Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Rekord nepadne len tak, je za ním veľa tréningu a odriekania

Marián Kalabus je známy štatistik, atletický historik, špičkový rozhodca a autor viacerých publikácií. Už štvrťstoročie má na starosti aj evidenciu slovenských rekordov. Ako chlapec miloval futbal a hokej, no stratil k nim dôveru. V kráľovnej športov, kt

Marián Kalabus je známy štatistik, atletický historik, špičkový rozhodca a autor viacerých publikácií.Marián Kalabus je známy štatistik, atletický historik, špičkový rozhodca a autor viacerých publikácií. (Zdroj: ĽUDO KOŠALKO)

orá mu učarila počas OH v Mexiku, sa však nikdy nesklamal.

Fascinujú vás rekordy?

- Prekonávanie osobných rekordov je jedným z cieľov mladého športovca v merateľných športoch. Ak ide o rekordy národné, kontinentálne, olympijské či svetové - to je už zaujímavé aj pre médiá a športovú verejnosť, zvyšuje to popularitu športu, pretože ide o výnimočné výkony, za ktorými je množstvo tréningu a odriekania.

Odkedy si zaznamenávate atletické rekordy, čo vás k tomu viedlo?

- Ako chlapec som bol veľký fanúšik futbalu i hokeja, kým som nezistil, že v ligovom futbale sú podvody. Otec raz prišiel zo zamestnania a povedal mi, že Žilina, kde sme bývali, prehrá cez víkend s nejakým mužstvom z konca tabuľky 0:1. Povedal mu to brankár, ktorý si do fabriky chodil iba po výplatu. Neveril som, ale bolo to tak. Neskôr som to videl aj na iných výsledkoch zachraňujúcich sa mužstiev. Odvtedy som na futbal, ale i hokej zanevrel, pozerám len MS, ME a medzištátne stretnutia. Na OH 1968 v Mexiku ma mnohými svetovými rekordmi očarila atletika, kde som nevidel možnosť podvodov. Tu začal aj môj záujem o rekordy a atletickú štatistiku, ktorá je mojím hlavným koníčkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Koho a ktoré najlepšie svetové či domáce výkony vám doteraz imponujú?

- Na spomínaných OH to boli úžasné svetové rekordy v šprintoch do 400 m, ale najmä Beamonov skok do diaľky 890 cm, ktorým zlepšil svetový rekord o neuveriteľných 55 cm. Dnes je svetový rekord 895 cm. Fantastické sú aj Boltove rekordy. Z našich atlétov ma zaujali rekordy chodcov Železného, Gleskovej, Mračnovej a najnovšie Tótha, ktorý je tretí najlepší na svete.

Kto vás najviac rekordom potešil, prípadne prekvapil?

- Asi Plachý rekordom na 800 m, keď ako neznámy 19-ročný bežec skončil na OH 1968 piaty v neoficiálnom európskom juniorskom rekorde. O rok sa ešte zlepšil pri víťazstve v stretnutí Amerika - Európa, kde bol vyhodnotený ako najlepší Európan celého medzikontinentálneho stretnutia. Jeho finiš sme mohli ešte dlhé roky obdivovať pri zvučke relácie Góly-body-sekundy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ktorý rekord má najväčšiu bradu?

- Zo svetových má už 50 rokov rekord Austrálčana Clarka v behu na 20 000 m, ktorý je iba o málo lepší, ako behal desaťročie pred ním Zátopek. Táto disciplína sa však na dráhe behá iba výnimočne. Zo slovenských je to Gleskovej rekord v behu na 100 m, ktorý má iba o tri roky menej.

Asi sú aj také rekordy, čo nemali dlhé trvanie...

- Niektoré vydržia iba pár minút. Na začiatku laminátovej éry skokani o žrdi prekonali alebo vyrovnali olympijský rekord vari 20-krát v jedných pretekoch. Paradoxom je, že olympijský víťaz rekord iba vyrovnal. Všetci traja medailisti skočili 540 cm. Prvý z nich to skočil Nemec Schiprowski, rekord teda patril jemu, vzápätí skočili aj ďalší dvaja, víťazom však bol Seagren zásluhou najlepších pokusov na nižších výškach.

Skryť Vypnúť reklamu

Vrcholom budúceho roka budú olympijské hry v Brazílii. Bude to žatva pre rekordy?

- Myslím si, že príliš veľa svetových rekordov v Riu nepadne. Na OH sa bojuje predovšetkým o víťazstvo, kde veľkú úlohu hrá taktika. Olympijská sezóna však býva na rekordy bohatá.

Atletika má množstvo disciplín, ku ktorej máte srdcom najbližšie a prečo? Máte obľúbencov aj medzi atlétmi?

- Zaujímajú ma všetky disciplíny. Ak by som si však mal vybrať, bola by to chôdza a možno desaťboj. Pri atletických začiatkoch som mal kamarátov chodcov a je to aj najúspešnejšia slovenská disciplína - máme olympijského víťaza (Pribilinec), majstra sveta (Tóth) i majstra Európy (Blažek). Táto disciplína bola veľmi úspešná aj v Martine - na OH bol Valíček, na MS Zemková a Brozmanová, na ME Bartoš. Desaťboj preto, že ho považujem za kráľovskú disciplínu, v ktorej sa prejaví všestrannosť atléta.

Atletickí obľúbenci boli skôr v mladšom veku, po desaťročiach sú to už kamarátstva a známosti predovšetkým s organizátormi.

Okrem toho, že ste zväzovým štatistikom, tak vás priaznivci atletiky poznajú aj ako špičkového rozhodcu. Pochváľte sa, pri ktorých významnejších pretekoch ste ako arbiter pôsobili?

- Dá sa povedať, že na Slovensku na všetkých najvýznamnejších, lebo takmer všetky boli v posledných dvadsiatich rokoch: MS v polmaratóne v Košiciach, viackrát ME družstiev (predtým Európsky pohár) v Banskej Bystrici, trikrát Európsky pohár v chôdzi v Dudinciach, niekoľkokrát PEM v Dubnici, mítingy Pravda-Televízia-Slovnaft v Bratislave a Atletický most v Dubnici. Pôsobil som na nich ako vedúci rozhodca, inštruktor rozhodcov, technický delegát, vedúci kancelárie pretekov alebo v inej funkcii. Takmer každej z týchto súťaží sme sa zúčastnili celé bratské rozhodcovské kvarteto.

Blízko máte aj k menším podujatiam. Vieme o vás, že máte pod palcom aj Turčiansku žiacku ligu. Máme dostatok talentov? Objaví sa niektorý z nich aj vo vašich štatistikách pri prekonaní rekordov?

- Samozrejme, veď aj mladšia žiačka Lucia Klocová prvýkrát zažiarila v tejto nevšednej súťaži, ktorá má už 36. ročník. Turčianska žiacka liga je hlavným zdrojom talentov pre martinských trénerov.

Už dlhé roky ste aj hlavným rozhodcom na Turčianskych hrách...

- Nedávno som si uvedomil, že v tejto funkcii pôsobím približne polovicu z 55 ročníkov tohto výnimočného podujatia - je teda čas odovzdať štafetu iným. Zúčastňujem sa ho od roku 1985, kedy som prišiel do Martina - s jedinou výnimkou v 90-tych rokoch, keď ma nik neoslovil. Po rokoch mi duša tohto podujatia, Maroš Ferenčík povedal, že to bolo z dôvodu, že neboli peniaze ani na „ošatné“ pre rozhodcov (tak sa vtedy volala ich odmena - dnešných cca 50 centov), a tak sa hanbili pozvať kvalifikovaných rozhodcov. Vtedy boli dobrí aj telocvikári, ktorí to v rámci pracovného času odrozhodovali zadarmo. Po revolúcii však naozaj boli Turčianky na pokraji zániku a myslím, že je to najmä Marošova zásluha, že nielenže nezanikli, ale usporiadaním atletických súťaží v Turanoch dosiahli o pár rokov podľa môjho odhadu svoj organizačný vrchol, pričom ich výborná úroveň trvá doteraz.

Ako vidíte budúcnosť turčianskej atletiky?

- Aj keď máme veľa problémov, som optimista. Na 250-metrovej tartanovej dráhe Klocová nemôže trénovať, lebo jej rýchlosť ju vynáša zo zákrut. Naraz sa tam pri tréningu tiesni takmer stovka atlétov, čo je na jednej strane potešiteľné, že o atletiku je záujem, na druhej strane toľko detí sa na dráhu jednoducho nezmestí. Chýba nám 400-metrová tartanová dráha - ale verím, že pokrok sa nezastaví a o niekoľko, dúfam, že nie desiatok rokov, bude štyristovka aj v Martine. Na Slovensku ich je jedenásť, v Čechách vari dve stovky, tak je načase, aby sa aj ôsme najväčšie slovenské mesto mohlo popýšiť tým, čo je na západe samozrejmosťou pomaly už aj na dedinách. Po tartane poškuľujú aj Turany, ak by sa podaril, už by nebol prvým na vidieku, keďže od nového roka sa stávajú mestom.

Blíži sa koniec roka, pre vás je to vraj signál finišovať s ročenkou? Od kedy ich pripravujete?

- Našťastie, do slovenskej ročenky už iba prispievam, ale kedysi, od roku 1982, to bola záťaž na niekoľko mesiacov. Vari už môžem spomenúť, že za socializmu som raz sto krajských ročeniek vytlačil v noci potajme na úrade, kde som pracoval. Vtedy bolo veľmi prísne sledované použitie blán, z ktorých sa rozmnožovali písomnosti a ešte prísnejšie, čo sa tlačilo. Nebolo mi všetko jedno, aj keď nešlo o protištátny materiál.

Dnes asi nie je problém dostať sa k informáciám, ale ako ste ich získavali v minulosti, keď o internete ešte nikto ani len nechyroval?

- Koncom 60-tych rokov vzniklo v ČSSR Združenie atletických štatistikov, ktorého som sa stal členom už ako stredoškolák. Českí štatistici boli svetovou špičkou, niektorí boli športovými a najmä atletickými novinármi, ktorí mali prístup k agentúrnym správam z celého sveta. Vydávali sa mnohé materiály - špecializované bulletiny, výpisy výsledkov z celého sveta - to boli hlavné zdroje, z ktorých som čerpal informácie do svojej kartotéky, v ktorej som mal okolo 40 tisíc kartičiek o atlétoch z celého sveta. Žiaľ, v polovici osemdesiatych rokov som z časových dôvodov musel so svetovou štatistikou skončiť a venovať sa už iba československej a slovenskej. Chodili mi výsledky z celého Československa, na základe ktorých som robil nielen tabuľky, ale napríklad aj nominácie na majstrovstvá ČSSR. Odvtedy vediem aj slovenské rekordy.

Predpokladáme, že máte bohatý archív. Kde tie poklady uchovávate? Manželka neprotestuje?

- Príručný archív mám spolu s počítačom v mojej pracovni, ktorá mala byť pôvodne hosťovskou izbou, väčšina písomností je však v garáži. Najstaršie výsledky, ktoré mám zo Slovenska, sú z roku 1924. Myslím, že podobný archív má na Slovensku vari len Miro Hazucha - bývalý športový novinár, ktorý teraz píše knihy najmä o atletike. Manželke sa príliš nepáči, že v byte máme kopu papierov, ale toleruje to - až na neporiadok v izbe.

Pred dvomi rokmi vyšla kniha „90 rokov turčianskej atletiky“, na ktorej ste sa podieľali. Je to Vaša jediná publikácia?

- Okrem ročeniek som sa podieľal asi na desiatich knihách. Prvou bola „100 rokov organizovanej atletiky na Slovensku“, kde som autorom asi 80 strán o vývoji slovenských rekordov - aj keď je tam omylom uvedený iný spracovateľ, ktorý podklady odovzdal. Posledná knižka vyšla pred dvomi mesiacmi, je to štatistika lídrov slovenskej atletiky v r. 1919-2015 a sú tam aj tabuľky desiatich najlepších atlétov podľa veku od 10 do 19 rokov z celej histórie slovenskej atletiky.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 102
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 725
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 877
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 441
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 876
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 269
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 182
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 100
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 037
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 846

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 194
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 846
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 723
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Popri povinnostiam a rozmanitým záujmom pomáha Hubert Poláček aj svojej žene pri výchove ich troch detí

Často v starom lese pri svojom dome nachádza také druhy hmyzu a vidí také situácie, za akými kedysi cestoval stovky kilometrov.


41m
Nové námestie by mohlo zatraktívniť mesto.

Mesto sa chystá na rekonštrukciu námestia pred Obchodným centrom Galéria. Zaujímalo nás, čo na to hovoria Martinčania.


5 h
Oddnes na adventnom kalendári horí už druhá sviečka

Dnes sa na adventných vencoch zapaľovala druhá sviečka s názvom Mier.


21 h
Mladý Martinčan sa otužuje už päť rokov, na horách ho v zime stretnete len v krátkych nohaviciach.

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


23 h

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


4. dec

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 194
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 846
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 723
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?