MARTIN. Život bez miestneho rozhlasu si ľudia aj na turčianskych dedinách nevedia asi vôbec predstaviť. Dôležité informácie o dianí v obci sa vďaka nemu dozvedia hneď z prvej ruky. Vo väčšine dedín, hlásenie vždy začína veselou piesňou na upútanie pozornosti. Ľudia zbystria pozornosť, vykuknú z okien a počúvajú, čo im chce obec oznámiť.
Terč vandalov
Kým na vidieku sa tento systém šírenia informáciu stále drží, v mestách už hlásenie z verejného rozhlasu umiestneného na stĺpoch roky nepočuť.
Rozhlas v Martine je v súčasnosti nefunkčný a zničený vandalmi.
„Martinčanov v minulosti informoval o mimoriadnych situáciách, zhromaždenia, podujatiach, predajných akciách a iných udalostiach, ktoré boli pre obyvateľov mesta dôležité,“ priblížila hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Ako ďalej dodala, mesto sa niekoľkokrát rozhlas pokúšalo zrekonštruovať, ale vandali ho vzápätí opäť poškodili a povytrhávali odtiaľ predovšetkým rôzne káble.
„Aj z tohto dôvodu mesto Martin zaviedlo SMS Infokanál, v rámci ktorého sú obyvatelia pravidelne informovaní o dianí v meste, mimoriadnych situáciách či meteorologických výstrahách. Pre občanov je to bezplatná a veľmi efektívna informačná služba, ktorá nahradila informovanie prostredníctvom rozhlasu,“ vysvetlila hovorkyňa.
Hasiči - hlásatelia
Poslanci z martinskej časti Záturčie sa ale na nedávnom stretnutí výboru zaoberali aj opätovným zavedením rozhlasu na tomto sídlisku. Radnicu požiadali o odmontovanie nefunkčného rozhlasu, teda starých reproduktorov zo stĺpov a lámp verejného osvetlenia.
„Pohľad na ne je neestetický, preto by sme chceme demontovať, poprípade nahradiť novými kusmi. Rozhlas by slúžil na rýchle oznamy pre obyvateľov Záturčia, čo by zlepšilo ich informovanosť. Odbor komunálnych služieb mesta má vypracovať cenovú ponuku nového bezdrôtového miestneho rozhlasu,“ vysvetlil Peter Matejka poslanec mestskej časti Záturčie.
Ako ďalej dodáva, tento komunikačný systém by si vedeli predstaviť v spolupráci s hasičmi, ktorí tam majú svoju základňu a rozhlas by mohli spravovať.
„Rozhodneme sa však až na základe vypracovanej cenovej ponuky. Potom zvážime, či na to máme dostatok peňazí, ale by sme o pomoc ešte museli požiadať tiež mesto,“ skonštatoval Peter Matejka.
Všetko je na webe
Viacero Martinčanov sa zhodlo na tom, že im rozhlas vôbec nechýba a úplne im postačuje sms infokanál a oznamy mesta, ktoré nájdu na internete.
„Je to nezmysel, všetci majú plastové okná a ak si k tomu pripočítame ešte hluk z cesty, nič by sme nepočuli. Všetko nájdeme na sociálnych sieťach či iných webových stránkach. Prepojenie ampliónov by tiež nestálo málo. Zdá sa mi to zbytočná investícia,“ vyslovil sa Marián Takáč.
Iní zas na niekdajšie hlásenia rozhlasu spomínajú s nostalgiou a úsmevom.
„Osobne milujem dedinské rozhlasy a páčilo sa mi, keď hlásili tiež v meste. Dokonca aj v Košútoch 2 boli istý čas reproduktory namontované na stĺpoch osvetlenia. Nefungovali dlho, ale bolo to fajn,“ pripojil sa Pavol Moric.
„Dedinské hlásenia majú svoje čaro, je to také iné. No neviem, či by oznamy bolo počuť v meste, ale určite by to bolo zaujímavé. Avšak nie skoro ráno. Veď správ o dianí v Martine by sme mali aj na pol hodinu denne,“ s úsmevom podotkol Marián Zverbík.