MARTIN. Presne 27. augusta osadili na Ulici Janka Kráľa dopravné značky, ktoré spravili z cesty vedúcej od Národného cintorína k Základnej škole na Jahodníckej ulici jednosmerku. Ak idete autom v smere od Ľadovne na spomínanú ulicu už teraz odbočiť nemôžete.
Nová jednosmerka
Niektorí motoristi si však na zmenu stále nezvykli, a preto tam vznikajú nebezpečné situácie.
„Teraz sa na konci jednosmerky vodiči pri odbočovaní doľava, zaradia na ľavú stranu cesty. Keď ale v tom istom čase niekto schádza z kopca od Ľadovne, nesleduje dopravné značenie a chce odbočiť na Ulicu Janka Kráľa, musí následne prudko brzdiť, aby nedošlo k čelnej zrážke,“ upozorňuje na problematický bod Igor Húska, náčelník martinskej mestskej polície.
Jeho kolegovia sa snažia na tomto mieste častejšie hliadkovať, no nemôžu ho strážiť nepretržite. V prvých dňoch po zavedení zmeny tam dokonca mestská polícia posielala človeka, ktorý reguloval dopravu a ešte pred vbehnutím do zákazu upozornil vodičov na ich omyl.
„Treba myslieť predovšetkým na to, že pri súčasnej dopravnej situácii sa nedá po meste jazdiť po pamäti. Jednoznačne treba pozorne sledovať dopravné značenie,“ apeluje na vodičov náčelník.
Poslednému sa do križovatky vchádzalo ťažko
Zavedenie jednosmerky má však aj pozitívny dopad. Keďže na ulici parkuje pri jednej z krajníc počas dňa veľa áut, veľmi ťažko sa tam vyhýbalo dvom protiidúcim vozidlám. Takisto do križovatky pod Národným cintorínom vchádzali vodiči z Janka Kráľa ako poslední. Keďže nefungujú semafory na Jesenského ulici, sprava sa nepretržite valil prúd áut a oni zostali zablokovaní. Preto často riskovali a snažili sa vtesnať aj do najmenšej medzery na ceste, čím vznikali nebezpečné situácie.
„Tieto problémy sa vďaka zavedeniu jednosmerky podarilo eliminovať,“ pochvaľuje si Igor Húska.
Mestskí policajti regulujú v súčasnosti dopravu i na dvanástich martinských priechodoch pre chodcov. Ráno i poobede počas špičky je v teréne 33 ľudí, vrátane náčelníka, jeho zástupcov i operačných dôstojníkov.
„V prvom rade sa snažíme uľahčiť život chodcom, no v prípade, ak sa vytvorí kolóna na vedľajšej ceste, zastavíme premávku na hlavnom ťahu a pustíme vozidlá z bočnej cesty,“ vysvetľuje.
V Rakúsku nikto, u nás dvaja
Podľa ďalších slov náčelníka bolo dobrým krokom aj sprejazdnenie Memorandového námestia počas ranných hodín. K zlepšeniu situácie v tejto časti pomohla aj zvýšená tolerancia vodičov.
„Je to pekný príklad toho, že ak vieme byť rozumní, veci zvyčajne fungujú.“
Väčším problémom je už hliadkovanie na priechodoch pre chodcov. Tam musia pri ceste stáť až dvaja policajti, pretože jeden by situáciu nemusel zvládnuť.
„Pätnásťročná prax nám ukázala, že ak zastavíme auto v jednom pruhu v mnohých prípadoch vodič v druhom pruhu pokyn nerešpektuje. Pritom v susednom Rakúsku takéto niečo ani neriešia. Policajta tam pri priechode nenájdete, pretože ak vodič zbadá človeka na krajnici, dá mu prednosť automaticky. U nás na to musíme byť dvaja. Je to smutné, ale pravdivé,“ povzdychol si na záver Igor Húska.