MARTIN. Inscenáciou Vtedy v Bratislave v Slovenskom komornom divadle pokračujú v línii dramatizácií autobiografických románov slovenských autorov, ktoré cez osud jednotlivca vypovedajú
o dobe, v ktorej autori diela žili. Prostredníctvom autora dramatizácie Petra Pavlaca voľne nadväzuje na úspešnú inscenáciu Sedem dní do pohrebu.
Podkladom k inscenácii, ktorej premiéra v Slovenskom komornom divadle bude 6. novembra, je dramatizácia autobiografického románu Žo Langerovej Vtedy v Bratislave (Môj život s Oskarom L.), ktorý na Slovensku vyšiel v roku 2007 - dvadsaťosem rokov po pôvodnom anglickom vydaní a v tom istom roku sa u nás stal knihou roka. Ako uvádza webová stránka divadla, kniha prináša nezvyčajne pôsobivé, nesentimentálne úprimné spomienky na život so slovenským ľavicovým intelektuálom Oskarom Langerom, ktorý sa stal jedným z kľúčových svedkov vo vykonštruovanom politickom procese so Slánským a za toto vynútené svedectvo dostal 22 rokov väzenia. Autorka si napriek viere v nevinu manžela a bezpodmienečnej lojalite k nemu zachovala kritický odstup od manželovej ideologickej zaslepenosti a neskrýva skepsu voči tzv. socializmu s ľudskou tvárou. Jej kniha však nie je len svedectvom o živote za železnou oponou. Je to aj dobrá literatúra, ktorá má všetko, čo má takáto literatúra obsahovať - fakty, osobný pohľad, emócie, detaily, v ktorých sa zrkadlí celok a v neposlednom rade humor, trpký, ale o to pôsobivejší.
Langerovej kniha sa číta so zatajeným dychom, miestami vzbudzuje až fyzickú nevoľnosť z opisov pomerov, ktoré v našej krajine vládli. Napriek tomu je ambíciou tvorivého tímu inscenácie, ktorú režíruje Patrik Lančarič, a.h., nemoralizovať, ale naopak - podnietiť diskusiu o komunistickej totalite, otvoriť témy a bojovať proti falošnému sentimentu a nostalgii za minulým režimom. V hlavnej postave Žo Langerovej sa predstaví Jana Oľhová, v inscenácii ďalej hrajú Kamila Antalová, Zuzana Rohoňová, Eva Gašparová, Ľubomíra Krkošková, Nadežda Vladářová, Michal Gazdík, František Výrostko a Jaroslav Kyseľ. K realizačnému tímu inscenácie patrí Monika Michnová (dramaturgia), Jozef Ciller (scéna), Jana Kuttnerová (kostýmy) a Vladislav Šarišský, a.h. (hudba). Premiéra inscenácie bude 6. novembra.