Komunitné centrum na Bambuskách funguje už dva mesiace. Ľudí v osade má činnosť v ňom naučiť slušnejšie žiť.
MARTIN. O výstavbu komunitného centra na Bambuskách, kde momentálne žije 350 ľudí kolíšucich na hranici pod sociálnym štandardom, sa mesto Martin uchádzalo už niekoľko rokov. No až v roku 2014 Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity MV SR schválil žiadosť o nenávratný finančný príspevok na jeho vybudovanie. V tom momente realizácii projektu nič nestálo v ceste. V osade okrem dospelých žije asi stovka detí a práve oni mali byť síce nie jediným, ale určite dôležitým cieľom záberu činnosti centra.
Peniaze na stavbu prišli z Bratislavy a Únie
„Čo sa tam naučia, mohli by hádam neskôr uplatniť vo svojom živote a vo svojich rodinách,“ rezonovalo aj na rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré schvaľovalo finančnú spoluúčasť mesta na výstavbe centra. Náklady na neho predstavovali takmer štvrť milióna eur, 5 percent z tejto sumy pochádzalo z mestského rozpočtu, 95 percent nákladov sa financovalo zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu.
Ľudia z Bambusiek sa z nového prírastku v osade tešia. Najmä deti – tie mali už pred Vianocami v spoločenskej sále besiedku. Program nacvičili spolu s komunitnými pracovníkmi, ktorí sa starajú o praktickú a spoločenskú náplň práce centra. Tá má množstvo variácií.
Čo už teraz, a čo v budúcnosti
Bude sa tam poskytovať sociálne a právne poradenstvo, pomoc pri príprave na školskú dochádzku a rozvoji záujmovej činnosti detí cez predškolské kluby, ale bude sa tam rozvíjať i klubová práca pre matky s deťmi, je tam možnosť sformovať dielne pre výučbu remeselných zručností dospelých. Obyvatelia Bambusiek určite ocenia možnosti finančného či protidlhového poradenstva, ženy možno aj praktické centrum varenia. A samozrejme, rozvíjať sa tu budú i pastoračné či evanjelizačné aktivity.
Aj radnica dozerá na činnosť
„Komunitné centrum je zariadenie sociálnych služieb, organizačne je začlenené do štruktúry Mestského úradu v Martine, nemá teda právnu subjektivitu,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová. Dodáva ďalej, že jeho činnosť zastrešuje poverený zamestnanec mesta, ktorý koordinuje činnosť v súčasnosti šiestich zamestnancov z národného projektu Šanca na zamestnanie.
„Ide o dvoch sociálnych pracovníkov, dve upratovačky a dvoch členov rómskej občianskej hliadky,“ upresňuje.
Prevádzkové náklady na činnosť komunitného centra sú schválené v rozpočte mesta vo výške 20 000 eur na tento rok. „Správca centra je jedným z doterajších zamestnancov mestského úradu a mzdy komunitných pracovníkov sú financované z národného projektu. „V budúcnosti sa mesto plánuje zapojiť do príslušných výziev zameraných na činnosť a prevádzku alebo aj dovybavenie komunitného centra,“ uzatvára hovorkyňa.