MARTIN, KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Do programu Veľké upratovanie Slovenska sa zapojí 219 obcí a miest, čo je 46 percent z celkového počtu záujemcov o dotáciu na odstránenie starých čiernych skládok. Ministerstvo životného prostredia na tento cieľ z recyklačného fondu vyčlenilo 10 miliónov eur. Podmienkou bolo, aby sa „čierna skládka“ nachádzala v katastri obce a existenciu skládky potvrdil okresný úrad.
Financovať sa bude zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni. Pokiaľ to bude možné a účelné, rezort podporuje aj vytriedenie využiteľného odpadu a úpravu miesta do pôvodného stavu.
Martin vyčistí Bukoviny
Žiadosti si podali aj samosprávy z Turca, zatiaľ s ňou uspelo len mesto Martin. Napokon získalo 12 431,98 eur. Radnica peniaze využije na odstránenie smetísk v lokalite Bukoviny.
„Už na tom robíme, skládky by sme chceli odstrániť v priebehu tohto a budúceho mesiaca. Dôležité však bude aj to, aby sa po vyčistení priestoru všetko nevrátilo d starých koľají. Miesto bude monitorovať mestská polícia, pravidelné kontroly budú vykonávať aj naši aktivační pracovníci,“ povedal Imrich Žigo (Sieť), viceprimátor mesta Martin.
Nezákonne uložený odpad sa spravidla vyskytuje v okrajových častiach mesta, napríklad na Kolónii Hviezda, nákladnej stanici, pri hromadných garážach na Severe a pozdĺž železničnej trate.
„Po nahlásení čiernych skládok mesto okamžite robí všetky kroky, aby zabezpečilo ich odstránenie v čo najkratšom čase,“ vysvetlil viceprimátor.
Zvládnu asi len jednu
Peniaze na odstránenie čiernych skládok žiadali aj Kláštorčania. Od ministerstva si pýtali vyše 82 tisíc eur. Zatiaľ na nich nevyšlo.
„Trápia nás tri nezákonné skládky. Neďaleko železničnej zastávky v miestnej časti, ktorú nazývame Stanica, potom v lokalite pri bani a čistiarni odpadových vôd. Ľudia, a nielen z našej obce, na tieto miesta nazvážali stavebný odpad, starý nábytok a množstvo nepotrebných vecí. Nevyzerá tom tam dobre. Sami si možno poradíme s jednou skládkou, robíme aj celodňovú brigádu, ale na ďalšie dve nám peniaze z nášho rozpočtu stačiť nebudú. Ak sa v budúcom roku bude v programe pokračovať, napíšeme si opäť žiadosť,“ povedala starostka Kláštora Erika Cintulová (NEKA).
So svojou žiadosťou neuspeli ani Sučany (94 728 eur), Krpeľany (34 190 eur) a Socovce (57 729 eur).
Prísnejšie pokuty
Na Slovensku je v súčasnosti podľa enivirorezortu približne 2 500 evidovaných nelegálnych skládok a neoficiálnych môže byť až okolo 7 000.
Ministerstvo životného prostredia problém čiernych skládok rieši aj v novom zákone o odpadoch, kde sa od januára 2016 zvyšujú právomoci polície a pokuty. Pre fyzické osoby je to takmer desaťnásobne až do výšky 1 500 eur a pre právnické osoby sa výška pokuty v najkrajnejšom prípade vyšplhá až na 350 tisíc eur.