V strojárňach nebol šport na vedľajšej koľaji

Bývalá Telovýchovná jednota ZŤS Martin mala cez tritisíc členov, zastrešovala viac ako 20 športových oddielov klubov. Na výslní bola atletika, hádzaná, box, džudo, ale aj plávanie, či lyžovanie. Obrovskú podporu mal futbal a hokej. Hovoríme s dlhoročným š

Peter Rovnianek - dlhoročný športový funkcionár v Martine, v rokoch 1966-1978 tajomník TJ Strojárne, v rokoch 1981-1984  tajomník futbalového oddielu TJ ZŤS.Peter Rovnianek - dlhoročný športový funkcionár v Martine, v rokoch 1966-1978 tajomník TJ Strojárne, v rokoch 1981-1984 tajomník futbalového oddielu TJ ZŤS. (Zdroj: JARO PODHORSKÝ)

portovým funkcionárom Petrom Rovniankom.

Keby boli ZŤS, tak všetko by bolo inak. Táto veta často zaznieva v martinských športových kruhoch?

- Táto otázka je samozrejme zbytočná. Treba si však priznať, že počas trvania ZŤS sa v Martine postavilo nielen množstvo bytov, materské školy, Dom kultúry Strojár, strojárske odborné učilište, ale aj športové objekty - sedačková lanovka na Martinské hole, lyžiarske vleky, futbalový, hádzanársky a zimný štadión, športová hala, krytý bazén, atď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Telovýchovná jednota ZŤS Martin patrila k najväčším na Slovensku. Koľko športových odvetví zastrešovala a koľko mala členov?

SkryťVypnúť reklamu

- Bola to najväčšia TJ na strednom Slovensku, mala viac ako tritisíc členov a 18-22 športových oddielov a odborov. A s nimi nielen športovcov, ale aj mnoho obetavých dobrovoľných i platených funkcionárov, trénerov a cvičiteľov.

Ako to celé fungovalo, chodili športovci do roboty?

- V Turčianskych strojárňach, respektíve potom v ZŤS, mal šport vďaka pochopeniu vedenia podniku a všetkých vtedajších orgánov trvalé miesto - tak ako výroba, sociálna starostlivosť, výstavba bytov a pod. Fabrika vytvárala veľmi dobré podmienky pre väčšie oddiely - futbal, hokej, hádzanú a box aj zamestnávaním športovcov a trénerov. Každý športovec mal odpracovať určité hodiny v práci, povedzme od siedmej do deviatej hodiny, potom sa už mohli plne venovať športovej činnosti, teda ísť na tréning alebo zápas. Väčšina to v plnej miere využívala, prípadne chodili do roboty so súhlasom svojich vedúcich len sporadicky. Niektorí, ktorí mysleli aj smerom do budúcnosti sa však do práce vracali aj po tréningu a po skončení aktívnej činnosti boli plnohodnotnými pracovníkmi na svojich prevádzkach, v kanceláriách a podobne. Zamestnávateľ ich uvoľňoval aj na sústredenia. ZŤS im poskytli byty, pre ich deti miesta v materských školách, vo fabrike boli zamestnané aj mnohé manželky hráčov. ZŤS mala vytvorené aj hospodárske stredisko, ktoré malo vyčlenené prostriedky na údržbu športových objektov, zamestnávalo pracovníkov, ktorí sa starali o ich prevádzku a údržbu, domovníkov futbalového a zimného štadióna, sokolovne a hádzanej. TJ zase zamestnávala trénerov a funkcionárov – tajomníka TJ, metodika, ale aj účtovníčky a ďalších. Hráči dostávali odmeny nielen za svoje výsledky v súťažiach, ale aj kalórne za účasť na tréningoch. Z dnešného hľadiska išlo o podstatne nižšie sumy, ale spolu s platom v zamestnaní to bolo na tú dobu slušné.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätáte si, s akými prostriedkami ste disponovali? Boli to len peniaze z fabriky?

- To si už presne nepamätám, ale boli to milióny korún. Zo ZŤS prichádzali jednak na prevádzku a údržbu športových objektov, teda aj úhradu elektrickej energie, vody, kúrenia a pod. Peniaze boli aj z reklamy, ale napríklad aj zo šrotu na činnosť. Vtedy ešte prakticky neexistovala samostatná slovenská reprezentácia, a tak Slovenský ústredný výbor Československého zväzu telesnej výchovy (SÚV ČSZTV) prideľoval každý rok telovýchovným jednotám určité finančné prostriedky na údržbu telovýchovných objektov, na dopravu a ďalšie. Nemalé príjmy mala TJ aj z prevádzky Martinských holí. K tomu si TJ a jej oddiely zabezpečovali ďalšie finančné prostriedky na svoju činnosť, najmä z reklám.

SkryťVypnúť reklamu

Fabrika sa starala aj o športoviská, čo všetko sa vybudovalo?

- Ako som už spomínal, boli to prakticky všetky športové objekty v Martine. Či už futbalový štadión s tromi ihriskami, hádzanársky štadión, neskôr zimný štadión, športová hala, otvorené kúpalisko v Jahodníkoch, krytý bazén, sedačka na Martinské hole, vleky a objekty na holiach, športová strelnica, atď. Určite bolo chybou, že o všetko sa starali ZŤS, mesto v tých časoch nemalo žiadny športový objekt.

Aké najväčšie úspechy martinskí športovci pod krídlami TJ ZŤS dosiahli?

- Martin v 70 a 80-tych rokoch v športe niečo znamenal. Futbalisti hrali v II. celoštátnej lige, potom v najvyššej slovenskej súťaži, hádzanári a boxeri v I. celoštátnej lige, hokejisti v I. Slovenskej národnej lige. Úspechy však dosahovali aj džudisti, volejbalisti, šachisti, plavci, športové gymnastky a ďalšie športy. Najväčšie úspechy dosiahli hádzanári. Dvakrát vyhrali Československý a Slovenský pohár, v sezóne 1977/78 štartovali v druhej najvýznamnejšej európskej súťaži – Pohári víťazov pohárov, kde sa prebojovali do štvrťfinále. V Martine sa uskutočnili v tých rokoch mnohé významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou. V hádzanej to boli turnaje SNP reprezentačných družstiev, medzištátne stretnutia s Poľskom a Maďarskom. V boxe majstrovstvá Československa a Slovenska, medzištátny zápas s Talianskom, vo volejbale stretnutie žien s Japonskom, v športovej gymnastike majstrovstvá Československa žien, v atletike Beh k srdcu SNP, ale aj majstrovstvá Slovenska na dráhe. Pravidelne každý rok sa v Martine konali kvalitné podujatia - Memoriál Janka Nováka v lyžovaní, Memoriál Pavla Steinera v plávaní, Pohár SNP vo futbale. Trikrát u nás štartovali Pospíšilovci, majstri sveta v bicyklebale. Treba povedať, že šport sa v Turci tešil veľkej priazni a na štadióny chodili tisíce divákov.

Ktorí športovci vám najviac utkveli v pamäti?

- Pre nedostatok miesta môžem spomenúť len tých najznámejších. Hokejistov Haščáka, Cígera a Švehlu, futbalistov Gálisa, Karka, Kociana, hádzanárov Jesenského, Marenčáka, Kozáka, Kušniera, boxerov bratov Franekovcov, Tabačka, atlétov Daniša, Huttera, Bartoša, Balošákovcov, Zemkovú, plavcov Marčeka, Bukovského a Bizuba, volejbalistu Muchu, ale boli aj mnohí ďalší. Tí sa prebojovali nielen do reprezentácie Československa, ale mnohí z nich štartovali aj na majstrovstvách sveta a Európy a na olympijských hrách.

Ako sa pracovalo s mládežou, ako sa hľadali talenty?

- V tých časoch neboli počítače, mobily a ďalšie vymoženosti techniky, možnosti štúdia na zahraničných školách, a tak o šport bol podstatne väčší záujem. Dnes sa ťažko robí aj nábor mladých do jednotlivých športov. Vtedy sa robil výber tých najtalentovanejších z mnohých záujemcov. ČSZTV vytváral tréningové strediská mládeže pre najlepších jednotlivcov i družstvá. TJ a oddiely platili nielen dopravu a ďalšie výdavky, ale poskytovali všetkým aj športový výstroj. TJ a hokejový oddiel v spolupráci s odborom školstva v Martine založili hokejové triedy na Základnej škole na Gorkého ulici, atď. Nielen pri dospelých ale aj pri mládeži pracovalo mnoho obetavých funkcionárov a trénerov, bez ktorých by takýto rozvoj športu v Martine nebol možný.

Ako hodnotíte súčasný stav martinského športu, čo vás najviac trápi?

- Je to v prvom rade katastrofálny stav športovísk v meste. Po roku 1989 sa tu nepostavil žiadny poriadny športový objekt okrem futbalového ihriska s umelou trávou v ZŠ na Hurbanovej ulici a menších atletických dráh. Väčšina športových objektov už vôbec nezodpovedá dnešným požiadavkám. A to už nehovorím o tom, ako v porovnaní s inými lyžiarskymi strediskami vyzerajú Martinské hole, športová hala na Podháji, chýba druhá ľadová plocha, atletická 400 m dráha a ďalšie. Po zániku ZŤS tu nie je žiadny silný sponzor, takže finančné prostriedky na činnosť sa zháňajú veľmi ťažko a martinský šport s výnimkou hokeja len živorí. Najmä v kolektívnych športoch je to bieda. Martin vo volejbale a boxe úplne zmizol z mapy Slovenska, v ďalších okrem hokeja to tiež nie je veľká sláva. Ale podobné je to aj v iných oblastiach v našom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 777
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 283
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 861
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 980
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 828
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ľubomír Žila pri Socháňovej fotografii dievčaťa z Rakova.

Vypátral, že obec mala byť zaplavená.


Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Už ste čítali?