LIPOVEC, MARTIN. Bublina okolo referenda na Lipovci spľasla, konať sa nebude. Petíciu za jeho vypísanie iniciovala strana Priama demokracia. Ľudí sa chcela spýtať na to, či súhlasia s umiestnením imigrantov v katastrálnom území obce Lipovec a na územiach, ktoré s nimi susedia.
Podnetom na spustenie petície bola medializovaná ponuka viceprimátora Žiliny Patrika Gromu pre ministra vnútra Róberta Kaliňáka zriadiť v bývalom rybnom hospodárstve pri Dubnej Skale tábor pre migrantov. Na pozemku, ktorý vlastní, by sa vraj dalo umiestniť až 200 unimobuniek. Ministerstvo v septembri najprv oznámilo, že ponuku preskúma, neskôr ju však definitívne odmietlo.
Nebolo naplnené kvórum
Pod petíciu sa podpísalo 256 občanov, na obecný úrad bola starostovi Lipovca Jozefovi Madovi doručená na konci októbra. Ten následne zvolal zasadnutie obecného zastupiteľstva, ktoré ustanovilo komisiu na preskúmanie zákonných podmienok.
Zistilo sa, že až 115 podpisov bolo vyhodnotených ako neplatných. Najčastejšou chybou bolo neuvedenie názvu ulice, nesprávne uvedené dátumy narodenia, problémom bolo aj to, že pod petíciu sa podpísali aj ľudia bez trvalého pobytu v obci.
„Komisia skonštatovala, že predložená petícia nespĺňa potrebné 30-percentné kvórum pre vyhlásenie miestneho referenda,“ vyhlásil Jozef Mada, starosta Lipovca a ďalej doplnil.
„Nikto z nás nespochybňuje inštitút miestneho referenda a rešpektujeme právo ľudí vyjadriť sa k riešeniu zásadných obecných vecí. Avšak vyhlásenie referenda by malo
vychádzať z vôle občanov obce. Predložená petícia však túto zásadu nespĺňa, veď ani jeden z členov výboru nie je našim občanom. Bola to aktivita politickej strany, zrejme s cieľom zviditeľniť sa pred nastávajúcimi parlamentnými voľbami,“ podotkol Jozef Mada.
Starosta ešte zdôraznil, že miestne referendum jednej obce nemôže rozhodovať o najdôležitejších otázkach života občanov v katastrálnom území inej obce.
„Ponuka na vybudovanie zariadenia pre utečencov platila pre lokalitu Dubníky, ktorá patrí mestu Vrútky.“
Akceptujú nedostatok podpisov
Člen petičného výboru za vypísanie referenda Pavol Krišpinský berie na vedomie rozhodnutie zástupcov obce.
„Ak nebolo dostatok platných podpisov, tak to musíme akceptovať. Viacero chýb malo skôr formálny charakter a podpisy sa hneď nemuseli vyraďovať. Našim cieľom nebolo politicky sa zviditeľniť, ale upozorniť ľudí na rôzne riziká, ktoré sú spojené s utečeneckou krízou. Ak bude treba, ľudia nás oslovia, tak v takýchto aktivitách budeme aj ďalej pokračovať,“ povedal prvý podpredseda Priamej demokracie.