TURANY. Turčiansky bič od Martina Brxu z Turian už dávno prekročil hranice regiónu. Poznajú ho nielen na Slovensku, ale aj v ďalekom svete - v Kanade, USA, Holandsku, Nórsku, Saudskej Arábii, Japonsku i v Miláne, kde ho jeho výrobca predviedol na Svetovej výstave Expo 2015.
Dobré sa presadí
„Už vraj Baťa kedysi hovorieval, že keď človek robí niečo kvalitne, tak si ho svet aj sám nájde. Treba to však robiť so srdcom a s láskou a potom sa presadíte,“ povedal Martin Brxa, ktorého záujem o jeho turčiansky bič už ani neprekvapuje.
Pastiersky bič sa mu zapáčil už ako malému chlapcovi. Brával ho svojmu starkému zo zárubne a naháňal ním jahňatá.
„Keď som bol už starší, tancoval som vo folklórnom súbore Kriváň. Veľa sme cestovali po vystúpeniach, a keď som niekde zbadal pastiersky bič, hneď som ho vyskúšal. Učaroval mi, stále ma to držalo. Neskôr som si chcel sám nejaký zaobstarať. Našiel som v Turci majstrov, ktorí ho vyrábali. Naučil som sa to aj vďaka nim a sám ich začal vyrábať. Bola to fuška, ale odvtedy som ich už vyrobil okolo tisícpäťsto,“ pochválil sa mladý majster.
Niekoľkohodinový maratón
Upliesť poriadny bič mu trvá niekedy aj osemnásť hodín. Chce to obrovskú trpezlivosť, zručnosť, silu v prstoch a aj presnosť.
„Rúčka sa vysústruží z tvrdého ovocného dreva, pletenák je z vybranej hovädzej kože, ktorá sa musí správne narezať. Vo vnútri kože sú vyvažováky, aby bič dobre nieslo a nehádzalo ho pri plieskaní. Krúžky sa tradične robia z mosadze. Rúčka sa zväčša natiera včelím voskom, vo výnimočných prípadoch sa zdobí vylievaním cínu a striebra. Kvalitný bič musí byť veľmi dobre vyvážený, aby pri točení plynulo a hladko prešiel do protismeru. Ak je zle urobený, tak vám trhne rukou a je to aj veľmi nebezpečné,“ upozornil Martin Brxa, držiteľ slovenského rekordu z roku 2007 vo výrobe najdlhšieho biča – 9,26 m a najhlasitejšieho plieskania bičom – intenzita hluku 108,2 decibelu.
Uchovať si to svoje
Turčiansky bič nie je len na ozdobu, ešte stále ho vyhľadávajú valasi pri pasení oviec. Používa sa aj na rôznych súťažiach.
Okrem bičov majster ľudových výrobkov vyrába aj valašky, fujary (jedna skončila aj u Stevena Seagala), píšťalky, pastierske kapsy, krpce, opasky.
„Ľudová kultúra je klenotom a nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie, na ktorú môžeme byť právom hrdí,“ vyznal sa Martin Brxa.