MARTIN. Plánovaná výstavba východného okruhu mesta Martin nie je po vôli niektorým občanom a poslancom. Nová cesta by mala viesť v blízkosti obytných zón cez Ľadoveň, Tomčany, Košúty I. a II. Na martinskej radnici už majú na stole dokonca petíciu proti budovaniu tejto trasy.
Cesta lemovaná stromami a cyklotrasou
Komunikácia by sa mala napájať pri sídle Martinsko-flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra, odkiaľ bude smerovať okolo Jahodníckych hájov, Ľadovne a povedie až do Košút, kde by sa mala napájať na Jilemnického ulicu v mieste súčasnej kruhovej križovatky.
Vlani si mesto dalo vypracovať nový dopravný generel, ktorý mal preveriť opodstatnenosť východného okruhu a určiť najvhodnejší typ cesty.
„Pôjde o dvojpruhovú cestu s maximálnou povolenou rýchlosťou 50 km/h. Bude to miestna komunikácia a nie rýchlostná ani tranzitná. Jej hlavnou úlohou bude odľahčiť dopravu v meste a obslúžiť nové obytné územia, ktoré sa postupne rozrastajú v Tomčanoch a východnej časti Martina. Okrem výstavby treba riešiť aj dopravu,“ objasňuje dôležitosť novej cesty hlavný architekt mesta Róbert Dúbravec.
Súbežne s cestou povedie podľa Dúbravca tiež cyklotrasa a komunikáciu bude lemovať stromoradie s chodníkmi.
Trasovanie tejto komunikácie sa však nepozdáva najmä obyvateľom Ľadovne, Tomčian a Košút.
„Bývanie na Ľadovni je super, lebo tu máme pokoj a blízko do prírody. Ak nám tu popri hore postavia cestu, nebude to nič príjemné,“ vyslovila obavy mladá mamička Monika.
Rovnakého názoru bol aj Martinčan Peter.
„Máme tu krásnu nenarušenú prírodu. Poza Medokýš chodí športovať veľa bežcov, ľudia obľubujú prechádzky v Jahodníckych hájoch, takže petícií voči výstavbe cesty úplne rozumiem. Ak by naozaj mala ísť blízko panelákov, treba s tým niečo robiť,“ zareagoval.
Bariéra medzi sídliskami
Preto sa takmer 500 ľudí podpísalo pod petíciu za zmenu trasovania východného okruhu mesta. V petičnom výbore sú aj dve martinské poslankyne Marína Gallová a Zuzana Dobríková.
„Táto trasa je v územnom pláne mesta zakreslená už od roku 1999, avšak veľmi nešťastným spôsobom, v bezprostrednej blízkosti obytných domov na Ľadovni, dá sa priam povedať, že rovno popod okná obyvateľov. Takto sa pretne jedna z najkrajších oddychových zón v Martine – Medokýš a Jahodnícke háje. Pri výstavbe komunikácie v tejto trase by došlo k narušeniu významného centra oddychu v meste a narušilo by sa pokojné bývanie občanov. Ak raz komunikácia bude postavená, nikto nezabráni v jej využívaní aj vozidlám ťažkej nákladnej dopravy. Navyše poloha novej cesty vytvorí bariéru medzi Košútmi I. a II.,“ ozrejmuje význam petície Marína Gallová a dodáva, že výstavba okruhu by zároveň preriedila zeleň na sídliskách a jednoznačne by zhoršila kvalitu života všetkých obyvateľov, ktorí vyhľadávajú relax práve v lokalitách, ako je Medokýš či Jahodnícke háje.
Róbert Dúbravec však tvrdí, že konkrétnu polohu východného mestského okruhu určí až dopravno-technická štúdia, ktorú si dá mesto vypracovať, keď sa rozhodne ísť do tejto investície.
„Tu bude priestor na to, aby sme zastabilizovali presnú polohu komunikácie so zohľadnením konkrétnych pripomienok aj zo strany verejnosti,“ objasňuje hlavný architekt mesta.
Hudba budúcnosti
Maríne Gallovej sa nepozdáva, že keď Útvar hlavného architekta (ÚHA) pripravil zmenu územného plánu mesta, nezahrnul doň požiadavky poslancov a občanov na zmenu trasovania východného okruhu, ktorá sa podľa nej dá urobiť len zmenou územného plánu.
„Dopravno–technická štúdia, na ktorú sa ÚHA odvoláva, síce určuje presné miesto výstavby komunikácie, avšak štúdia musí rešpektovať koridor trasy navrhnutej v územnom pláne, a teda v rámci štúdie je možné s trasou danej komunikáciu hýbať maximálne o 100 – 200 metrov, a to je nedostačujúce,“ vykresľuje poslankyňa.
Róbert Dúbravec však reči ohľadom výstavby novej cesty, ktoré aktuálne kolujú medzi Martinčanmi, považuje za zavádzajúce a špekulatívne.
„Ak chce niekto odborné a relevantné informácie k tejto problematike, nech kontaktuje mňa alebo náš Útvar hlavného architekta,“ dodáva na záver.
Petícia za zmenu trasovania je už od minulého týždňa odovzdaná na radnici. O termínoch začiatku samotnej výstavby je však v súčasnosti predčasné hovoriť, pretože realizáciu východného okruhu by muselo mesto hradiť z vlastnej kasy, keďže ide o mestskú komunikáciu. Ide o dlhodobejší plán, ktorý by sa mohol hrubým odhadom uskutočniť o desať až dvadsať rokov.