školy uprednostňujú nákup pomôcok pre prváčika po vlastnej linke. Vyzberajú od rodičov peniaze a tí potom nemajú na rozsah či kvalitu pomôcok žiaden vplyv. A najmä na to nie, aby mohli svojho prváčika dovybaviť aj tým, čo sa zvýšilo po starších súrodencoch. Ide napríklad o výkresy, lepidlá, gumy, nožnice, farbičky, pravítka, palety na výtvarnú výchovu a podobne.
„Možno ide o drobnosti, ale niektorým rodinám sa zíde každý cent,“ hovorí za rodičov Ivana zo starej Ľadovne. Sama odprevadila do školy postupne tri deti a má s rozličnou praxou základných škôl svoje skúsenosti. Prihovára sa za to, aby deti nemuseli hneď mať všetko nové. „Učí ich to uvedomiť si, že všetko niečo stojí a viac si nové pomôcky šetria,“ presviedča mamička.
Internet je lacnejšou alternatívou
Kamenné obchody už dnes nie sú jedinou alternatívou nákupu. Školské pomôcky sa dajú výhodne zohnať aj v internetových obchodoch. „Treba ale na to myslieť trochu skôr, aby stihli doraziť a treba presne poznať názvy pomôcok. Najmä čísla zošitov sa môžu rýchlo popliesť,“ opisuje svoj spôsob obstarania školských potrieb otecko z martinského Severu, ktorý v tomto školskom roku ide odprevadiť do školy druhé dieťa a už má svoje skúsenosti. „Začiatočníkom by som internet neodporúčal. Určite by na niečo zabudli,“ komentuje. Ale on je spokojný. Školskú tašku kúpil lacnejšie o tretinu, lacnejšie sú najmä súpravy školských potrieb, napríklad peračník s výbavou, sety na výtvarnú výchovu a podobne.