Jarmoku sme dali zbohom pred piatimi rokmi, teraz letia hody

Pôvodný jarmok v Martine vystriedali hody. Podľa primátora mesta, bol jarmok plný ázijského tovaru, navyše stratový a vznikal iba neporiadok. Hody preto zameral viac na remeslá. Stánky a program sa tiež sústreďujú výlučne na jednom mieste a nie sú rozťaha

Súčasťou martinského jarmoku boli kedysi aj kolotoče.Súčasťou martinského jarmoku boli kedysi aj kolotoče. (Zdroj: ARCHÍV MY)

né po niekoľkých uliciach.

MARTIN. Minulý piatok začal na Divadelnom námestí v Martine tohtoročný program Svätomartinských hodov. Okrem množstva stánkov s remeselným tovarom a typického občerstvenia, viacerých návštevníkov opäť potešil zaujímavý hudobný program a príchod svätého Martina na bielom koni. Ten sa prešiel celým námestím a na javisku odovzdal tradičné symboly hodov vedeniu mesta. Podujatie určite spestrilo vystúpenie šermiarov, folkloristov, ale najmä mini koncert skupiny Arzén a Vidiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bez ekonomického efektu

Tradícia Svätomartinských hodov siaha do obdobia spred piatich rokov, kedy martinský primátor Andrej Hrnčiar zrušil pôvodný jarmok, ktorý sa každoročne konal v septembri.

„Celý jarmok sa niesol v duchu predaja ázijského a čínskeho tovaru, nožov i rôznych zbraní a s kultúrou nemal nič spoločné. Po jeho skončení bol po celom meste neporiadok, zvratky, porozlievaný burčiak a podujatie neprinášalo žiadny ekonomický efekt,“ vymenoval dôvody zrušenia jarmoku primátor. Ako ďalej dodáva, hoci sa od predajcov vyberali poplatky za stánky, náklady na upratovanie mesta a kultúrny program boli oveľa vyššie, čiže celý jarmok bol skôr stratový. Primátor sa teda rozhodol pôvodný jarmok zrušiť a namiesto neho organizovať v novembri Svätomartinské hody.

SkryťVypnúť reklamu

„Keďže patrónom mesta je svätý Martin a aj ceny osobnostiam mesta udeľujeme práve v týždni, keď je toto meno v kalendári, konajú sa vtedy i Svätomartinské hody, aby malo podujatie väčšiu vážnosť. Chceli sme dať priestor predovšetkým tradíciám, remeselnej i ľudovej výrobe či typickým slovenským jedlám,“ objasňuje Andrej Hrnčiar, podľa ktorého sa s miestnymi hodmi stotožnili aj Martinčania.

„Kým na prvom ročníku sme tu mali pár stánkov, dnes sa ich počet blíži k stovke. Mesto je v tieto dni plné, ľudia sa stretnú, hodujú a zabávajú sa spolu,“ zmieňuje sa primátor. Aj novembrový dátum konania akcie má podľa neho svoje výhody.

„Martinčania môžu v septembri navštíviť jarmoky v okolitých obciach, vtedy je ich veľa. Ale v novembri sme s takýmto podujatím jediný v Turci,“ podotkol A. Hrnčiar.

SkryťVypnúť reklamu

Presun jarmoku do Amfika

Veľkým zástancom pôvodného septembrového jarmoku je však kandidát na primátora z ostatných komunálnych volieb Pavol Zemko. Obnovenie tejto tradície bolo dokonca jedným z bodov jeho volebného programu.

„Jarmok ľudia vnímali ako silnú tradíciu v Martine a tradičný bol tiež jeho názov, takže neviem, prečo sa menil. Páči sa mi, ako jarmok znovu obnovili v Kláštore pod Znievom. Bola tam dobrá účasť a rozhodne to nebolo o lacnom textile. Aj náš martinský sa mohol viac zamerať na tradície, folklór, remeslá a kultúrno-spoločenské akcie. Ale Svätomartinské hody sú tiež fajn, v podstate každá aktivita, ktorá sa koná v meste a pre ľudí je dobrá,“ zareagoval Pavol Zemko. Aj on si uvedomuje problémy s upratovaním po tomto podujatí a tak ponúka riešenie.

„Na jarmok sa mohol vyčleniť iný priestor, ako napríklad Amfiteáter, ktorý je dokonca ohraničený a nie je ďaleko od centra. Je nepísanou tradíciou, že jarmoky sa konajú v septembri. V novembri je predsa len chladno, večer sa nedá dobre vychutnať program či posedieť si vonku. Veď Martinský jarmok sa vždy konal týždeň pred mošovským. Treba si brať príklad z Mošoviec. Tí nikdy nemenili názov a z akcie spravili silnú udalosť,“ vysvetľuje P. Zemko.

Nové nápady sú vždy vítané

Je pravdou, že Mošovský jarmok je medzi turčianskymi podujatiami dlhoročnou jednotkou, kde sa vždy zíde celý región. Túto tradíciu založil pred 21 rokmi bývalý starosta a jeden zo zakladateľov jarmoku Ján Žirko. Ten nám prezradil, v čom tkvie úspech vyhľadávanej akcie.

„V prvom rade je za tým maximálna ochota bývalých spolupracovníkov a pohostinnosť ľudí. Chceli sme nadviazať na remeselné jarmoky a ukázať, že aj my vieme nadviazať na tradície. Začali sme to robiť zo srdca a nezištne. U nás sa tiež vždy stretli bývalí spolužiaci z mošovskej poľnohospodárskej školy,“ hovorí Ján Žirko a dodáva, že k ľudovým stánkarom sa postupne pridali poľnohospodári, ktorí predávali rôzne mäsové dobroty, neskôr sa zapojili aj miestni poľovníci s ich výborným guľášom z diviny a pribudla i ponuka burčiakov.

„Úspech rovnako zaznamenali aj rôzne súťaže pre ľudí, pútavý kultúrny program či výstava chovateľstva a záhradkárstva. Mošovský jarmok si už dlho drží svoju kvalitu a úroveň, ale už by sa patrilo rozšíriť ponuku o nové nápady,“ uzatvára bývalý starosta Mošoviec.

JARMOK VERZUS HODY

O rozdieloch medzi jarmokom a hodmi nám porozprávala Daša Ferklová - etnografka Slovenského národného múzea v Martine.

"Živým zdrojom podnetov pre vývoj domácej výroby a remesiel boli kedysi aj pravidelné trhy a zvlášť výročné výkladné a dobytčie jarmoky. Výrobcovia tu mohli porovnávať svoje výrobky s produktami ostatných, dochádzalo k vzájomnej výmene skúseností, ovplyvňovaniu technického vývoja remesla, ale i vonkajšieho vzhľadu výrobkov. Výročné výkladné jarmoky sa organizovali viackrát do roka a trvali deň alebo viac dní. Ich organizácia sa riadila presnými normami (stanovený čas predaja, výška poplatkov, vymedzenie povolených druhov predávaného tovaru, zoradenie predávajúcich, predpisy o mierach, cenách, váhach....).

Koncom 19. storočia stratili jarmoky svoj ekonomický význam a stali sa regionálnou záležitosťou najbližšieho okolia.

Hody (hostina, odpust) boli tradičnou slávnosťou spojenou s hostinou na počesť výročia vysviacky kostola alebo na deň jeho patróna. Boli sviatkom, ktorým sa v jesennom období završoval hospodársky cyklus roľníkovej práce. Jednotlivé domácnosti sa na hody pripravovali (pieklo sa, varilo, rodina sa schádzala) a na záver hodového dňa bývala tancovačka. Dnes je to príležitosť na stretnutie rodiny a príbuzných. Akousi povinnosťou tých z rodiny, čo nebývajú v danej lokalite, je prísť na hody."

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 818
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 077
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 780
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 080
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 080
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?