MARTIN. Dobrovoľná vojenská príprava bude trvať 12 týždňov a výcvik prebehne v podobe, ako ho vykonávajú profesionálni vojaci. Záujemcovia musia v kalendárnom roku, keď do prípravy nastúpia, dovŕšiť 19 rokov a musia byť bezúhonní. Ďalšími podmienkami, ktoré treba splniť, je trvalý pobyt na území SR, najmenej stredné odborné vzdelanie, ďalej ovládanie štátneho jazyka a zdravotná a psychická spôsobilosť. Výcvik sa uskutoční v Prápore výcviku Martin.
„Ozbrojené sily SR evidujú zvýšený záujem občanov SR o podmienky zaradenia do programu dobrovoľnej vojenskej prípravy,“ povedala Martina Balleková, hovorkyňa rezortu vnútra.
Termíny ešte nie sú známe
Vstupu do dobrovoľnej vojenskej prípravy bude predchádzať prijímacie konanie, na ktorom sa preverí zdravotná a psychická spôsobilosť záujemcu. Ak prejde výberom, uzavrie s veliteľom výcviku písomnú dohodu. Vojaci v dobrovoľnej vojenskej príprave budú aj finančne ohodnotení. Pravdepodobne dostanú príspevok 375 eur, čo je 4,45 eura na deň. Budú im tiež preplácať náklady na cestu do a z výcvikového centra a ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia. Takisto im zabezpečia bezplatné ubytovanie so stravovaním a zapožičajú výstroj i výzbroj.
“Dnes je ale ešte predčasné hovoriť o konečnej podobe príspevkov. Tie sa budú odvíjať od finančných možností. V súčasnosti tiež spracovávame vykonávacie smernice, ktoré budú špecifikovať priebeh výberu i samotný výcvik. Zároveň sa plánujú výcvikové aktivity na rok 2016, a preto ešte nemôžeme zverejniť presné termíny, kedy by mohli prví dobrovoľníci absolvovať vojenskú prípravu,” vysvetlila hovorkyňa.
Najlepší môžu ísť k profíkom
Ministerstvo vnútra plánuje spustiť projekt dobrovoľnej prípravy i preto, že u nás ubúda vojakov v zálohách ozbrojených síl. Mladí muži, ktorí prejavia záujem a zvládnu prijímacie konanie, najskôr absolvujú základný deväťtýždňový vojenský výcvik. Počas neho prejdú taktickou prípravou, nácvikom streľby, telesnou, poradovou a ženijnou prípravou. Naučia sa využívať komunikačné a informačné systémy. Súčasťou výcviku by mala byť aj zdravotnícka, topografická, psychologická a logistická príprava. Potom bude nasledovať trojtýždňová odborná časť výcviku.
„Tá sa zameria na špecifické vedomosti, návyky a zručnosti potrebné pri plnení úloh ozbrojených síl,“ povedala Balleková.
Všetko ukončí vojenská prísaha a po nej veliteľ výcviku povýši absolventov do hodnosti vojak druhého stupňa.
„Vojakov zaradia do záloh ozbrojených síl, pričom štát ich chce využívať aj počas krízového manažmentu, napríklad pri povodniach či požiaroch. Bude to však aj možnosť, aby najlepší išli k profesionálom. Podľa predbežného zámeru by malo byť ročne vycvičených 150 ľudí, nevylučujeme však, že v budúcnosti sa tento počet zvýši,“ doplnila.
Čo hovorí zákon
Ak sa zamestnanec rozhodne absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu, zamestnávateľ mu bude môcť dať voľno. Počas takto poskytnutého pracovného voľna zamestnancovi nepatrí mzda ani náhrada mzdy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec nedohodnú inak. Po návrate do práce bude musieť zamestnávateľ zamestnanca zaradiť na pôvodnú pracovnú pozíciu.