MARTIN. Areál SIM-u v Priekope menia členovia miestneho dobrovoľného hasičského zboru už niekoľko rokov. Jeho budovanie financujú z rôznych zdrojov – rozpočtu mesta, výboru mestskej časti, niečo mali našetrené, a vypomáhajú si aj grantami. Tohto roku napríklad aj z grantom programu Pohoda za mestom z Nadácie Ekopolis, ktorá hasičom poskytla 3 500 eur.
Namiesto predaja areál pre verejnosť
Poďme najskôr trochu do histórie. Areál bývalých vojenských skladov SIM sa nachádza na okraji mestskej časti Priekopa v blízkosti cyklotrasy Martin - Sučany. Priestor sa viac rokov nevyužíval, boli dokonca pokusy o jeho predaj, lebo mesto doplácalo na to, že o chátrajúci areál sa bolo treba starať. Útvar hlavného architekta mesta Martin vyhlásil v roku 2013 verejnú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov na využitie priestoru.
Výsledky súťaže potvrdili veľký záujem obyvateľov mesta premeniť areál na miesto kultúrneho a rekreačno-športového vyžitia. Samospráva potom dala pomerne veľký priestor mimovládnym zoskupeniam a spolkom, ktoré spoločne areál SIM-u menia, vylepšujú ho a postupne sa z neho, najmä pod kuratelou priekopských hasičov, stáva oddychová zóna na všestranné využitie.
Bude aj plážové volejbalové ihrisko
Tohtoročná podpora z grantového programu Pohoda za mestom pomohla zabezpečiť ďalšiu , úpravu zelene a doplnenie mobiliáru. Počas apríla a mája dobrovoľníci urobili jarné brigády, priestor vyčistili od odpadu a vysadili aj zeleň. V júli pribudli informačné tabule, altánky a ohniská s dreveným sedením. Dobrovoľníci vybudovali petangové ihrisko, čaká ich ešte oprava volejbalového ihriska. Pri nich sa trocha pristavme.
„Petangové ihriská sú tri,“ hovorí veliteľ priekopských hasičov Ľubomír Vaňko. „Chceli sme to urobiť poriadne, aby sa tu dali hrať aj medzinárodné turnaje. Tak nám to predostreli martinskí petangisti, ktorí tu získali nielen miesto na zápasy, ale aj zázemie pre svoj klub,“ doplnil.
A rovnako sa hasiči postavili aj k budovaniu volejbalového ihriska. To klasické funguje, teraz dobudovávajú plážové volejbalové ihrisko, ktoré bude v Martine jediným svojho druhu.
„Aj volejbal, aj petang si k nám môže prísť zahrať verejnosť. Sčasti pod odborným dozorom, sčasti na základe hodín určených pre verejnosť,“ upresňuje Vaňko. Dodáva zároveň, že k dispozícii je aj priestor pre streľbu z luku alebo aj kuše, ktorý zastrešili. Voľne dostupné sú ruské kolky a čoskoro aj minigolfové ihrisko, ktoré tu dokončujú.
Gril zóny – nové podujatie pre verejnosť
O tom všetkom sa Martinčania presvedčili minulú sobotu na Gril zónach. Tak organizátori nazvali podujatie, ktoré uzatvorilo tohtoročný kalendár celomestských akcií v SIM-e. Už aj názov napovedá, išlo predovšetkým o vône a chute jesenných špecialít, ale popri tom sa ľudia mohli porozhliadnuť po areáli a možno si aj naplánovať stretnutia s priateľmi či rodinou pri rekreačnom športe.
„Miest na grilovanie spolu so sedením je viac, ľudia si môžu vybrať. Časom tu pribudnú trojmiestne hojdačky, vybudujeme detské ihrisko s preliezkami a pieskoviskom,“ vyratúva robotu pre 94-členný hasičský zbor ich veliteľ. No nezabudne dodať, že pri realizácii projektu prestavby areálu pomáhajú nielen členovia Hasičského zboru Priekopa, ale aj dobrovoľníci z radov obyvateľov mesta – napríklad z Dobrovoľného hasičského zboru Martin-Záturčie, Petangovej amatérskej formácie, Turčianskej bicyklovej skupiny JUS, Klubu železničných modelárov Vrútky a klubov dôchodcov.
Aj dobrovoľníci potrebujú oddych
Ak už Ľ. Vaňko spomínal dobrovoľnú prácu, zdôraznil, že aj preto sa v areáli nie všetko dá urobiť naraz. Limitujú nielen peniaze, ale aj čas, keďže ľudia si potrebujú aj oddýchnuť, venovať sa rodine, vlastným koníčkom či hasičským podujatiam. Dvanásťhektárový areál je veľké sústo, ale s mnohorakou chuťou. A ďalšie nové sa ešte len formujú či existujú v predstavách autorov projektu. Ľudia si už môžu pozrieť hasičské múzeum, ktoré sa postupne dotvára, malú zoofarmu, modelové koľajisko, ale časom tu má pribudnúť aj dráha pre korčuliarov, dopravné ihrisko, lezecká stena, lanové centrum, malé železničné či dopravné múzeum.