Turčianski učitelia sa vrátili do škôl

Vyučovací proces sa v Turci minulý týždeň opäť nakopol. Žiaci vraj nebudú musieť dobiehať zameškané učivo, pretože učebný plán má aj na takéto prípady nachystané rezervy.

Nedávny štrajk učiteľov na Divadelnom námestí.Nedávny štrajk učiteľov na Divadelnom námestí. (Zdroj: ANDREA DUDRÁKOVÁ)

MARTIN. Minulý týždeň sa štrajk učiteľov v Turci nateraz skončil a pedagógovia sa vrátili späť k svojim žiakom. Takmer všetci nastúpili do roboty už od pondelka, no napríklad v Základnej škole v Sučanoch sa začalo normálne vyučovať až od štvrtka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci vláda požiadavky pedagógov zatiaľ nesplnila, Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá stojí za celým štrajkom, je s výsledkom protestu ako tak spokojná.

V Turci sa do ostrého štrajku zapojilo okolo dvadsať škôl. Niektoré boli zatvorené úplne, v iných sa vyučovalo v obmedzenom režime.

SkryťVypnúť reklamu

„Ťažko sa mi teraz hodnotí úspešnosť nášho protestu, pretože ešte nič nie je definitívne uzatvorené. Dobrá správa je, že od pondelka 15. januára nastupujú do štrajku pedagógovia vysokých škôl. Dosiahli sme aspoň to, že sa o problémoch v školstve začalo otvorene hovoriť a ľudia sa dozvedeli veľa vecí, o ktorých doposiaľ netušili,“ zhodnotila Lívia Muntagová z Iniciatívy martinských učiteľov(IMU).

Brány mala počas štrajku zatvorené aj Základná škola Alexandra Dubčeka v Martine. Jej učitelia prišli do roboty minulý pondelok.

„Opäť fungujeme v normálnom režime podľa platného rozvrhu. Hodnotenie protestu je zatiaľ predčasné, ale aspoň sa verejnosť začala o školstvo zaujímať, čo považujem za veľmi dôležité. Všetko nasvedčuje tomu, že sa vláda ešte učiteľmi bude zaoberať,“ povedala Oľga Potašová riaditeľka ZŠ A. Dubčeka, ktorá sa neobáva, že by žiaci počas voľných dní zameškali nejaké učivo.

SkryťVypnúť reklamu

„ Učebný plán je postavený tak, aby v ňom bola určitá rezerva, čiže naši žiaci v podstate nebudú musieť nič dobiehať,“ objasnila O. Potašová.

Hoci štrajkovú štafetu preberajú od pondelka vysokoškolskí pedagógovia, ktorí vytvorili Iniciatívu vysokoškolských učiteľov (IVU) a minulý utorok vstúpili do štrajkovej pohotovosti, v Turci zatiaľ obmedzenie vyučovanie režimu fakulty neavizovali. V Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine podľa našich informácií jej vyučujúci nezvažovali minulý týždeň podporu protestov.

IMU pripravila na tento utorok Koncert pre učiteľov a priateľov školy, ktorý sa bude konať podvečer na Mestskej scéne Martin.

PRIDALI SA UŽ AJ ODBORY

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku zostavil v stredu 10. februára s viacerými školskými organizáciami deklaráciu pre politické strany, ktorá má byť návrhom pri tvorbe programového vyhlásenia novej vlády v oblasti školstva. Tá obsahuje spoločné požiadavky smerujúce k zvýšeniu úrovne výchovy, vzdelávania a vedy a k zlepšeniu sociálno-ekonomického postavenia všetkých zamestnancov školstva. Deklarácia sa týka vysokých škôl, ale aj regionálneho školstva.

SkryťVypnúť reklamu

„Deklaráciu po podpise všetkými signatármi pošleme ešte pred voľbami všetkým politickým stranám. Žiadame najmä tie strany, ktoré budú zostavovať novú vládu, aby deklaráciu a jej body zahrnuli do svojho programového vyhlásenia,“ povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.
Signatári budú deklaráciu podpisovať v stredu 17. februára.
„Po voľbách, keď budeme vedieť, kto bude zostavovať vládu, začneme rokovať. Pokiaľ sa to bude uberať správnym smerom, bude to dobré. Na prvé miesto dávame rokovania a vyjednávania. Pokiaľ by sme však videli, že to nejde správnym smerom, je možné, že sa dohodneme na protestoch,“ vysvetlil Ondek.

Odborári spolu so školskými organizáciami chcú, aby vláda povedala, čo chce urobiť so slovenským školstvom, ako to chce urobiť a dokedy to chce urobiť.

„Pre nás sú veľmi dôležité časové rozpätia a limity, čo chce budúca vláda urobiť za štyri roky,“ dodal P. Ondek s tým, že protesty nevylučujú, no uprednostňujú rokovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 611
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 735
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 364
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 260
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 691
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?