MARTIN V prvom a jedinom európskom závode Kia dennodenne opúšťa výrobné linky modelový rad rodiny Kia cee’d, najpredávanejší model Kie v Európe Sportage, ako aj kompaktné viacúčelové rodinné auto Kia Venga. Produkcia závodu predstavuje až 56 percent z celoeurópskeho predaja modelov značky Kia. Už od spustenia výroby v závode pracujú aj Turčania, momentálne ich bránou prechádza 920, z nášho regiónu na zmeny ich zváža dvanásť autobusov.
S výstavbou závodu v Tepličke nad Váhom začala spoločnosť Kia Motors v roku 2004. O dva roky neskôr odštartovala sériová výroba automobilov. Odvtedy linky opustilo už viac ako dva miliónom automobilov a tri milióny motorov. Momentálne Kia Motors Slovakia patrí medzi troch najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Automobily vyváža do 76 krajín, pričom väčšina z nich smeruje do Európy a Ruska. „Aktuálne spoločnosť v trojzmennej a štvorzmennej prevádzke zamestnáva 3 800 ľudí a od svojho príchodu na Slovensko preinvestovala už viac ako 1,6 miliardy eur. Vo výrobných halách lisovne, zvarovne, lakovne, dvoch motorárňach a v montážnej hale využíva celkovo 530 robotov,“ informuje hovorca spoločnosti Jozef Bačé.
Spolu s výrobou automobilov a motorov formuje spoločnosť Kia Motors Slovakia aj sociálne, športové, kultúrne zázemie života v regiónoch Žilinského kraja, Turiec nevynímajúc. V tomto roku vyhlásila päť grantových programov, štyri z nich boli zamestnanecké.
„To znamená, že samotní zamestnanci mohli odporučiť zaujímavý projekt, ktorý získal grant,“ opisuje hovorca.
V rámci sociálnych grantov Kia v Turci podporila rekonštrukciu sociálnych zariadení v Dobrom pastierovi v Kláštore pod Znievom, ale aj projekt Domova sociálnych služieb Méta s názvom Uprostred lesa. Prvý z projektov dostala takmer päťtisíc a druhý štyritisíc eur. Z oblasti kultúry to bola obnova neogotickej kaplnky sv. Jozef v Lazanoch, ale aj Združenie turčianskych muzikantov a Folklórny súbor Kriváň. Martinčania si možno pamätajú na Letný foto festival s cestovateľskou témou na pešej zóne, ktorý organizovalo Turčianske kultúrne stredisko v Martine, aj ten spolufinancoval grant zo spoločnosti Kia. Projekty kultúry dostali spolu takmer 9-tisíc eur.
Grantové peniaze vo výške viac ako 25-tisíc eur mali adresátov aj v Turčianskom športe. Dostala ich Martinská hokejová akadémia, Martinský klub priaznivcov cestovania, Telovýchovná jednota Lokomotíva Vrútky, Turčianska florbalová liga, Centrum hendikepovaných lyžiarov, Turčiansky futbalový zväz, Mestský hokejový klub Martin, Hasičský zbor Priekopa a Cykloklub Zniev v Kláštore pod Znievom. Na financovania nadácia vybrala aj grant Dobrodružstvo s časticami Strednej priemyselnej školy v Martine a projekt Konzerva fest súkromného konzervatória z martinskej Ľadovne.
„Podobne sa financovali i viaceré projekty z dopravnej výchovy a bezpečnosti na cestách,“ informujú z Kie. Išlo napríklad o financovanie výstavby dopravných ihrísk v martinskej Priekope či v Kláštore pod Znievom, ale aj viacerých projektov v Turčianskych Tepliciach, Žabokrekoch, Slovenskom Pravne či v Jasenskej doline, kde dobrovoľníci vybudovali mostík cez potom, čo umožnilo prepojenie dvoch náučných chodníkov a vytvorenie oddychovej zóny, ktoré stali ďalšie tisíce eur.