MARTIN. Na predvianočný trh prišla reprezentatívna publikácia z vydavateľskou značkou žilinského Georgu (Nielen) Recepty slávnych a úspešných. Jej autora netreba turčianskemu čitateľovi osobitne predstavovať. Štefan Packa, bývalý hoteliér, ale aj publicista, výtvarník, kuchár, skialpinista, je autorom viacerých gastronomických kníh. Čitatelia si možno spomenú na Receptár špecialít, Erotickú kuchárku Varíme, zdravo a hravo, Tatry na tanieri, ale aj Tatry naše malebné, ktorú pripravil s fotografom Milanom Legutkym, a ktorú v roku 1982 vydala martinská Osveta v náklade úctyhodných 45 tisíc výtlačkov.
„Recepty slávnych a úspešných je možno moja najlepšia kniha,“ povedal nám tesne po jej krste, ktorý pripravila Jednota dôchodcov Slovenska Martin – Ľadoveň v martinskom T-klube minulú stredu. „Nie je len súborom receptov, ale aj príbehom známych a úspešných ľudí, ktorí v rozhovoroch hovoria nielen o varení či jedle, ale aj o svojom živote, záľubách, zážitkoch, aby tak lepšie otvorili dvere nielen do svojej kuchyne, ale aj k tomu, čo je pre nich v živote dôležité,“ vyznal sa Š. Packa a nezabudol zdôrazniť, že približne tretinu rozhovorov robila jeho dcéra Patrícia Packová, ktorá je spoluautorkou knihy.
Rozhovory vznikali približne tri mesiace. Bol to hektický čas, počas ktorého bolo treba zosúladiť diáre množstva ľudí so vzájomnými stretnutiami, zberom fotografií, fotením jedál, autorizáciami, prácou na grafike...
„Máločo sa dialo cez počítač. Všetko sme poctivo nahrávali, prepisovali, redigovali, s grafikom Jurajom Kačjakom sme strávili hodiny. Bol náročný na kvalitu fotografií, lebo vydavateľstvo Georg si touto publikáciou postavilo latku veľmi vysoko, čo si naozaj vážim,“ nezabudol podčiarknuť autor.
Jeho knižku krstili spolu s autorom Juraj Štefuň, majiteľ vydavateľstva Georg a manželia Kozákovci, ktorí prezentáciu zorganizovali, lupienkami sušených jabĺk. Aby dobre chutila nielen pri čítaní, ale aj pri varení.
„Mojou ambíciou bolo dostať do knihy osobnosti z rôznych oblastí života, aby to bolo pestré, ale rôzneho veku a rozmanitosť receptov a milo ma prekvapilo, že mnohí sa mi pri osobných stretnutiach javili úplne inak ako ich poznáme z televíznych obrazoviek,“ odkrýva tvorbu knižky Packa.
„Najbližší mi boli tí zo športového, ale najmä tatranského prostredia, ako hádam najúspešnejší slovenský horolezec Peter Hámor či vysokohorský nosič Ladislav Kulanga, ktorý vyniesol z Hrebienka na Zamkovského chatu 207,5 kg nákladu alebo František Kele, ten odišiel do horolezeckého neba pár dní potom, čo som s ním hovoril o stravovaní v horách...“ spomína. Ako povedal v rozhovore s čitateľmi, príjemne ho prekvapila Mária Čírová, miska Lucia Senášiová či Juraj Topor z Tublatanky. O jedle prinútil hovoriť aj najväčšieho českého bohéma Milana Knížáka, ale aj kňaza Zbigniewa Czendlika, známeho zo spolupráce s Luciou Bílou. Pozorný čitateľ nájde v obsahu knihy aj rozhovor s Martinčanom Milanom Lechanom, tajomným Dominikom Dánom, ale aj so Štefanom Kvietikom, Petrom Bičom a mnohými, mnohými ďalšími.
Spisovateľ Peter Mišák pri krste povedal, že kniha môže byť stratená, vrátená, ukradnutá, zabudnutá, zapadnutá prachom, zničená i nelistovaná, no najkrajší osud má vtedy, keď je čítaná. A keď ju preverí čas. Podľa neho je Packova kniha už preverená časom, pretože päťdesiatka osobností z nej už je v pamäti ľudí a s nimi sa kniha o nich už nestratí. Neželajme si nič iné, len aby mal pravdu.