KRPEĽANY. Na konci augusta otvorili v Krpeľanoch nový náučný chodník. Nachádza sa za kanálom Váhu v lokalite, ktorú domáci poznajú pod názvom Tiešňava. Ľudia pri jeho budovaní odpracovali viac ako tisíc brigádnických hodín a pri podstatnej časti prác sa museli spoľahnúť na silu vlastných rúk.
Dobré sa chváli samo
„Pomáhali hasiči, členovia kulturistického oddielu, turisti, občania Krpelian a na brigáde boli aj žiaci deviateho ročníka základnej školy. Takisto sme zapojili aj ľudí z verejnoprospešných prác,“ hovorí Jaroslav Kráľ, starosta Krpelian, ktorý prišiel s myšlienkou vybudovania chodníka.
Návštevníci na ňom zatiaľ nájdu štyri informačné tabule, prejdú cez štyri mostíky , narazia na drevené schody a oddýchnu si na lavičkách. Chodník by chceli v budúcnosti ešte predĺžiť a podľa plánov má pokračovať až do časti Pohanovo.
„Je odtiaľ nádherný výhľad na veľkú časť Turca. Uvažujeme i nad ďalším krokom, ktorým by mohlo byť prepojenie chodníka cez Ľubochnianske sedlo s Ľubochňou,“ prezrádza plány starosta.
Chýr o atraktívnej lokalite sa rýchlo šíri a už ju stihli navštíviť turisti zo Žiaru nad Hronom, ale i Čiech. Takisto Tiešňavu poznajú fanúšikovia hry geocaching, ktorí tu umiestnili jednu zo skrýš.
Kontrola zhora
Návštevníci sa pri prechádzke dozvedia niečo o histórii Krpelian, tunajšej faune i flóre či lome, v ktorom sa ťažil materiál na stavbu protipovodňového valu ešte v roku 1934. Viacerých určite zaujme zariadenie vodný trkač. Je poháňané vlastnou silou a bez elektriky či iného zdroja dokáže vytlačiť vodu do výšky niekoľko desiatok metrov.
„V podstate pracuje na princípe, ktorý využívali už starí Egypťania. Veľa ľudí také niečo videlo na vlastné oči, až keď prišli sem,“ povedal Jaroslav Kráľ.
Romantikov poteší tiež prechádzka okolo rybníčka so štýlovým dreveným mlynčekom. Všetky súčasti chodníka vyrobené z dreva prešli rukami Petra Kmeťa. Šikovný chlapík im dal finálnu podobu.
„Napríklad, mlynček je z červeného smreka a jeho výroba mi zabrala približne tri dni,“ hovorí.
Zdá sa, že príjemné miesto sa páči nielen ľuďom, ale sú naň zvedaví i obyvatelia lesa. Príhoda, o ktorú sa s nami podelili Jaroslav Kráľ, sa odohrala jedno ráno ešte pred oficiálnym otvorením v časti premenovanej starostom na Krpeliansky kaňon.
„Bolo počuť nejaký pohyb vo svahu nad chodníkom. Čakal som potichu, kto sa spoza stromov vynorí. Ako sa ukázalo, prišiel nás skontrolovať medveď,“ vracia sa o niekoľko týždňov dozadu šéf obecného úradu.
Pri výstavbe náučného chodníka bolo preinvestovaných 5 500 eur. Z nadačných fondov sa podarilo získať 3 000 eur a zvyšok sumy pokryl obecný rozpočet.