MARTIN. Kto by mal rád pokuty! Znepríjemňujú život, riedia peňaženky. Veľakrát sú však nevyhnutnosťou, niektorí ľudia si sankcie doslova sami svojím správaním pýtajú.
Trebárs muž z Martina, ktorý v predvianočnom čase v centre mesta kopal do sklenenej výplne bývalej obchodnej prevádzky. Navyše sa správal agresívne a bol viditeľne opitý. Ďalší mladíci si pri Tatra banke pohadzovali dopravné značenie, iní Turčania zas popísali vstupné dvere na predajni očnej optiky. Medzi priestupkami však nechýba ani krádež nákupného vozíka z obchodného centra, fajčenie v areáloch školy či podávanie alkoholu mladistvým. Príbehov by bolo veľa.
Pokuty, ale aj napomenutia
„Naši príslušníci majú za vlaňajší rok na svojom konte viac ako 11 500 zákrokov. Celkovo riešili 8 134 priestupkov, udelili pokuty vo výške 90 995 eur,“ nazrel do štatistík Igor Húska, náčelník Mestskej polície (MsP) v Martine.
Z priestupkov prevažujú dopravné, policajti ich zdokumentovali až 6 034. Ide napríklad o nerešpektovanie dopravného značenia – zákazy vjazdu, státia, zastavenia, parkovanie na trávnikoch, či chodníkoch. Tradičným previneným je aj parkovanie bez parkovacích lístkov na mestom vyhradených plochách.
Priestupkov proti verejnému poriadku bolo vlani zaznamenaných 2 100. Zahŕňajú vandalizmus, výtržnosti, porušovanie zákazov fajčenia, požívanie alkoholu na verejných priestranstvách, problémy s komunálnym odpadom, chýbajúce evidenčné známky psov, znečisťovanie a podobne.
„Negatívnym javom, je že medzi mladými rastie agresivita, pod vplyvom alkoholu poškodzujú mestský či iný majetok, nevedia sa spratať do kože. Najťažšie služby sú v piatok a sobotu, to si riadne užijeme,“ povzdychol si náčelník.
O ľudskosti
Ľudia mestským policajtom často vyčítajú, že za každú cenu dávajú pokuty a za každú cenu vylepšujú mestský rozpočet. Igor Húska to odmieta.
„Pri 8 134 previnení sme až 2 229 priestupkov riešili iba napomenutím. A aj s tým zarábaním to nesedí, veď priemerná výška pokuty je 15,44 eura. Pritom sadzobník pokút nám ponúka oveľa vyššie možnosti.“
Ďalšie výčitky od občanov smerom k policajtom smerujú k nedostatočnej ľudskosti.
Náš čitateľ na našom redakčnom facebooku priznal, že zastal na zákaze státia v blízkosti potravín. Chcel ale pomôcť telesne postihnutej známej, aby mala čo najbližšie do potravín. Iná čitateľka dostalo pokutu za to, že jej pes nemal evidenčnú známku. Nechala ju na druhom obojku, ktorý zostal doma. Zamrzelo ju, že policajti išli pre pokutu až ku dverám, no údajne neboli ochotní sa na evidenčnú známku pozrieť.
„K tomu sa mi ťažko vyjadruje, musel by som poznať aj stanovisko mojich kolegov, aby sa ten či onen problém dal objektívne posúdiť. Rozhodne však policajtov vedieme k tomu, aby pri možných sankciách zvažovali aj ľudskú stránku veci. V drvivej miere sa tejto zásady aj držia,“ reagoval na výčitky Igor Húska.