Vizionár na dlhých tratiach

„Ach, ako ten čas letí!“ povzdychol som si pri pomyslení, že 4. februára 2016 uplynulo 70 rokov od narodenia renomovaného knižničného odborníka a vysokoškolského pedagóga Dušana Katuščáka. Pri tejto príležitosti je vhodné aspoň v stručnosti naznačiť, s č

Dušan Katuščák.Dušan Katuščák. (Zdroj: Archív DK)

ím všetkým je (nielen) v súvislosti s Martinom jubilant bezprostredne spojený.

V Matici slovenskej

Po absolvovaní štúdia slovenského jazyka a francúzštiny na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici vstúpil mladý Katuščák v pamätnom roku 1968 do služieb Matice slovenskej. Postupne si systematicky dopĺňal a rozširoval svoje vzdelanie, absolvoval zahraničné študijné pobyty, participoval na príprave viacerých koncepcií a stratégií, ktoré časom vyústili do realizácie progresívnych programov a projektov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od konca 70. rokov minulého storočia sa na pôde MS zásadným spôsobom rozvinula širokospektrálna vedecko-výskumná činnosť. Rezultátom mnohorakých aktivít bola okrem pravidelného organizovania domácich a medzinárodných vedeckých konferencií aj bohatá knižná produkcia. V tom období vydávala MS ročne okolo 40 až 45 titulov vedeckej a odbornej proveniencie. Okrem monografií pripravovali špecializované matičné pracoviská na vydanie i vedecké zborníky a ročenky (Bibliografický zborník, Knižničný zborník, Literárny archív, Literárno-múzejný letopis, Biografické štúdie, Kniha, Hudobný archív, Obrazový archív).

Predošlé riadky neboli ani náhodou písané samoúčelne. Za každým tvorivým úsilím a dôkladne pripravenými projektmi vždy stoja konkrétni ľudia. S dostatočným časovým odstupom už možno azda objektívne konštatovať, že D. Katuščák ako kreatívny zástupca riaditeľa Slovenskej národnej knižnice v MS a neskôr vedecký tajomník Matice slovenskej v 80. rokoch mierou vrchovatou prispel k všestrannému rozvoju inštitúcie a prehĺbeniu jej odborného renomé.

SkryťVypnúť reklamu

„Na prelome dejín“ – v období po Novembri 1989 – vstúpila MS do vyhrotených politických zápasov a oblasť vedy a výskumu, resp. odbornej činnosti, sa v rámci jej priorít dostala na vedľajšiu koľaj. Zainteresovaných neprekvapilo, že Katuščák ako vôbec prvý vecne analyzoval a zhodnotil aktuálny stav a vyhliadky. Napokon spolu s ďalšími kolegami dospel k záveru, že najoptimálnejšie východisko predstavuje konštituovanie samostatnej Slovenskej národnej knižnice. Pre túto myšlienku čoskoro získal nevyhnutnú podporu nielen zo strany odbornej verejnosti, ale aj v politických kruhoch.

Generálny riaditeľ SNK

Po odlúčení SNK od Matice slovenskej, ktoré sa uskutočnilo na základe zákona č. 183/2000 Z. z. o knižniciach, vznikli priaznivejšie podmienky na reštart vedecko-výskumnej a odbornej činnosti vrcholnej inštitúcie slovenského knihovníctva. Pred generálnym riaditeľom SNK

SkryťVypnúť reklamu

D. Katuščákom a jeho spolupracovníkmi stála mimoriadne náročná úloha: vyrovnať sa v oblasti knihovníctva, ochrany dokumentov a zbierok, informatizácie, digitalizácie, literárneho archívnictva a múzejníctva najvyspelejším európskym krajinám.

Stratégia SNK bola prioritne nasmerovaná na informačné systémy a technológie, ochranu dokumentov a digitalizáciu. V rozvíjaní mnohorozmerných vedeckých, odborných, edičných a organizačných aktivít systematicky pokračovali aj pracoviská venujúce sa bibliografii, dejinám knižnej kultúry, biografistike a geneaológii, literárnej a kultúrnej histórii. Samozrejme, so železnou pravidelnosťou vychádzali monografie, popularizačné publikácie, vedecké zborníky, ročenky, katalógy výstavných projektov, mesačník Knižnica...

Svojim celkovým charakterom, rozsahom a žánrovou rozmanitosťou išlo o unikátnu periodickú aj neperiodickú produkciu, ktorá bola konkrétnym výsledkom práce odborných ústavov SNK, ako i tvorivej kooperácie s domácimi a zahraničnými partnermi.

V priebehu pôsobenia v SNK venoval Katuščák náležitú pozornosť kvalite jej výstupov a medzinárodným prezentáciám. Vďaka jeho ústretovosti a podpore vznikla napríklad séria veľkých výstavných projektov, ktoré úspešne reprezentovali SNK i slovenskú kultúru a umenie v mnohých štátoch sveta (Argentína, Česko, Čile, Chorvátsko, Francúzsko, Kanada, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Srbsko, Rakúsko, Rusko, Taliansko, USA). Touto dlhodobou cieľavedomou činnosťou SNK výrazne prenikla do širšieho domáceho aj zahraničného povedomia a stala sa osvedčenou a vyhľadávanou značkou.

Ako generálny riaditeľ Katuščák tiež postupne napĺňal svoju predstavu, aby bola SNK nielen kultúrnou, vedeckou a informačnou, ale i vzdelávacou inštitúciou. V spolupráci so Žilinskou univerzitou sa významne podieľal na etablovaní študijného programu Mediamatika a kultúrne dedičstvo v rámci odboru knižnično-informačného štúdia na Fakulte humanitných vied ŽU, kde od septembra 2012 pôsobí ako prodekan pre vedu a výskum.

Dovolím si v maximálnej skratke pripojiť aj osobnú spomienku. Nikdy nezabudnem na spoluprácu s D. Katuščákom pri príprave a realizácii projektu mesta Martin, prostredníctvom ktorého sa metropola Turca uchádzalo o zisk titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Zásluhou Katuščákovej veľkorysosti a osobného zanietenia bola SNK hlavným ťahúňom tohto úsilia. Spájalo nás neochvejné presvedčenie, že Martin a jeho okolie majú čo ponúknuť nielen Slovensku, ale i Európe. Vychádzali sme z predpokladu, že historická kontinuita a bohaté literárne, divadelné, výtvarné, etnografické, múzejné či ekumenické tradície Martina so silným inštitucionálnym zázemím predstavujú mimoriadne bohatý zdroj kultúrnej výmeny a prehlbovania medzinárodných kontaktov, väzieb a súvislostí.

Ťažko veru posúdiť, čím je D. Katuščák viac – knihovníkom alebo vysokoškolským pedagógom, vedcom alebo manažérom, informatikom alebo vizionárom... V každom prípade ide o mimoriadne rozhľadeného a erudovaného človeka, ktorý nezmazateľne písal novodobé riadky dejín slovenského knihovníctva, knižničnej vedy, informačnej politiky, dokumentácie a ochrany kultúrneho, respektíve písomného dedičstva. Na uvedenej konštatácii nič nemôže zmeniť ani to, že súčasná SNK sa s najväčšou pravdepodobnosťou k životnému jubileu jej dlhoročného riaditeľa neprihlási... To ani zďaleka neplatí o Žilinskej univerzite, ktorá vydala na oslávencovu počesť zborník so symbolickým názvom V službách vedy.

Občerstvovacie zastávky

Samozrejme, nie všetko sa Katuščákovi v jeho bohatej profesionálnej kariére podarilo. On sám najlepšie vie, ktoré svoje manažérske kroky, omyly, prešľapy, rozhodnutia a zlyhania by už nikdy nezopakoval. Ako odborník i človek prešiel zložitým osobnostným vývinom, do ktorého sa v celej zložitosti premietol hektický a často protirečivý príbeh uplynulých decénií.

Pri príležitosti životného jubilea sa patrí Dušanovi Katuščákovi zavinšovať pevné zdravie a súčasne mu taktne pripomenúť, že na dlhých tratiach sú najdôležitejšie občerstvovacie zastávky. Tam istotne stretne kamarátov, priateľov či známych. Pevne verím, že sa na takýchto staniciach budeme v dobrej fyzickej i psychickej kondícii stretávať ešte veľmi dlho.

Ad multos annos!

(Autor je manažér kultúry)

Autor: Peter Cabadaj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 451
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 018
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 579
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 483
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 431
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 173
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 770
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 615
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 147
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 114
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 387
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 222
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Martin odohral proti Trebišovu dobrý zápas.

Hádzanári srdnato vzdorovali druhému celku tabuľky, v ďalšom kole privítajú lídra súťaže.


Šesťgólová prestrelka Fomatu a Myjavy sa skončila deľbou bodov.

Fomat si pripísal na svoje konto šiestu remízu v sezóne.


Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 615
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 147
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 114
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 387
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 222
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?