Aj v Turci sa potvrdil všeobecný trend, že kandiduje viac mužov ako žien, prečo je to tak?
- Na to sa nedá dať jednoznačná odpoveď, ale v zásade u nás pretrváva model, ktorý sa len pomaly mení, že politika je výsostne mužská záležitosť. Samozrejme, určitú úlohu tam zohráva aj skutočnosť, že ženy nemajú taký priestor v politike ako muži, lebo sa starajú o deti či domácnosť. Bude veľmi dlho trvať, kým sa pomer mužov a žien v politike vyrovná. Určite sa to nestane zo dňa na deň a ani z mesiaca na mesiac. Napokon, ani spoločnosť to ako veľký problém nevníma. Ľudia to berú ako zaužívanú záležitosť a nebúria sa proti tomu.
Čím to je, že ľudia z regiónov majú málo šancí dostať sa do parlamentu?
- Je to najmä volebným systémom, ktorý je veľmi zlý. Potláča politický pohyb, vývoj a neumožňuje aktivizáciu ľudí v regiónoch. O všetkom rozhodujú politické centrály, ktorým vyhovuje, že Slovensko je jedným volebným obvodom. Takto si všetko udržia pod svojím vplyvom a prakticky sa robí len to, čo oni potrebujú. Pokiaľ sa toto nezmení, tak sa ľudia z regiónov budú ťažšie presadzovať. Priznám sa, že som aj prekvapený, prečo sa proti tomu nebúria. Lebo všetci vieme, že tento volebný systém je zlý, ale nie je ochota ho meniť.
Preferenčné hlasy nepomôžu?
- Keď máte väčšinou kandidátky so 150 menami a nie ste pevne rozhodnutí, ktorú stranu si vyberiete, tak už aj to prečítanie zoznamu kandidátov na tej veľkej plachte je pre voliča problémom. V tomto je naozaj kľúčový volebný systém, pričom si nemyslím, že by bol potrebný väčšinový. Stačilo by Slovensko rozdeliť na viac obvodov, najlepšie podľa počtu krajov. Inak politika bude ďalej deformovaná a bratislavocentristická.
Prečo sa pri rôznych typoch volieb - od parlamentných cez krajské až po komunálne - roky rokúce objavujú na kandidátkach (viac – menej) stále tie isté mená?
- Je približne päť až desať percent ľudí, ktorí majú v sebe vnútornú tendenciu angažovať sa v politike. Lenže, ak nemajú šancu nejakého postupu, ak nemajú možnosť presadiť sa, tak v politike potom zostávajú iba tí, ktorí sú v nej už roky a držia sa svojich pozícií zubami-nechtami. To, že slovenská politika je ako močiar, kde sa voda nehýbe, je na škodu celej spoločnosti, lebo aktívni ľudia s dobrými nápadmi ostávajú bokom.