MARTIN. Stav pod hradným bralom pri Strečne je vážny. Dochádza k zníženiu účinnosti starých kotiev spevňujúcich blok a prestávajú plniť svoju stabilizačnú funkciu. K tomuto poznaniu došli pracovníci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Monitoring medzi skalným blokom a hradným bralom vykonáva ústav štyrikrát ročne pomocou inštalovaného opticko-mechanického dilatometra. Schopný je zaznamenať hodnoty posunov skalného bloku v horizontálnej a aj vertikálnej rovine.
„Výsledky meraní ukazujú na vážny stav, pretože hrozí odtrhnutie skalného previsu veľkých rozmerov a jeho zrútenie na frekventovanú komunikáciu I. triedy pod skalným bralom,“ opisuje katastrofický scenár Alena Klukanová, námestníčka riaditeľa Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, pričom dodáva, že otvorenie trhliny dosiahlo v roku 2014 už 4,414 milimetra a jej otváranie sa zrýchlilo.
Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár pred časom informoval, že okresný úrad zvolal krízový štáb, ktorý sa touto situáciou zaoberal. Župa zafinancovala spracovanie geologickej štúdie. "Z geotechnického posudku územia pod hradom vyplynula potreba fyzickej obhliadky územia pod hradom a posúdenia reálneho postupu sanácie. Súčasťou prieskumu musí byť aj odstránenie uvoľnených a nebezpečných skál," povedal pre MY Žilinské noviny Vladimír Macášek, prednosta Okresného úradu v Žiline. Doplnil, že aj po fyzickom prieskume bude stanovený postup a rozsah sanácie brala.
"Na základe týchto informácií sa krízový štáb zaoberal možnosťami odstavenia dopravy na komunikácii 18/E50 medzi Žilinou a Vrútkami. Všetky dostupné informácie budú súčasťou materiálu, ktorý predložíme vláde do konca septembra," dodal Macášek.