m týždni si pripomenulo prvé malé jubileum.
MARTIN. Centrum pomoci Ligy proti rakovine v Martine založili pred piatimi rokmi ako tretie na Slovensku s cieľom poskytovať základný sociálny servis pre chorých na rakovinu a vytvárať im potrebné zázemie pre ich vzdelávanie, pohybové a voľnočasové aktivity, vrátane Linky pomoci.
„Boli sme prvým štátom vo východnej časti Európy, ktorý začal zakladať takéto centrá pomoci,“ povedala na dni otvorených dverí centra v stredu minulého týždňa v Martine prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká. „Pomáhajú nám najmä v onkologickej rehabilitácii, ktorej cieľom je nielen informovať pacientov o ich chorobe, podporovať ich v liečbe, ale najmä snaha vrátiť onkologických pacientov do života a vytvárať v spoločnosti takú atmosféru, aby neboli diskriminovaní. Neverili by ste, koľko ľudí si ešte donedávna myslelo, že rakovina je infekčná, alebo boli presvedčení, že ich môže ohroziť žiarenie, ktoré takýto pacient absolvoval,“ upozorňuje na problémy, s ktorými sa onkologickí pacienti stretávali, E. Siracká.
„Toto už hádam máme za sebou. No pravda je aj taká, že spoločnosť všeobecne nevie prijať a riešiť problémy onkologických pacientov. O výške invalidných dôchodkov ani nebudem hovoriť, lebo to sa ani nedá opísať, ako ťažko sa z nich žije. Centrá vznikli aj preto, aby pacient po návrate z nemocnice nezostal so svojím údelom sám a našiel miesto, kde ho pochopia a pomôžu mu,“ prízvukuje lekárka, ktorá podstatnú časť svojho života venovala nielen liečbe onkologických pacientov, ale aj odstraňovaniu tabu, ktoré táto diagnóza so sebou prináša.
Deň otvorených dverí Centra pomoci Ligy proti rakovine bol preto okrem odbornej verejnosti, ktorá si zároveň na ňom pripomenula aj štvrťstoročie vzniku Ligy proti rakoviny, určený aj bežným návštevníkom. Dostali základné informácie o činnosti centra, mohli si pozrieť priestory a absolvovať niektoré aktivity, ktoré v ňom bežne ponúkajú.
„Naša činnosť je najmä o vzdelávaní pacientov, aby o svojej chorobe vedeli čo najviac a mohli jej čeliť, ale ide nám aj o to, aby sme ľuďom s touto vážnou diagnózou ponúkli prostredie, v ktorom sa môžu o svojej chorobe rozprávať, zdieľať ju aj s inými ľuďmi, podporovať sa navzájom,“ informuje programová manažérka centra Gabriela Sýkorová. Vymenúva, že v centre sa cvičí joga, je tu možnosť výučby cudzích jazykov či práce s počítačmi alebo tabletmi, sú tu kreatívne dielne na výrobu šperkov či zvládanie rôznych výtvarných techník. Možno tu využiť služby terapeutky či merania hodnôt podkožného tuku, celkového cholesterolu, krvného tlaku a podobne. A, samozrejme, pracuje tu aj Linka pomoci.
„Je nesmierne dôležité, aby sme ľudí s onkologickou diagnózou, vyzbrojili vedomosťami nielen o chorobe, ale aj o sociálnej pomoci,“ hovorí doktorka Elena Kavcová, ktorá v centre manažuje Linku pomoci. „Táto diagnóza uvrhne rodinu často aj do ekonomickej tiesne. Vieme poradiť, na čo má nárok, akú finančnú pomoc a kde si ju má žiadať. V centre dostanú ľudia podporu, radu i atmosféru, ktorá im pomôže v boji s chorobou,“ zdôrazňuje.
Rozhodnutie založiť v Martine centrum pomoci bolo správne. Takto to hodnotí aj výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. „Spätná väzba je výborná. Centrá tohto druhu motivovali sami pacienti, ktorým chýbal spoločenský kontakt a možnosť otvorene hovoriť o svojej chorobe. Mnohokrát nechceli zaťažovať svojimi problémami a tým, čo prežili či prežívajú, svoju rodinu. Z rozhovorov s nimi viem, ako nesmierne sa im uľaví, keď sa môžu zveriť so svojimi pochybnosťami či postojmi a konfrontovať ich s inými v podobnej životnej situácii,“ poukazuje na užitočný rozmer činnosti centra Kováčová. Pripomína tiež, že nie sú určené len pre chorých, ale aj pre ich rodiny, ktorí tiež neraz potrebujú rady či usmernenie v starostlivosti o svojich blízkych.