Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
III. LIGA - STRED

Fomat zdolal i silné Námestovo

Zverenci Jozefa Šina rozhodli o víťazstve nad Námestovom už v prvom polčase. Súper ale predviedol v Martine solídny výkon a potvrdil, že právom patrí k popredným tímom tretej ligy.

Fomat Martin – Námestovo 2:0 (2:0)

MARTIN. Šesťbodový duel a súboj prvého celku tabuľky s druhým, to boli asi najväčšie „hedlajny“ stretnutia Martin – Námestovo. Oravčania už pred súťažou patrili do užšieho kruhu favoritov na celkové prvenstvo a papierové predpoklady zatiaľ dokázali napĺňať. Jedinú doterajšiu prehru utrpeli 19. septembra, keď doma možno trochu prekvapivo podľahli Lučencu 1:2. Podobne, ako náš protivník z prechádzajúceho kola Kalinovo, i Námestovčania získali doteraz viac bodov vonku (15) ako na vlastnom ihrisku (13). Pod Martinské hole pricestovali s peknou šnúrou piatich stretnutí bez prehry. Rešpekt vzbudzovala aj ofenzíva, veď počas trinástich kôl sa zverenci Pavla Strapáča tešili z presného zásahu už 30-krát. Najvýraznejší podiel na spomínanej produkcii mal 11 gólový Juraj Gelčinský.

V úvode zápasu obidve mužstvá ukázali, že sa bude bojovať o každý meter ihriska. Hneď po strate lopty sa ju snažili získať späť, a tak nemali hráči na ploche veľa času niečo vymyslieť. Ako prvá začala produkovať nebezpečné ofenzívne akcie ľavá strana martinského útoku. Najskôr ešte Ďungel nedotiahol do úspešného konca dobre rozbehnutý protiútok, no v 13. min sa však už skóre menilo. Matej Facuna si pekne narazil s Ďungelom, elegantnými jasličkami sa zbavil obrancu a na jeho center si výborne nabehol Ďanovský, ktorý otvoril skóre.

„Fantázia, presne takto to musíme hrať,“ chválil svojich zverencov za výborne zvládnutú akciu Jozef Šino.

Následne mohlo udrieť aj na druhej strane, ale Gelčinského ideálnou prihrávkou pohrdol Kubica. V ďalších minútach už diktoval tempo Fomat a blízko ku gólu mal po Sapietovej prihrávke Ďungel.

„Prehrávame všetky osobné súboje, musíme sa konečne zobudiť,“ snažil sa zdvihnúť morálku svojho celku kormidelník Pavol Strapáč.

Jeho slová padli na úrodnú pôdu a Oravčania predviedli výbornú pasáž. Počas nej zvýšili aktivitu na polovici domácich a prišli aj šance. V 37. min najskôr zmaril Snovákovi tutovku Feriančik a následne musel vo vlastnej šestnástke dvakrát hasiť gólové nebezpečenstvo kapitán Romančík. O tri minúty neskôr ale Martinčania predviedli ďalší učebnicový výpad, tentoraz po pravej strane. Burger vysunul Sapietu, ten presným centrom našiel v šestnástke úplne voľného Thomku a kreatívny záložník na dvakrát prekonal Smataníka.

Do druhého polčasu vstúpili o niečo aktívnejšie hostia. Ich snaha však až na niektoré výnimky končila pred šestnástkou lídra súťaže.

„Žijeme, dva góly môžeme dať, len musíme viac chcieť,“ hecoval spoluhráčov Juraj Siman.

S pribúdajúcim časom sa síce hostia stále viac tlačili pred Feriančika, no zverencom Jozefa Šina sa otvárali možnosti na kontry. Najmä rýchlonohý Ďungel v takýchto situáciách viackrát zavaril obrane oravského celku. Polčasový výsledok ale napriek viacerým dobrým streleckým pozíciám na obidvoch stranách zostal až do konca duelu nezmenený. Po záverečnom hvizde rozhodcu si tak mohli futbalisti Martina spolu s fanúšikmi vychutnať trojbodovú ďakovačku.

Záverečnú bodku za jesennou časťou dajú futbalisti Fomatu v sobotu, keď doma privítajú Makov. Súboj začína už o 13.30 h.

Góly: 13. Ďanovský a 40. Thomka. Rozhodcovia: Halfar – Súhrada, Šupej. ŽK: 1:2. Diváci: 500. FOMAT MARTIN: Feriančik – Burger, Romančík, Stašík, Matej Facuna – Garaj, Peter Koleno (70. Gábor) – Sapieta (79. Marek Facuna), Thomka, Ďungel – Ďanovský (84. Repáň). Tréner: Jozef Šino. NÁMESTOVO: Smataník – Michal Čiernik, Jurky, Habiňák, Marián Čiernik – Siman – Kubica (59. Trabalík), Kurtulík, Jaššo, Snovák – Gelčinský (76. Juráň). Tréner: Pavol Strapáč.

JOZEF ŠINO, tréner Martina

Na náročnom teréne sa dnes nedalo až tak dobre kombinovať, no napriek tomu sa najmä v prvom polčase bolo na čo dívať. Nám sa podarilo po dvoch nádherných akciách streliť góly, čo bolo pre ďalší vývoj zápasu veľmi dôležité. Po prestávke sme sa už zamerali na udržanie náskoku a v ofenzíve sa mužstvo spoliehalo predovšetkým na rýchle brejky. Možno to nebolo pre divákov veľmi atraktívne, no v takýchto šesťbodových súbojoch ide futbalová krása bokom a všetko sa podriaďuje konečnému úspechu. Tiež treba rešpektovať silu súpera, ktorý potvrdil, že smerom dozadu i dopredu má čo ponúknuť. Preto ma teší, že sme opäť neinkasovali a zvýšili náskok pred Námestovom na desať bodov.

Ostatné výsledky 13. kola : Pohronie B – Krásno nad Kysucou 0:1, Detva – Čadca 2:2, Žarnovica – Nová Baňa 5:2, Lučenec – Liptovský Hrádok 0:2, Makov – Kalinovo 5:0, Bytča – Podbrezová B 2:1, Liptovská Štiavnica – Kremnička 0:0.

1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
  2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?