SKLABIŇA, DUBOVÉ, ŽABOKREKY. V Poľnohospodárskom družstve (PD) SNP so sídlom v Sklabini boli zemiaky súčasťou osevného postupu až do roku 2004. Pestovali ich každoročne na výmere 60 až 80 ha. Dôvodov k ukončeniu pestovania bolo viacero.
„V prvom rade to boli ekonomické dôvody. Náklady na vypestovanú tonu mnohonásobne prevyšovali výkupné ceny, ktoré neustále vplyvom dovozov klesali. Keďže hospodárime vo veľmi členitom teréne, nie všetky parcely sa dali zberať kombajnom, nedostupné sa teda zberali ručne, čo pre podnik znamenalo výrazný rast mzdových nákladov,“ povedala Ivica Lačná, predsedníčka PD SNP.
Zemiaky nahradili krmoviny a obilniny
Zemiaky sa podľa jej ďalších slov stali po roku 2004 nedotovanou plodinou, čo viedlo k defenzívnemu rozhodnutiu o ukončení ich pestovania.
„Po roku 2004 sa zmenila aj koncepcia smerovania družstva. Zamerali sme sa na intenzívny chov dojníc. V súčasnosti je celý osev na ornej pôde orientovaný na naplnenie kŕmneho fondu živočíšnej výroby. Zemiaky nahradili krmoviny a obilniny,“ podotkla Ivica Lačná.
Poslednými mohykánmi, ktorí pestovali zemiaky, vlani na 17 ha, boli poľnohospodári z Dubového.
„Tento rok sme ich už ale nesadili. Je to pre nás neefektívne a viac by sme prerobili, ako zarobili. Žiaľ, máme zastaralú techniku a v poslednom období nám ani počasie veľmi neprialo. Minulý rok bolo počas zberu mokro, zemiaky hnili, museli sa triediť, čo nám len zvyšovalo náklady,“ poťažkal si Jozef Michalec, predseda PD z Dubového.
„Nikdy nehovor nikdy, ale nepredpokladám, že sa k pestovaniu zemiakov ešte vrátime. Ale múdrejší budeme na jar,“ dodal ešte šéf družstva.
Domáce sú domáce
Zemiaky sa však v Turci neprestali úplne pestovať. Mnohé rodiny, ktoré majú záhradky a polia v máji túto plodinu zasadili.
„Domáce sú domáce, s tými v obchodoch, ktoré sa k nám dovážajú aj zo zahraničia, sa nedajú porovnať. Mám už 75 rokov, ale počas môjho života sme zemiaky nikdy nekupovali, vždy sme mali svoje,“ povedala Marta Šípková zo Žabokriek.
„V máji sme zasadili trinásť vriec, dúfam, že vykopeme aspoň šesťdesiat. Je to však málo, čakal som, že to bude aspoň okolo stovky. Úroda je slabšia, sucho sa pod ňu podpísalo. Útechou mi je, že sú aspoň pekné a veľké. Časť zemiakov použijeme na kŕmenie, časť na sadbu a zvyšok by som rád predal. Záujemcov mám dosť, ale zemiakov až toľko nie je. A cena? Keby aspoň 40 eur za meter. Nech sa nám vráti to, čo sme do toho dali. Lenže Poliaci chodia do dediny ponúkať za 30, tak neviem. Pestovať zemiaky nie je lacný špás a aj roboty je s nimi dosť,“ zdôraznil Miroslav Šípka.