MOŠOVCE. Mošovčania sa už dlhšie necítia vo vlastnej dedine bezpečne. Všetci hovoria o tom, že sa im po uliciach a najmä miestnom parku v susedstve s rodinnými domami už asi mesiac motajú tri medvede. Šíriace sa reči spôsobili strach.
Zo strachu zakázali chodiť do parku
Dvoch statných chlpáčov s jedným mláďaťom údajne láka každý deň do oddychového areálu veľký dub, z ktorého zbierajú žalude. Hnedé šelmy zatiaľ nikomu neublížili, no ich pohyb po dedine by pre miestnych predstavoval veľké riziko.
„Do parku sa chodia hrávať a vzdelávať deti z materskej aj základnej školy, zbierajú listy do herbárov a učia sa o prírode, takže obavy sú na mieste. Medvedica v snahe ochrániť mláďa môže urobiť čokoľvek a jej správanie sa nedá odhadnúť,“ vysvetľuje predseda poľovníckeho združenia Mošovce Ján Fánči.
Aby sa v dedine zabránilo nešťastiu, starosta Peter Košík vydal rázne opatrenie.
„Našim škôlkarom a školákom som musel zakázať, aby sa chodili do parku hrať sa, kým sa situácia nevyrieši a medvede sa po parku prestanú pohybovať. Mám obavy, aby sa nestalo nejaké nešťastie,“ vyjadril sa starosta.
Ako ďalej predseda mošovských poľovníkov dodáva, v tomto čase je výskyt medveďov v blízkosti ľudských obydlí mimoriadny, lebo si zháňajú potravu na nadchádzajúcu, pravdepodobne tuhú zimu. Hovorí, že ľudia navyše porušujú zákaz pohybu po národnom parku, jazdia tu na štvorkolkách, motorkách i autách, čím narušujú prirodzené prostredie medveď v horách.
Radi sa motajú v kukurici
„Mošovčanom tiež chodievajú do záhrad na jablká či slivky a je dosť nebezpečné, ak by majiteľ domu narazil na medveďa priamo vo svojom dvore.,“ hovorí Ján Fánči.
Jedného potĺkajúceho sa medveďa, ktorý trielil do kukurice zachytila priemyselná kamera jednej mošovskej firmy.
Tieto šelmy v obci pravidelne vídava i Mošovčan Róbert Jurík.
„Aj keď som bol tu neďaleko na postriežke, z posedu som videl asi 300-kilového samca ako mieri do kukurice. Družstevníci ju v týchto dňoch kosia, čo medveďa vyplaší, a potom si potravu hľadá v ovocných sadoch či záhradách ľudí,“ objasňuje R. Jurík, ktorý je tiež poľovníkom a aj on pozoruje zvýšený výskyt medveďov vo svojom okolí.
„Kedysi som videl jedného raz za päť rokov, alebo počas ruje, ale teraz ich vidíte na rôznych miestach niekoľkokrát do roka,“ bilancuje senior z Mošoviec.
Starosti s medveďmi majú aj ľudia so susedných Socoviec. U nich sa zamerali zväčša na včelie úle, ktoré mnohým majiteľom poriadne poškodili.
Ide o poplašnú správu
Celú situáciu v Mošovciach niekoľko dní preverovali odborníci zo Správy Národného parku Veľká Fatra (SNP VF) v Martine.
„Okrem mladého, asi dvojročného medveďa, ktorý prechádzal 17. septembra v skorých ranných hodinách okolo kovospracovne na konci obce od parku smerom do lesa a ktorého pohyb zachytila priemyselná kamera, nemáme potvrdené žiadne ďalšie pozorovania medveďov v intraviláne obce či v parku,“ ubezpečila zoologička Mária Apfelová zo SNP VF.
Ako ďalej hovorí, v parku nenašli medvedí trus ani stopy. Dokonca vypočuli aj niekoľko ľudí, no napriek veľkej snahe, sa im nepodarilo nájsť očitého svedka, ktorý by videl medvedicu s mláďatami, hoci sa o nej hovorí po celej dedine.
„Priestor okolo parku a možné prechody pre medveďa monitorujeme aj pomocou fototechniky, ani tak sme však žiadneho medveďa počas niekoľkých dní nezachytili,“ zdôrazňuje M. Apfelová.
Ochranárom sa podarilo potvrdiť iba informácie ohľadom medveďov, ktorých ľudia videli vychádzať na súmraku za potravou z lesa. Prevažne šlo o pohyb do polí s kukuricou, prípadne späť do lesa.
„Všetky medvede sa správali placho, žiadny z nich nemá tendenciu ignorovať prítomnosť človeka, alebo ju vyhľadávať, prípadne vchádzať alebo sa vracať do intravilánu obce. Pohyb medveďa zachyteného na priemyselnej kamere považujeme za náhodný, jednorazový, keďže išlo o mladého jedinca bez sprievodu matky. Situáciu v Mošovciach budeme aj naďalej sledovať a starostlivo monitorovať,“ dodala M. Apfelová.