Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Minulý týždeň väčšina učiteľov zvažovala podporu štrajku

Učitelia žiadajú, aby im štát zvýšil od februára plat o 140 eur a od roku 2017 o ďalších 90 eur, a žiadajú aj napríklad zvýšenie rozpočtov ministerstiev školstva a vnútra na tento rok o 400 miliónov. Za tieto požiadavky hodlajú budúci týždeň štrajkovať. K

Budú sa budúci pondelok učiť? Žiaci možno pre štrajk do niektorých škôl nepôjdu.Budú sa budúci pondelok učiť? Žiaci možno pre štrajk do niektorých škôl nepôjdu. (Zdroj: IL. FOTO: ARCHÍV GL)

tejto iniciatíve sa pripojili i turčianski pedagógovia.

MARTIN. V Turci sa zatiaľ vzbura učiteľov, ktorá má byť od 25. januára vo veľkom nechystá a atmosféra bola relatívne pokojná.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila minulý pondelok štrajkovú pohotovosť a pohrozila spomínaným ostrým štrajkom. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Niektorí sa zapojili, iní váhali

Minulý týždeň ešte väčšina škôl v Turci presne nevedela, aký postoj zaujmú od 25. januára a či budú vyučovať svojich žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad pedagógovia na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine nám minulú stredu povedali, že medializované informácie sledujú a z asociácie učiteľov im dokonca zasielajú e-maily k tejto problematike.

„Ešte nevieme, čo urobíme a či sa zapojíme, zatiaľ všetko zvažujeme. Štrajk je podľa mňa zle načasovaný, keďže máme sme necelé dva mesiace pred voľbami, a tak neviem, či vôbec niekto bude ochotný s nami hovoriť,“ zamyslela sa Benita Tomagová učiteľka matematiky a informatiky.

Iná atmosféra vládla v Základnej škole Pavla Mudroňa v Martine. Podľa slov jedného z učiteľov Bruna Horeckého na ich škole začala už minulý týždeň podpisová akcia na podporu štrajku. Do piatka ju stihlo podpísať 30 vyučujúcich.

„Podpísali ju všetci pedagógovia z našej školy, ale bolo na každom učiteľovi, či sa zapojí. ISU túto akciu dobre pripravila a dostávame aj presné inštrukcie ako postupovať. Dátum 25. január by som s politickou kampaňou až tak nespájal, veď nezáleží na období či dátume, dôležité je, prečo sa štrajkuje a čo chceme dosiahnuť,“ zareagoval Bruno Horecký, ktorý nevylúčil možnosť, že ich základná škola by mohla štrajkovať aj viac dní.

SkryťVypnúť reklamu

„Zatiaľ to vyzerá tak, že škola bude úplne zatvorená, ale na presnom postupe sa ešte dohodneme,“ dodal B. Horecký.

Protest sa chystali podporiť a pedagógovia v Martine zo ZŠ na uliciach Hurbanova a Aurela Stodolu.

Kam s deťmi?

Z možného štrajku však rozhodne nie sú nadšení rodičia, a to predovšetkým tí, ktorí majú menších žiačikov a nemôžu ich nechať doma samých.

„Veď sa štrajkovalo pred dvoma mesiacmi, nie? A neviem, či niečo dosiahli. Mám šesťročnú dcéru a jedenásťročného syna a ak nepôjdu do školy, neviem pri kom ich nechám, lebo s manželom chodíme do práce a starých rodičov máme ďaleko. Asi budú musieť ostať sami a ja budem tŕpnuť, či doma dačo nevyparatia,“ poťažkala si mamička Adriana, ktorej deti navštevujú jednu z martinských základných škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Martinčanka Oľga, mama 10-ročného Lukáša, tento problém nemá.

„Syn je už veľký, môže byť doma v pohode sám. A možno bude štrajkovať iba zopár učiteľov a žiaci budú mať v škole namiesto učenia náhradný program s nejakými hrami alebo podobne. Štrajkovanie učiteľom asi pomôže v dosiahnutí ich požiadaviek, ale rodičom to určite skomplikuje život,“ vyslovila sa.

Ďalšia mama Zuzana z Martina sa zas obáva, že či učitelia stihnú uzatvoriť známky.

„Snáď to do 25. januára ukončia. Ďalšou otázkou je, kto by potom vypísal vysvedčenia, ak učitelia neprídu do školy,“ kládla si otázku Martinčanka.

Odbory štrajk neodporúčajú

Zapájať sa do štrajkovej pohotovosti však ani turčianskym učiteľom príliš neodporúča Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku. Jeho vedenie berie túto informáciu na vedomie, súčasne ale pripomína svojim členom i všetkým zamestnancom školstva, že o krokoch ISU nebol zväz vopred oboznámený a nie je ani spoluorganizátorom štrajkovej pohotovosti.

„Pre rok 2016 bola podpísaná kolektívna zmluva vyššieho stupňa, v ktorej sa po neľahkých rokovaniach opätovne dosiahlo čiastočné zlepšenie finančného ohodnotenia nielen pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva, ale aj pedagogických zamestnancov vysokého školstva a všetkých nepedagogických zamestnancov. Zväz nemôže brániť svojim členom využiť ústavné práva, avšak v momentálnej situácii odporúča zvážiť efektívnosť zapojenia sa do uvedených aktivít,“ vyslovil sa Pavel Ondek, predseda OZ PŠaV na Slovensku. Ďalej dopĺňa, že okrem stretnutia organizácií pôsobiacich v školstve za účasti ministra školstva Juraj Draxlera hodlajú ešte rokovať politickými stranami kandidujúcimi vo voľbách do NR SR.

„Programové vyhlásenie novej vlády musí obsahovať jasné a záväzné kroky na zvýšenie kvality vzdelávania, zlepšenie materiálneho zabezpečenia škôl a školských zariadení a mzdového a sociálneho postavenia zamestnancov. V prípade, že naše požiadavky nebudú obsiahnuté v Programovom vyhlásení novej vlády, pristúpime k protestným aktivitám, ktoré môžu vyústiť až do štrajku,“ vyhlásil Pavel Ondek.

Je za tým politika?

Predseda parlamentu Peter Pellegrini spolu s ministrom školstva Jurajom Draxlerom však celý štrajk vnímajú ako predvolebný boj niektorých politických strán, ktoré sa snažia zneužiť učiteľov vo svojej kampani v snahe získať lepší výsledok.

Podľa Pellegriniho je tu priestor na rokovania, no tie musia byť pragmatické a so snahou hľadať riešenia a pripraviť podklady pre programové vyhlásenie budúcej vlády.

„A nie vyhrážať sa štrajkom, zneužívať učiteľov a za rukojemníkov si brať deti a ich rodičov, tým, že učitelia odmietnu chodiť do práce,“ dodal.

To, že za vyhlásením štrajkovej pohotovosti je politika, vidno podľa Petra Pellegriniho vo vyjadreniach predsedu Nových školských odborov (NŠO) a člena iniciatívy Ľudovíta Sebelédiho. Pellegrini hovorí, že ten v jednom z rozhovorov povedal, že výsledkom štrajku by mohlo byť aspoň päťpercentné zníženie preferencií strany Smer-SD. Predseda parlamentu taktiež uviedol, že Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov (SKU) sa nachádza na kandidátke opozičnej strany OĽaNO.
„Organizátorom možno nejde o učiteľov, ale skôr o ambície niektorých z nich dostať sa do parlamentu,“ zdôraznil Pellegrini.

Požiadavky uznali, ale zmenu neurobili

„Nikdy som za žiadnu stranu nikam nekandidoval a nekandidujem ani teraz,“ reagoval Sebelédi. Podľa vlastných slov sa zúčastňoval na všetkých okrúhlych stoloch, na ktoré NŠO minister školstva pozval, a diskutoval, predkladal návrhy na zlepšenie situácie v školstve.
„Nechápem preto, prečo zneužívate vetu vytrhnutú z kontextu a podsúvate nejaké politické pozadie Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorej som členom. ISU je apolitické, profesijné hnutie pedagógov, bez ohľadu na odborové tričko, ktorého cieľom je zlepšiť školstvo na
Slovensku,“ zdôraznil v reakcii Sebelédi, ktorý zároveň pripomenul, že za zlepšenie spoločenského a ekonomického postavenia pedagógov sa vytrvalo angažuje od roku 2011.
Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti a prípadne i následného štrajku považuje ISU za krajné, ale nevyhnutné riešenie, pretože podľa jej členov vláda prehliada "neudržateľný stav" slovenského školstva.

„Minister školstva síce opakovane uznal opodstatnenosť našich požiadaviek, ale ani on, ani vláda neuskutočnili žiadne konkrétne kroky vedúce k ich splneniu,“ povedal Viktor Križo z ISU.

Treba širšiu diskusiu

Požiadavky ISU sú totožné s požiadavkami, ktoré Slovenská komora učiteľov adresovala ešte v októbri 2015 vláde. Štát žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od februára tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017.
Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, a zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty
ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Predseda parlamentu Pellegrini tiež vyhlásil, že rezort školstva pokračuje v dialógu s relevantnými partnermi v školstve. Dodal, že vláda bude pracovať naplno až do 5. marca. Ultimátum Iniciatívy slovenských učiteľov na splnenie požiadaviek do 25. januára je teda podľa Pellegriniho nešťastný dátum, lebo niektoré opatrenia si vyžadujú širšiu diskusiu. Pellegrini tvrdí, že by nebolo fér, aby sa práce na zmenách v školstve mali skončiť iba pre ultimátum iniciatívy, ktorá je podľa neho sčasti motivovaná politickými stranami opozície.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 6. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 905
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 887
 3. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 572
 4. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 5 267
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 080
 6. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 4 473
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 925
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 823

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 2. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 3. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 4. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 6. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 7. Milan Polešenský: Čo sa nepáči Petržalskej mládeži?
 8. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 918
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 583
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 223
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 519
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 793
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 463
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 830
 8. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody 2 098
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


1 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


8 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


10 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 2. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 3. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 4. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty.
 6. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: gazdovský dom z Vlkolínca, kaplnky na Sivej Brade a v Holíči
 7. Milan Polešenský: Čo sa nepáči Petržalskej mládeži?
 8. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 918
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 583
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 223
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 519
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 793
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 463
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 830
 8. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody 2 098
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?