Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

V strojárňach nebol šport na vedľajšej koľaji

Bývalá Telovýchovná jednota ZŤS Martin mala cez tritisíc členov, zastrešovala viac ako 20 športových oddielov klubov. Na výslní bola atletika, hádzaná, box, džudo, ale aj plávanie, či lyžovanie. Obrovskú podporu mal futbal a hokej. Hovoríme s dlhoročným š

Peter Rovnianek - dlhoročný športový funkcionár v Martine, v rokoch 1966-1978 tajomník TJ Strojárne, v rokoch 1981-1984 tajomník futbalového oddielu TJ ZŤS.Peter Rovnianek - dlhoročný športový funkcionár v Martine, v rokoch 1966-1978 tajomník TJ Strojárne, v rokoch 1981-1984 tajomník futbalového oddielu TJ ZŤS. (Zdroj: JARO PODHORSKÝ)

portovým funkcionárom Petrom Rovniankom.

Keby boli ZŤS, tak všetko by bolo inak. Táto veta často zaznieva v martinských športových kruhoch?

- Táto otázka je samozrejme zbytočná. Treba si však priznať, že počas trvania ZŤS sa v Martine postavilo nielen množstvo bytov, materské školy, Dom kultúry Strojár, strojárske odborné učilište, ale aj športové objekty - sedačková lanovka na Martinské hole, lyžiarske vleky, futbalový, hádzanársky a zimný štadión, športová hala, krytý bazén, atď.

Telovýchovná jednota ZŤS Martin patrila k najväčším na Slovensku. Koľko športových odvetví zastrešovala a koľko mala členov?

SkryťVypnúť reklamu

- Bola to najväčšia TJ na strednom Slovensku, mala viac ako tritisíc členov a 18-22 športových oddielov a odborov. A s nimi nielen športovcov, ale aj mnoho obetavých dobrovoľných i platených funkcionárov, trénerov a cvičiteľov.

Ako to celé fungovalo, chodili športovci do roboty?

- V Turčianskych strojárňach, respektíve potom v ZŤS, mal šport vďaka pochopeniu vedenia podniku a všetkých vtedajších orgánov trvalé miesto - tak ako výroba, sociálna starostlivosť, výstavba bytov a pod. Fabrika vytvárala veľmi dobré podmienky pre väčšie oddiely - futbal, hokej, hádzanú a box aj zamestnávaním športovcov a trénerov. Každý športovec mal odpracovať určité hodiny v práci, povedzme od siedmej do deviatej hodiny, potom sa už mohli plne venovať športovej činnosti, teda ísť na tréning alebo zápas. Väčšina to v plnej miere využívala, prípadne chodili do roboty so súhlasom svojich vedúcich len sporadicky. Niektorí, ktorí mysleli aj smerom do budúcnosti sa však do práce vracali aj po tréningu a po skončení aktívnej činnosti boli plnohodnotnými pracovníkmi na svojich prevádzkach, v kanceláriách a podobne. Zamestnávateľ ich uvoľňoval aj na sústredenia. ZŤS im poskytli byty, pre ich deti miesta v materských školách, vo fabrike boli zamestnané aj mnohé manželky hráčov. ZŤS mala vytvorené aj hospodárske stredisko, ktoré malo vyčlenené prostriedky na údržbu športových objektov, zamestnávalo pracovníkov, ktorí sa starali o ich prevádzku a údržbu, domovníkov futbalového a zimného štadióna, sokolovne a hádzanej. TJ zase zamestnávala trénerov a funkcionárov – tajomníka TJ, metodika, ale aj účtovníčky a ďalších. Hráči dostávali odmeny nielen za svoje výsledky v súťažiach, ale aj kalórne za účasť na tréningoch. Z dnešného hľadiska išlo o podstatne nižšie sumy, ale spolu s platom v zamestnaní to bolo na tú dobu slušné.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätáte si, s akými prostriedkami ste disponovali? Boli to len peniaze z fabriky?

- To si už presne nepamätám, ale boli to milióny korún. Zo ZŤS prichádzali jednak na prevádzku a údržbu športových objektov, teda aj úhradu elektrickej energie, vody, kúrenia a pod. Peniaze boli aj z reklamy, ale napríklad aj zo šrotu na činnosť. Vtedy ešte prakticky neexistovala samostatná slovenská reprezentácia, a tak Slovenský ústredný výbor Československého zväzu telesnej výchovy (SÚV ČSZTV) prideľoval každý rok telovýchovným jednotám určité finančné prostriedky na údržbu telovýchovných objektov, na dopravu a ďalšie. Nemalé príjmy mala TJ aj z prevádzky Martinských holí. K tomu si TJ a jej oddiely zabezpečovali ďalšie finančné prostriedky na svoju činnosť, najmä z reklám.

SkryťVypnúť reklamu

Fabrika sa starala aj o športoviská, čo všetko sa vybudovalo?

- Ako som už spomínal, boli to prakticky všetky športové objekty v Martine. Či už futbalový štadión s tromi ihriskami, hádzanársky štadión, neskôr zimný štadión, športová hala, otvorené kúpalisko v Jahodníkoch, krytý bazén, sedačka na Martinské hole, vleky a objekty na holiach, športová strelnica, atď. Určite bolo chybou, že o všetko sa starali ZŤS, mesto v tých časoch nemalo žiadny športový objekt.

Aké najväčšie úspechy martinskí športovci pod krídlami TJ ZŤS dosiahli?

- Martin v 70 a 80-tych rokoch v športe niečo znamenal. Futbalisti hrali v II. celoštátnej lige, potom v najvyššej slovenskej súťaži, hádzanári a boxeri v I. celoštátnej lige, hokejisti v I. Slovenskej národnej lige. Úspechy však dosahovali aj džudisti, volejbalisti, šachisti, plavci, športové gymnastky a ďalšie športy. Najväčšie úspechy dosiahli hádzanári. Dvakrát vyhrali Československý a Slovenský pohár, v sezóne 1977/78 štartovali v druhej najvýznamnejšej európskej súťaži – Pohári víťazov pohárov, kde sa prebojovali do štvrťfinále. V Martine sa uskutočnili v tých rokoch mnohé významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou. V hádzanej to boli turnaje SNP reprezentačných družstiev, medzištátne stretnutia s Poľskom a Maďarskom. V boxe majstrovstvá Československa a Slovenska, medzištátny zápas s Talianskom, vo volejbale stretnutie žien s Japonskom, v športovej gymnastike majstrovstvá Československa žien, v atletike Beh k srdcu SNP, ale aj majstrovstvá Slovenska na dráhe. Pravidelne každý rok sa v Martine konali kvalitné podujatia - Memoriál Janka Nováka v lyžovaní, Memoriál Pavla Steinera v plávaní, Pohár SNP vo futbale. Trikrát u nás štartovali Pospíšilovci, majstri sveta v bicyklebale. Treba povedať, že šport sa v Turci tešil veľkej priazni a na štadióny chodili tisíce divákov.

Ktorí športovci vám najviac utkveli v pamäti?

- Pre nedostatok miesta môžem spomenúť len tých najznámejších. Hokejistov Haščáka, Cígera a Švehlu, futbalistov Gálisa, Karka, Kociana, hádzanárov Jesenského, Marenčáka, Kozáka, Kušniera, boxerov bratov Franekovcov, Tabačka, atlétov Daniša, Huttera, Bartoša, Balošákovcov, Zemkovú, plavcov Marčeka, Bukovského a Bizuba, volejbalistu Muchu, ale boli aj mnohí ďalší. Tí sa prebojovali nielen do reprezentácie Československa, ale mnohí z nich štartovali aj na majstrovstvách sveta a Európy a na olympijských hrách.

Ako sa pracovalo s mládežou, ako sa hľadali talenty?

- V tých časoch neboli počítače, mobily a ďalšie vymoženosti techniky, možnosti štúdia na zahraničných školách, a tak o šport bol podstatne väčší záujem. Dnes sa ťažko robí aj nábor mladých do jednotlivých športov. Vtedy sa robil výber tých najtalentovanejších z mnohých záujemcov. ČSZTV vytváral tréningové strediská mládeže pre najlepších jednotlivcov i družstvá. TJ a oddiely platili nielen dopravu a ďalšie výdavky, ale poskytovali všetkým aj športový výstroj. TJ a hokejový oddiel v spolupráci s odborom školstva v Martine založili hokejové triedy na Základnej škole na Gorkého ulici, atď. Nielen pri dospelých ale aj pri mládeži pracovalo mnoho obetavých funkcionárov a trénerov, bez ktorých by takýto rozvoj športu v Martine nebol možný.

Ako hodnotíte súčasný stav martinského športu, čo vás najviac trápi?

- Je to v prvom rade katastrofálny stav športovísk v meste. Po roku 1989 sa tu nepostavil žiadny poriadny športový objekt okrem futbalového ihriska s umelou trávou v ZŠ na Hurbanovej ulici a menších atletických dráh. Väčšina športových objektov už vôbec nezodpovedá dnešným požiadavkám. A to už nehovorím o tom, ako v porovnaní s inými lyžiarskymi strediskami vyzerajú Martinské hole, športová hala na Podháji, chýba druhá ľadová plocha, atletická 400 m dráha a ďalšie. Po zániku ZŤS tu nie je žiadny silný sponzor, takže finančné prostriedky na činnosť sa zháňajú veľmi ťažko a martinský šport s výnimkou hokeja len živorí. Najmä v kolektívnych športoch je to bieda. Martin vo volejbale a boxe úplne zmizol z mapy Slovenska, v ďalších okrem hokeja to tiež nie je veľká sláva. Ale podobné je to aj v iných oblastiach v našom meste.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 6. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 933
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 890
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 5 840
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 646
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 080
 6. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 4 779
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 926
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 823

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 2. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 3. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 4. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 5. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 6. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 8. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 806
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 567
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 239
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 588
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 825
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 478
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 831
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 724
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


3 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


9 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


11 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 2. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 3. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 4. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 5. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 6. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 8. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 806
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 567
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 239
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 588
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 825
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 478
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 831
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 724
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?