Predovšetkým počas hektického predvianočného času ľudia v zhone často zabúdajú na úplne základné veci. Všetko chcú mať rýchlo z krku a vôbec nie je výnimkou, keď podcenia ochranu vlastného majetku. Že o niečo prišli vďaka svojej ľahkovážnosti, si zväčša uvedomia až po tom, ako ich okradnú zlodeji.
Doma sa treba zamykať aj cez deň
Pritom veľakrát stačí len málo. Napríklad zamknúť dvere na dva západy. Keď sú zamknuté na jedenkrát jazýček je vysunutý len minimálne a zlodej môže dvere nielen bez problémov otvoriť, ale ich po odchode aj zabuchnúť.
„V takom prípade ani nemusíte istý čas zistiť, že niekto u vás bol. Až keď nebudete môcť nájsť peniaze či niečo iné a poobviňujete všetkých naokolo, možno vám dôjde, že vás vykradli. Vtedy však už býva veľmi neskoro,“ upozorňuje Miroslav Zakopal, majiteľ firmy Keys.
Ľudia sa často čudujú nad tým, že im odporučuje, aby sa zamykali aj cez deň v čase, keď sú doma. Majú totiž pocit, že ich prítomnosť zlodejov odradí. Praktické skúsenosti ale hovoria o niečom inom. Drvivá väčšina ľudí má totiž kľúče od áut, no často i doklady a peňaženky vyložené hneď v predsieni, tesne pri vchode do bytu či domu, aby ich v prípade odchodu mali poruke.
„Lenže poruke má všetko takisto zlodej. Verte mi, za pár sekúnd si otvorí, zdrapí, čo je v dosahu a rýchlo zmizne. Ak ho náhodou prichytíte, poviem vám, mladý pán, mali ste otvorené dvere, radšej si ich zavrite. Ešte mu poďakujete a v tom momente sa ani nezamyslíte, ako sa do vašej predsiene vôbec mohol dostať. To príde až neskôr a vtedy je opäť raz neskoro,“ hovorí.
Štvorsekundový priemer
Najmä ľudia, ktorí majú namontované bezpečnostné dvere si často myslia, že ich zamykať nemusia. Pre nich má pripravenú praktickú ukážku, ktorú už niekoľkokrát neveriacim ľuďom predviedol.
„Jednoducho im poviem, aby sa zabuchli dnu a počítali, ako rýchlo dvere otvorím. Priemer mám asi štyri sekundy. Možno ďalších pár sekúnd by trvalo, kým zlodej niečo z dosahu pár krokov zoberie. Ak v tom čase aj sedíte doma na záchode, ani si nestihnete utrieť, viete čo.“
Okrem finačnej škody sú v súvislosti s vykrádačkami spojené aj dôsledky, ktoré majú zlý dopad na psychiku okradnutých. Predovšetkým ženy sa so skutočnosťou, že sa im niekto prehrabával v osobných veciach vyrovnávajú veľmi ťažko.
„Veľa sa o tom nehovorí, ale už som sa s takýmito prípadmi stretol,“ potvrdil.
Podľa jeho ďalších slov jednou z príčin, prečo sú dnes dlhoprstí takí drzí, je ľudská nevšímavosť a ľahostajnosť. Je takmer železným pravidlom, že keď niekde otvára zabuchnuté dvere, nikto si ho nevšíma.
„Charakterizoval by som to dvomi slovami. Totálny nezáujem,“ doplnil Miroslav Zakopal.