ŠÚTOVO. Silnejšie novembrové dažde narobili v Šútove poriadnu paseku. Predminulý piatok musel starosta Ľubomír Maďari dokonca vyhlásiť tretí povodňový stupeň. O takmer meter zvýšená hladina Šútovského potoka spôsobila, že sa voda vyliala z jeho koryta a zaplavila parkovisko smerom do doliny a ohrozovala domy na hornom konci dediny.
Veľká pomoc z Liptova
Kritická situácia bola podľa slov starostu na Ulici Na Vodopád smerom do Šútovskej doliny.
„Voda pritekajúca od vodopádu pretekala cez brehy potoka, prehĺbila koryto a vytvorila si novú cestu, kadiaľ sa valila. Pri chate Vodopád podmyla dokonca betónový most a odplavila kamene, ktoré tam teraz musíme znova navoziť, aby sme ho spevnili a most sa nezrútil. S takýmto lejakom v novembri nikto nerátal, skôr by som ho čakal v lete či na jeseň,“ opisuje Ľubomír Maďari.
Povodňovú kalamitu odstraňovali v obci ešte aj minulý týždeň pomocou bagra. Ten im v prvý deň najskôr pohotovo požičali z Povodia Váhu Ružomberok a neskôr si ho sami zohnali z Turian.
„Hoci správcom toku sú Lesy Slovenskej republiky Žilina, veľkú pomoc nám preukázalo Povodie Váhu. Aj napriek tomu, že v Zázrivej tiež stúpala hladina tokov a museli sa zabezpečiť proti kalamite, ochotne nám na niekoľko hodín požičali bager, aby sme mohli odstraňovať naplavené balvany a upraviť koryto potoka,“ pochválil spoluprácu šútovský starosta.
Opatrenia zachránili rodinný dom
Šťastie mala podľa Ľ. Maďariho tento rok rodina Hrdekovcov, ktorých dom stojí v tesnej blízkosti Šútovského potoka. Silný lejak vlani spôsobil, že valiaca sa voda z toku im zaplavila celý dvor. V záhrade jej mali až po kolená.
„Opatrenia, ktoré sme vlani urobili po týchto smutných udalostiach teraz zabránili katastrofe a upravené brehy potoka okolo domu Hrdekovcov udržali vodu v koryte. Pri opakovaných dažďoch sa však situácia môže hocikedy zopakovať a ohrození budú naši obyvatelia a ich majetok,“ vysvetľuje starosta.
Minulý týždeň platil v Šútove druhý stupeň povodňovej aktivity a obec naprávala škody po povodni. Každá práca však niečo stojí a opakované záchranné práce si malá dedina príliš dovoliť nemôže.
„Škodu ešte nemáme vyčíslenú, ale keby nápravy po kalamite stáli aj okolo 2 500 eur, pre našu obec je to vysoká suma. Riešením by bola celková úprava a regulácia Šútovského potoka,“ konštatuje Ľubomír Maďari.