MARTIN. Stav pod hradným bralom pri Strečne je vážny. Dochádza k zníženiu účinnosti starých kotiev spevňujúcich blok a prestávajú plniť svoju stabilizačnú funkciu. K tomuto poznaniu došli pracovníci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Monitoring medzi skalným blokom a hradným bralom vykonáva ústav štyrikrát ročne pomocou inštalovaného opticko-mechanického dilatometra. Schopný je zaznamenať hodnoty posunov skalného bloku v horizontálnej a aj vertikálnej rovine.
„Výsledky meraní ukazujú na vážny stav, pretože hrozí odtrhnutie skalného previsu veľkých rozmerov a jeho zrútenie na frekventovanú komunikáciu I. triedy pod skalným bralom,“ opisuje katastrofický scenár Alena Klukanová, námestníčka riaditeľa Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, pričom dodáva, že otvorenie trhliny dosiahlo v roku 2014 už 4,414 milimetra a jej otváranie sa zrýchlilo.
Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár pred časom informoval, že okresný úrad zvolal krízový štáb, ktorý sa touto situáciou zaoberal. Župa zafinancovala spracovanie geologickej štúdie. Kompletné materiály o zisteniach aj s návrhmi na riešenie situácie dostane vláda do konca septembra.
Na kraji sú presvedčení, že konečné rozhodnutie o postupe a financovaní sanácie vzíde z rokovania Vlády SR, no v procese prieskumných prác a príprave projektovej dokumentácie budú odborné útvary úradu plne spolupracovať.
Autor: Jana Solánska