MARTIN. „Umelecké dielo musí vyjadrovať čosi, čo nie je viditeľné z jeho vonkajšej podoby. Predmety a postavy, ktoré zobrazuje, musia poeticky rozprávať o niečom, čo je vzdialené a čo pred nami skrývajú materiálne formy.“ Slová známeho metafyzického maliara Giorgia de Chirica platia aj pre svet, ktorý sa snaží výtvarne pomenovať Andrej Augustín.
Andrej Augustín je akademický maliar pochádzajúci z Bratislavy. Vyštudoval Vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe, kde absolvoval štúdium na oddelení propagačnej grafiky a plagátu. Vo svojej súčasnej umeleckej práci sa venuje maľbe, pastelu, grafike, ilustrovaniu kníh, tvorbe textilných tapisérií i maľbe na keramiku a sklo. Jeho obrazy rozprávajú príbehy o veciach nepoznaných. Zrozumiteľne komunikujú so širším publikom, no v druhom pláne spúšťajú hlbšie sondy: sú výtvarným záznamom o vnútorných stavoch autora. Metaforicky znázorňujú meditáciu, melanchóliu, baladu, ale aj nádej. Inými slovami, témou obrazov Andreja Augustína je často intímny život maliara. Čarovná realita sa tak v nich pretavuje do osobných príbehov.
S týmito príťažlivými príbehmi prichádza Andrej Augustín premiérovo aj do Turčianskej galérie v Martine, kde predstavuje výber svojich malieb, pastelov a grafík z ostatného obdobia. Jeho výstava má názor Feng shui very much a má evokovať anglické Thank you very much (Ďakujem veľmi pekne), ale zároveň aj známe čínske umenie geomantie, ktoré sa snaží nájsť najvhodnejšie miesto na pobyt človeka v danom prostredí. Inými slovami, autor sa snaží svojou tvorbou priniesť jasnú správu o harmónii pokoja a pozitívneho pocitu. Je to ďalšie zastavenie na jeho púti zvanej dobrodružstvo maľby.
Výstavu Feng Shui Very Much budú mať návštevníci možnosť vidieť do 18. októbra.
Autor: Ľudovít Petránsky