MARTIN. Obyvatelia martinského sídliska Záturčie sa môžu tešiť na novú oddychovú zónu. Na Gándiho ulici by mal budúci rok vzniknúť príjemný priestor na relax, tzv. Gándiho chodník.
„S touto myšlienkou nás oslovilo indické veľvyslanectvo, keďže ako jediné mesto na Slovensku máme po Gándhim pomenovanú ulicu,“ objasňuje Tomáš Zanovit poslanec mestskej časti Záturčie.
Mesto Martin má vo vzťahu k M. Gándhímu osobité postavenie. Slovenská národná knižnica
uchováva jedinečný doklad priameho písomného styku – list adresovaný lekárovi Dušanovi
Makovickému, ktorý bol osobný tajomník spisovateľa L. N. Tolstého a sprostredkoval korešpondenciu medzi týmito dvoma osobnosťami. List pochádza z roku 1910. Bol odoslaný z Južnej Afriky, kde sa Gándhí v tom čase domáhal nenásilným spôsobom práv svojich krajanov.
Prepojenie priestoru
Útvar hlavného architekta (ÚHA) mesta Martin vypracoval koncept riešenia oddychovej zóny
v nadväznosti na Gándhího ulicu. O návrhu boli informovaní aj obyvatelia Záturčia, ktorí k nemu vyjadriť svoje pripomienky a postrehy.
Myšlienka je založená na abstraktnom priblížení sa spojitosti medzi osobnosťou Gándhího a našim mestom. Autorkou projektu je krajinná architektka Lucia Gáborová z ÚHA.
„Gándiho chodníkom by sme chceli zatraktívniť a prepojiť priestor v smere od autobusovej zastávky na tejto ulici k niekdajšiemu pešiemu plato. Dominantnou chodníka bude strom ako symbol mieru a nenásilia. V priľahlej časti chodníka sme navrhli zapustené tabule s Gándhího podpisom a myšlienkou Buď zmenou, ktorú chceš vidieť,“ opisuje riaditeľ ÚHA a hlavný architekt mesta Róbert Dúbravec.
Ďalším detailom, ktorý priblíži návštevníkovi historický odkaz na významné súvislosti s mestom Martin, bude zapustený kameň. Ten by mal byť importovaný priamo z Južnej Afriky.
Priestor ozvláštnia trvalkové záhony, ktoré priblížia oblasť afrického podnebia, odkiaľ bol list do Martina odosielaný.
Bez indických prvkov
„Tak ako bol vzťah s Gándhího osobnosťou počas niekoľkých desaťročí prerušený a opäť vytvorený, tak sú symbolicky prerušené jednotlivé plochy záhonov rôznymi vyvýšenými plochami na sedenie a odpočinok. Takto oddelíme oddychovú zónu od priľahlej cesty Aurela Stodolu,“ zmieňuje sa R. Dúbravec.
Súčasťou zrenovovaného oddychového priestoru budú i osadené odpadkové koše, ktoré budú pri objekte plata pod prístreškom.
Ako ďalej hlavný architekt dodáva, do novej zóny relaxu však nebudú vnášať žiadne indické prvky. Na túto kultúru bude odkazovať rôznorodá symbolika.
V každom vnútrobloku sa na sídlisku síce menšie oddychové zóny nachádzajú, ale tento nový priestor by mal slúžiť všetkým. Na jeho vybudovanie poskytlo indické veľvyslanectvo dotáciu vo výške 10 tisíc eur, ďalšími peniazmi na výstavbu prispeje aj výbor mestskej časti, ako aj mesto Martin. Celkové náklady na výstavbu miesta na relax v Záturčí by sa mali pohybovať od 15 do 20 tisíc eur.