MARTIN. Cintorín hrdinov SNP, medzi ľuďmi nazývaný partizánskyv Priekope má už ďalšiu dominantu. Nad pietnym miestom sa opäť vyníma drevený kríž, ktorý odtiaľ približne pred šesťdesiatimi rokmi odstránili predstavitelia bývalého režimu.
„Požiadali nás o to Kresťanské odbory Slovenska (KOS). Chceli sme im vyhovieť, a tak sme hľadali formu a vhodné miesto, ako to urobiť. Vyjadrovali sa k tomu aj pamiatkári, nemali námietky, proti neboli ani odbojári,“ vysvetľoval pred časom martinský viceprimátor Imrich Žigo.
Drevený kresťanský symbol, ktorý osadili na Sviatok všetkých svätých, pomáhal vyrobiť Ernest Birvoň z Lipovca, ktorý je zároveň predsedom KOS Železnice.
„Teší nás, že na tomto cintoríne kríž opäť stojí, pretože viacerí ľudia nám svorne potvrdzovali, že kríž im tu chýbal, odkedy ho komunistický režim nechal zlikvidovať,“ vysvetľuje Ernest Birvoň.
Cintorín v Priekope postavili v roku 1945 na pamiatku ťažkých bojov v SNP, keď povstalci hrdinsky bránili cestu na Martin pred útočiacimi fašistickými vojskami. Je rovnako pripomienkou tých, ktorí položili svoje životy počas oslobodzovania. V zápase za slobodu zahynuli nielen Slováci a Česi, ale aj vojaci Červenej armády, Rumuni či Francúzi. Symbolický hrob má v Priekope viac ako 600 hrdinov.
„Po skončení vojny v roku 1945 boli z pôvodného brezového hája povytínané viaceré brezy, ktoré sa použili na oplotenie areálu. Jedna bola statná, rovná, jej kmeň bol vysoký vyše osem metrov. Z nej vyhotovili pôvodný kríž a osadili ho uprostred hrobov ako nám to dokumentuje aj pôvodná fotografia. Neskôr ho presunuli vedľa kovových zástavových žrdí. Bol osadený v murovanom podstavci, ktorého základy sú viditeľné aj teraz,“ objasňuje E. Birvoň a dodáva, že v rokoch 1951 až 1953, kríž zo svojho miesta odstránili a podstavec obložili travertínovými blokmi, rovnako ako oplotenie a ohrady.
„Súčasťou modernizácie bola v roku 1953 socha partizána a o rok neskôr čelný reliéf. Kamenári, ktorí pri prestavbe cintorína pracovali na murovanom oplotení na tichý protest proti novému režimu na oboch stranách oplotenia vytvarovali z kameňov kríže. Ten na pravej strane sa zachoval doteraz,“ dodáva Ernest Birvoň.