Aj diplomati majú radi držkovú a kofolu

Martinčan Ladislav Babčan pracuje viac ako štrnásť rokov na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. V súčasnosti už patrí medzi najbližších spolupracovníkov šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

Ladislav Babčan (v strede) na konferencii v etiópskej Addis Abebe.Ladislav Babčan (v strede) na konferencii v etiópskej Addis Abebe. (Zdroj: ARCHÍV LB)

Ako chalan, ktorý vyrastal na martinskom sídlisku, dostane prácu na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí?

- Veľmi jednoducho. Bolo treba úspešne navštevovať jednu zo základných škôl na Ľadovni, v mojom prípade to bola vtedajšia ZŠ Eštovova, následne martinské gymnázium a nakoniec vyštudovať medzinárodné vzťahy a diplomaciu v Banskej Bystrici. Potom som sa prihlásil na konkurz vyhlásený ministerstvom a získal tam pracovnú pozíciu. Teraz ale trošku vážnejšie. Stojí to pochopiteľne dosť úsilia a treba si počas vyššie spomenutej cesty niektoré veci aj odoprieť, čo je pre dospievajúceho chalana celkom ťažká úloha. Ja však nič neľutujem a som rád, že som sa na túto cestu dal. Určite veľmi pomôže i to, ak vás veci, čo robíte či študujete, bavia a napĺňajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obidvaja vaši rodičia sú lekári a dlhé roky pracujú v martinskej nemocnici. Nebola vo vašom prípade logickejšou voľbou medicína?

- Ak sa mám priznať, zvažoval som aj túto alternatívu. Už v mladšom veku ma to ale viac ťahalo k spoločensko-vedným disciplínam, zaujímal som sa o dianie v zahraničí a vzťahy medzi jednotlivými krajinami. Pravdepodobne tu niekde všetko začalo.

Väčšina bežných ľudí si pod prácou kariérneho diplomata predstaví pôsobenie v zahraničí. Rozmýšľajú správne?

- Medzi diplomatmi funguje takzvaná rotácia. Zjednodušene povedané ide o to, že dva až tri roky pôsobíte doma na ministerstve a tri až štyri v zahraničí na niektorom z našich veľvyslanectiev.

Takže, keď prídem pracovať na ministerstvo, nevyšlú ma hneď na veľvyslanectvo do nejakej zaujímavej, najlepšie exotickej krajiny s príjemným podnebím?

SkryťVypnúť reklamu

- Tak ako v každom zamestnaní sú prvé roky predovšetkým o naberaní skúseností na nižších pozíciách. Zároveň je potrebné si svoje vyslanie „odmakať“ doma. Navyše v súčasnosti exotická krajina s príjemným podnebím vôbec neznamená, že sa tam budete potiť len z tepla.

Teraz sa opýtam priamo a možno nediplomaticky. Čo vlastne robí diplomat Ladislava Babčan?

- Ako som spomínal, začal som na najnižších pozíciách ako referent pre Veľkú Britániu a Írsko. Potom som pracoval na našom veľvyslanectve v Kanade. Po návrate nasledoval krátky pobyt na Odbore Amerík, odkiaľ som sa pomerne rýchlo dostal do kabinetu vtedajšej štátnej tajomníčky. Nasledoval diplomatický post v Lotyšsku, kde sme pokrývali celé Pobaltie. Po ďalšom návrate som krátko pôsobil na Odbore bilaterálnych vzťahov s krajinami západnej a severnej Európy. Tam som sa dlho neohrial a rýchlo prišla ponuka pracovať práve v kabinete ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí.

SkryťVypnúť reklamu

To už je pozícia v najvyšších poschodiach pomyslenej hierarchie. Dá sa také niečo z pohľadu diplomata odmietnuť?

- Poviem pravdu, že moju reakciu som zvažoval asi pol sekundy. Pre diplomata je to možnosť na výrazný profesionálny posun. Životná šanca, ktorá už druhýkrát prísť nemusí. Je to síce poriadne náročné, ale zároveň veľmi zaujímavé.

Koľko ľudí pracuje v kabinete slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí?

- Ak sa bavíme o diplomatoch, tak je to osem osôb. Riaditeľ kabinetu a ďalších sedem ľudí. Ja som súčasťou tohto tímu a zodpovedám za prípravu vystúpení, prejavov či príhovorov pána ministra.

Ak teda vidím v televízii Miroslava Lajčáka prednášať prejav, tak vlastne len číta, čo ste mu napísali?

- Zostaviť dobrý prejav je tímová robota, bez kolegov by som zverené úlohy len ťažko zvládol. Príprava začína v závislosti od témy na príslušných odboroch. Niekedy je zapojený jeden, ale stáva sa, že na príprave participuje päť aj viac rôznych útvarov. Ja potom dostanem takzvanú surovú verziu a som zodpovedný za jej správnu obsahovú a formálnu podobu či už v slovenskom, alebo anglickom jazyku a dám ju do rúk priamo ministrovi. To, čo počujete alebo čítate, je už tá konečná verzia, ktorú si on sám napasuje na svoj štýl.

Písať pre niekoho prejav je aj z môjho novinárskeho uhla pohľadu dosť náročné. Musíte človeka dobre poznať, aby potom slová z jeho úst zneli dôveryhodne...

- Permanentne sledujem spôsob vyjadrovania pána ministra ako aj jeho úvahy a myšlienky. Zároveň ale musím neustále sledovať aktuálne dianie vo svete i doma. Najzaujímavejšie na tejto práci však sú osobné konzultácie s mojím šéfom pri finalizovaní dokumentu. Tie prebiehajú najmä pri významných a dlhších prejavoch, kde je potrebné dôkladne zvažovať každé slovo. Je úžasné v týchto chvíľach sledovať jeho bohaté skúsenosti a rozhľad, ale aj ľudský motivačný prístup, ktorý nás vždy dovedie do požadovaného cieľa.

Dá sa čisto matematicky spriemerovať čas, za aký sa dá pripraviť dobrý prejav?

- Záleží na jeho dĺžke, obsahu i náročnosti témy. Pripravoval som príhovor na charitatívny diplomatický bazár v Bratislave, a keďže išlo o neformálnu udalosť, všetko bolo hotové do dvoch hodín. Zostavovanie prejavu, ktorý pán minister predniesol v OSN pri príležitostí osláv 70. výročia vzniku tejto organizácie, však trval niekoľko dní. Príhovor pre vystúpenie v UNESCO bol už takmer hotový, keď do toho zasiahli teroristické útoky v Paríži. Museli sme zareagovať a priebežne ho meniť tak, aby zodpovedal aktuálnemu dianiu a atmosfére. V tomto prípade, ak všetko spočítam od úplného začiatku až do konca, trvala príprava desať dní.

Z toho, čo ste zatiaľ povedali, ale vychádza, že tento džob nie je o príchode do práce okolo ôsmej a odchode domov tesne po štvrtej. Alebo sa to dá takto stihnúť?

- Diplomacia je v prvom rade poslanie, a tak všetci musíme byť k dispozícii 24-hodín denne. O tom ale dopredu vieme a s tým vedomím aj pracujeme. Svetové dianie totiž nepozná dni, noci, víkendy ani sviatky. My si v kabinete dokonca robíme srandu, že kto odchádza domov o piatej, nech si vypíše dovolenku.

Pekne ste to povedali. Zaberá to aj na manželku, keď prídete domov z práce neskoro večer?

- Súkromný život je určite zúžený. Ja som mal ale pri voľbe životnej partnerky veľké šťastie. Sama študovala diplomaciu, a tak vie, čo táto robota so sebou prináša. Obdivujem predovšetkým jej flexibilitu a ľahkosť, s akou sa dokáže tomuto hektickému spôsobu života prispôsobiť. Napríklad, keď odchádzame na štyri roky do zahraničia, musí dať v zamestnaní výpoveď a po návrate domov si hľadať novú prácu. Mám u nej veľký dlh, ktorý nikdy nemôžem úplne splatiť, no pokúsim sa z neho vymazať čo najviac.

V predchádzajúcej odpovedi ste spomínali zahraničie. Vy ste spolu s manželkou zatiaľ strávili štyri roky na slovenskom veľvyslanectve v kanadskej Ottawe a štyri roky v lotyšskej Rige. Za chvíľu budú Vianoce, tak nám priblížte, ako ste ich prežili ďaleko od rodnej hrudy?

- V našich prechodných domovoch sme si s manželkou spravili klasické slovenské Vianoce. Iná bola len atmosféra okolo. Kanada je mnoho kultúrna krajina a rôzne etniká pomenovávajú tento sviatočný čas inak. Preto sa tam nehovorilo o Vianociach, ale doslovne o období sviatkov. Jednotlivé národnosti si tam aj takýmto spôsobom preukazujú vzájomnú toleranciu. V Lotyšsku zas žije silná ruská pravoslávna komunita a tá slávi Vianoce v inom termíne. Keďže Rusi tvoria približne jednu tretinu obyvateľov pobaltskej krajiny, predvianočná hektika, ako ju poznáme my, prakticky neexistovala. Všetko prebiehalo v oveľa pokojnejšej atmosfére.

Keď ste dlhší čas mimo domova, čo vám, okrem najbližších, najviac chýba?

- Martin ako taký a všetko, o čom Martin je. Vyrástol som tu a rád sa vraciam na miesta môjho detstva. Obdivujem nádherné doliny a svoje čaro majú i výstupy na okolité kopce. Vždy, keď sa dá, zájdem na hokej, do divadla či s kamarátmi dobiť baterky do posilňovne, na hokejbal alebo do sauny. Na nezaplatenie je však najmä tunajší božský pokoj.

Opäť si skúste odmyslieť kategóriu rodina a najbližší priatelia a prezraďte, na čo sa najviac tešíte po návrate z dlhého pôsobenia mimo Slovenska?

- Na čapovanú kofolu, držkovú polievku a parížsky šalát s dvomi, tromi rožkami. Viem túto objednávku zopakovať aj párkrát po sebe a v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu (smiech).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  5. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  6. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  7. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  8. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 443
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 004
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 65 259
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 196
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 527
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 146
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 733
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Aktuálne prebieha ďalšia etapa výmeny rozvodov v celkovej dĺžke 4268 metrov v lokalite Ľadoveň.

Rekonštrukcia má znížiť počet porúch.


TASR
 Daniil Kliuchikov strelil všetky štyri góly Bystričky.

Košťany nezaskočili ašpiranta na postup, Vrútky ani Turčianska Štiavnička na svoje zápasy necestovali.


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Radoslav Ďanovský pomohol tímu dvomi gólmi.

Diviaky porazil na jar zatiaľ bezchybné Čierne.


  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  5. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  6. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  7. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  8. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 443
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 004
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 65 259
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 196
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 527
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 146
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 733
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?