Po letných prázdninách sa opäť otvoria dvere Slovenského komorného divadla Martin.
MARTIN. Hneď skraja divadelnej sezóny návštevníci uvideli alebo uvidia rozprávku pre deti (Anjelik, žirafa a stolček alebo o (ne)zmysle, všetky časti sitkomu www.narodnycintorin.sk, komornú drámu o vine a obeti Blackbird, ruskú klasiku Ostrovského Les s Janou Oľhovou v hlavnej úlohe, monodrámu Kontrabas či novinku z konca minulej sezóny, tzv. duchársku komédiu Mŕtvi to vidia inak.
Prvá novinka v novembri
Repertoár SKD obohatia v tejto sezóne štyri novinky. Ako prvá sa do dramaturgického plánu dostane dramatizácia autobiografického románu Žo Langerovej Vtedy v Bratislave (Môj život s Oskarom L.). Kniha vyšla v roku 2007 a okamžite sa stala kultúrnou udalosťou a knihou roka. Prináša spomienky na spolužitie s ľavicovým intelektuálom, ktorý napokon vo vykonštruovanom politickom procese s Rudolfom Slánským „vyfasoval“ 22 rokov väzenia. Autorka knihy, manželka odsúdeného ľavičiara, s ním nezdieľa ľavicové zatemnenie mysle, ani neskrýva skepsu voči tzv. ľudskej tvári socializmu. Langerovej román je plný faktov, dobových súvislostí, ale aj osobných spomienok.
Pre SKD román zdramatizoval Peter Pavlac, ktorý pred pár rokmi pripravil pre martinský súbor úspešnú dramatizáciu románu Jána Roznera Sedem dní do pohrebu. Režisérsku taktovku zverila dramaturgia divadla hosťujúcemu Patrikovi Lančaričovi, úlohu hlavnej predstaviteľky dostane Jana Oľhová. Okrem nej diváci uvidia Zuzanu Rohoňovú, Kamilu Antalovú, ale aj Evu Gašparovú, Ľubomíru Krkoškovú, Nadeždu Vladařovú, Michala Gazdíka, Jaroslava Kyseľa a Františka Výrostka. Novú inscenáciu začnú Martinčania na scéne domáceho výtvarníka Jozefa Cillera študovať už v polovici septembra, premiéru plánujú na 6. novembra.
Režírovať bude aj Marek Ťapák
Na martinských divadelných doskách uvidíme i výber z prozaických prác jednej z najväčších osobností modernej slovenskej literatúry, Mila Urbana. Hoci si tento fenomén našej literatúry pošpinil povesť v období Slovenského štátu, kedy viedol denník Gardista, kvalitu jeho predchádzajúcich próz to nepoznačilo. Zbierka poviedok Výkriky bez ozveny, ktorú zdramatizoval Róbert Mankovecký a Marek Ťapák, je pohľadom mladého človeka na slovenskú dedinu so všetkou jej pretvárkou a falošnou morálkou. Hosťujúci režisér Marek Ťapák má ambíciu umocniť dramatický príbeh prvkami folklóru. Preto si na spoluprácu vybral hudobníka Stanislava Palúcha a choreografa SĽUK-u Jána Ševčíka. V obsadení nájdeme takmer celý martinský súbor, chýbať nebudú ani muzikanti. Premiéra sa chystá v januári.
Takmer muzikálový horor
Svetoznámy hororový román Frankenstein anglickej autorky Mary Shelleyovej poslúži ako základ a inšpirácia novej inscenácie, ktorú v marci pripraví s umeleckým súborom režisér a zároveň autor divadelnej predlohy Dodo Gombár. Gotický horor o monštre s nadľudskou silou je tak trochu i varovaním pred dôsledkami vedeckých experimentov. V Gombárovej interpretácii nebudú chýbať otázky o práve človeka nahradiť Boha či prírodu a stvoriť živú bytosť. V hlavných úlohách sa predstavia herci, ktorí sú predovšetkým mimoriadne muzikálne nadaní (Marek Geišberg, Daniel Žulčák a Tomáš Grega), pretože Gombárov inscenačný tvar sa priblíži muzikálu. Ten v dramaturgickej skladbe repertoáru už dlhšie chýba, Frankenstein s autorskou hudbou Róberta Mankoveckého má túto „dieru“ vyplniť v závere marca.
Nebude chýbať svetová dráma
Repertoárové novinky tejto sezóny uzavrie svetová dráma. Na martinské javisko sa po tridsiatich rokoch vracia inscenácia Gorkého Meštiakov. Tragikomédia ruského malomesta vypovedá o rozpade rodiny. V centre drámy stoja generačné konflikty, nechýba kritika spoločnosti a živé portréty pestrej skupiny ľudí. Ruskú klasiku bude v SKD režírovať Lukáš Brutovský (v Martine sa úspešne zapísal ako režisér inej ruskej klasiky, Ostrovského Lesa). Premiéru bude mať koncom mája.