PODHRADIE - KONSKÉ. Problémový potôčik v miestnej časti Podhradia – v Konskom -už nebude miestnym spôsobovať obavy o bezpečnosť rodiny či majetku. Stačili silnejšie dažde a z maličkého jarčeka sa stal neovládateľný živel, po ktorom ostali pred príbytkami ľudí veľké nánosy blata, zatopené pivnice, zničené záhrady, aj poškodené autá.
Ílovitá pôda nestíha vsakovať
Obec Podhradie sa tomuto rozhodla urobiť rázny koniec. Na ministerstvo životného prostredia podali pred niekoľkými rokmi projekt na úpravu vodného toku, aby zvládal aj väčší nápor vody. Na reguláciu jarčeka dlhého 415 metrov sa im až v tomto roku podarilo získať peniaze z eurofondov.
„Keď neprší, tak sa na prvý pohľad zdá, akoby bol potôčik vyschnutý. On však preteká lokalitou, kde sa nachádza ílovitá pôda s nízkou nasiakavosťou. Pri väčšej búrke sa hladina potoka potom zvýši natoľko, že sa voda s bahnom a pieskom valí celou cestou a na okolité domy. Najhoršie je obdobie, keď k nám pritečie desať či storočná voda,“ opisuje starosta Podhradia Bohuslav Bella.
Aby sa v Konskom zabránilo ďalším katastrofám, začali pred tromi mesiacmi práce na regulácií koryta. V tomto týždni už chlapi s robotou finišujú a ostávajú už len drobné záverečné úpravy.
„Museli sme prehĺbiť koryto po celej dĺžke, spevniť dno i brehy a umiestniť popod cestu rúry na zväčšenie prietoku. Brehy sa teda buď obložili skalami alebo v určitých miestach betónovými kvádrami. Aby mohli chlapi bez obmedzení pracovať, musel sa odkloniť potok a vodu z neho sme odčerpávali,“ menuje nevyhnutné opatrenia starosta, ktorý je vďačný za výraznú toleranciu tamojších obyvateľov.
Miestni strpeli obmedzenia
„Žiaľ, stavebné práce značne obmedzili našich ľudí a aj vodičov. Niektorým obyvateľom sme museli dočasne odstrániť príjazdové mostíky k domom, odmontovať časť plotov a potom všetko nanovo dobudovať. Naozaj im ďakujem za túto ústretovosť,“ chváli miestnych Bohuslav Bella.
Živelná pohroma doteraz zasiahla Konské asi každých tri až päť rokov. Ľudia pri pohľade na besniaci potok a ich zaplavené domy, zažívali veľké chvíle strachu.
Na veľkú bezmocnosť v roku 2009 si spomína i Ľudovít Balšianka z Konského. Vtedy mu potok zatopil celú garáž a všetko v nej doslova plávalo.
„Takmer metrová voda sa po výdatnom daždi začala valiť všade navôkol a nič ju nedokázalo zastaviť.Najhoršie na tom bolo to, že ste nemohli nič robiť. Len sme sa bezmocne dívali a čakali, kedy to všetko skončí. Mali sme strach,“ vykresľuje Ľ. Balšianka, ktorý síce snahu o regulovanie potoka oceňuje, no nepáči sa mu, že v niektorých úsekoch museli stavbári hlavnú cestu výraznejšie zúžiť.
(Záplavy v roku 2009.)
Veria, že nešťastiu je už koniec
Prúd veľkej vody zobral v tom istom roku aj auto odstavené pri potoku. Jeho majiteľ Ján Melo bol v čase katastrofy v práci.
„Volali mi, čo sa stalo, hneď som sa ponáhľal do Konského. Voda bola až po stierače. Nebyť susedovej brány, tak neviem, kde skončí. Poškodená je celá zadná časť, ale aj vpredu sú viditeľné škrabance,“ povedal nám vtedy krátko po nešťastí.
Aj rodina Vavákovcov si s nemilosrdným potokom zažila svoje.
„Dúfam, že tieto opatrenia budú naozaj prospešné, lebo nikdy neviete, kedy sa voda zas vyleje. Som rád, že sa koryto upravilo, cesta je po úpravách príliš úzka a dve oprotiidúce autá budú mať problém s vyhýbaním,“ pridal názor Jaroslav Vavák, ktorému voda zaliala v roku 2009 prístavbu.
„Opatrenia sme vtedy nemali kedy robiť. Prišla veľká vlna a všetko brala so sebou. Škáry na dverách sme upchávali dekami, ale aj tak to veľmi nepomohlo. Naozaj sme sa báli,“ zmieňuje krušné chvíle J. Vavák.
Starosta Podhradia pevne verí, že znížením dna potoka a jeho celkovým spevnením sa už v budúcnosti žiadna katastrofa v ich dedine nestane a stavba prispeje k zníženiu hladiny spodnej vody a vysušeniu pivníc v domoch.
Celková cena tejto výstavby sa vyšplhala do výšky 526 tisíc eur, z čoho Podhradie zaplatí z vlastných zdrojov päť percent zo sumy.