.
MARTIN. Obyvatelia martinskej Štúrovej štvrte sa môžu tešiť na veľkú obnovu sídliska. Tá by mala začať najskôr parkovaním a v pláne je aj zmena v zbere a vývoze smetí.
Tamojších Martinčanov trápia nevhodne umiestnené kontajnery, ktoré dokonca spôsobujú komplikácie v doprave.
„Smetné nádoby sú postavené priamo v ceste, čo zabraňuje šoférom idúcim z parkoviska v bezpečnom rozhľade do križovatky. Poniektorí jazdia cez sídlisko ako blázni, čo zapríčinilo už nejednu nehodu. Našťastie, išlo väčšinou o ťukance pri parkovisku. Každý si myslí, že je na hlavnej ceste a nedodržuje pravidlo pravej ruky,“ spomína mladá obyvateľka Zuzana.
Vyberú najlepšie z ponúkaných riešení
O zlom rozhľade pre v ceste stojace smetiaky vedia i martinskí poslanci. Situáciu riešili na zasadaní výboru tejto mestskej časti, kde preberali tiež zámer o zveľaďovaní „Šturky“.
„Nachádza sa v centre mesta a je na očiach všetkých návštevníkov. Preto sme požiadali Útvar hlavného architekta (ÚHA) mesta Martin, aby vypracoval návrh kompletnej revitalizácie „Štúrky“ so zachovaním historickej architektúry,“ vyslovil sa predseda výboru mestskej časti Stred Alexander Lilge.
ÚHA vypracoval sadovnícko-architektonické riešenie Štúrovej štvrte, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo a je v súčasnosti v štádiu pripomienkovania.
Ako ďalej A. Lilge povedal, osobne sa skontaktoval s vedením Brantnera, aby našli čo najlepšie riešenie odpadového hospodárstva v tejto mestskej štvrti.
„Keď Brantner vypracuje vhodné návrhy a odprezentuje nám ich, v spolupráci s ÚHA, odborom komunálnych služieb, dopravnou políciou a aj ohľadom na parkovanie rozhodneme, čo ďalej. Projekt úspešného ukončenia revitalizácie Štúrovej štvrte by som však videl v horizonte dvoch až troch rokov,“ vysvetľuje poslanec Lilge.
Ako povedal poslanec Bruno Horecký, v novom projekte revitalizácie „Šturky“ je zahrnutý tiež modernejší systém riešenia odpadu.
„Uvažujeme nad tým, že by kontajnery boli zabudované pod zemou a takmer vôbec by neboli viditeľné. Je to aj zabezpečenie proti bezdomovcom a prípadným nehodám, navyše zberné nádoby by už nehyzdili martinské sídliská. Ak sa podarí veci doriešiť, s novým systémom by sme radi začali práve v „Šturke“,“ vysvetlil Bruno Horecký.
Finančne náročný systém
Problémov s neprehľadnými križovatkami si je vedomý aj Peter Kašuba, obchodný riaditeľ firmy Brantner, ktorá má na starosti zber a vývoz odpadu v Martine.
„Pri stretnutí s poslancom Lilgem bol predstavený systém Molok, ktorý vie nahradiť asi päť kusov 1 100 litrových kontajnerov na odpad. Má kruhový prierez a len jeho jedna tretina sa nachádza nad povrchom cesty, zvyšok je pod zemou. Je to jeden so spôsobov ako vyriešiť estetiku v tejto lokalite,“ zareagoval Peter Kašuba a dodal, že veľký počet kontajnerov či už
na komunálny odpad alebo na druhotné suroviny bráni vo výhľade do križovatiek, zaberá parkovacie miesta a navyše tiež nepôsobí príliš vábne.
„Treba zdôrazniť, že uvedený systém je pomerne náročný na počiatočnú investíciu a mesto by ho muselo vysúťažiť, keďže nie je predmetom platnej zmluvy na zneškodňovanie komunálneho odpadu a triedeného zberu. Podľa skúseností zo zahraničia je to asi jediná schodná cesta ako zhromažďovať odpady v mestách. Naša spoločnosť je samozrejme pripravená pomôcť pri riešení problematiky odpadov v Štúrovej štvrti,“ povedal P. Kašuba.
Aj mesto Martin nám prípravu stretnutia na doriešenie situácie v tejto mestskej časti potvrdilo.
„O probléme sme informovaní a v najbližšom čase budeme so všetkými kompetentnými stranami rokovať o riešení umiestnenia kontajnerov. Všetky podniknuté kroky budú v súlade s plánom revitalizácie Štúrovej štvrti,“ uzavrela hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.