MARTIN. Na podnet občanov z Necpál, Žabokriek, ale aj Martinčanov bola na jar minulého roku spustená petícia, ktorá vyzývala kompetentné orgány na prešetrenie rozsahu a spôsobov ťažby dreva na území Národného parku Veľká Fatra v Necpalskej doline. Zároveň žiadala o prehodnotenie plánu starostlivosti o lesy, pretože podľa zostavovateľov petície sa nadmernou ťažbou dreva narušujú krajinné a prírodné hodnoty národného a európskeho významu. Takisto dôrazne upozornila na možné ohrozenie kvality vodného zdroja Necpalského prameňa – vyvieračky Lazce.
Vybavená vec
„Petíciou neútočíme na vlastníkov či spoluvlastníkov, ale chceme poukázať na skutočný stav pri hospodárení v lesoch. Vieme, že patria súkromným spoločnostiam a pozemkovým spoločenstvám, no štát určuje formy a zásady hospodárenia, a preto len od neho môžeme žiadať pomoc, podporu a pozornosť,“ písalo sa okrem iného v sprievodnom liste.
Ten spolu s 110 hárkami, na ktorých bolo 1 972 podpisov, adresoval petičný výbor Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstvu životného prostredia SR.
Ľudia petíciu podpisovali približne pol roka – od 7. apríla 2015 do 19. októbra 2015.
Na ministerstve životného prostredia vyhodnotili petíciu tak, že jej požiadavky sa prvotne týkajú starostlivosti o les, a preto bola postúpená na vybavenie ministerstvu pôdohospodárstva. Tiež oznámili, že ju nevedia vyhodnotiť ako opodstatnenú či neopodstatnenú, pretože podľa ich informácií stále prebieha proces určenia zásad na vyhotovenie plánu starostlivosti o lesy dotknutej lokality, v rámci ktorého bola podaná petícia s rovnakým obsahom.
„Vašu petíciu tak považujeme z hľadiska zákona o petičnom práve za zodpovedanú a vybavenú,“ píše v závere listu rezort životného prostredia.
Nič sa z odpovede nedozvedeli
„V podstate sme sa nič nedozvedeli. Ani len to, či sú naše požiadavky a obavy opodstatnené, alebo nie. Asi im vodný zdroj, ktorý zásobuje pitnou vodou Martin, Vrútky a tiež dediny v širokom okolí Necpál, za to nestojí,“ krúti hlavou predsedkyňa petičného výboru Janka Skuhrová.
Vyhýbavá odpoveď plná odkazov na paragrafy, ktorá nerieši podstatu veci, nepríjemne zaskočila i ďalšiu členku petičného výboru starostku Žabokriek Zuzanu Valockú. Podľa medzinárodných kritérií platných pre národné parky, je rozsiahla hospodárska – ťažobná činnosť v lesoch nezlúčiteľná s poslaním národných parkov. Tie majú byť v prvom rade využívané na rekreačné, vedecké, vzdelávacie, vodo-ochranné, pôdoochranné a klímu vylepšujúce účely. Hospodárska činnosť sa tu má vykonávať len v nevyhnutných prípadoch. Na to sme chceli poukázať,“ hovorí.
Svoje skúsenosti s vyhýbavými postojmi úradov má ekológ Ján Topercer, ktorý je tiež členom petičného výboru. Reakcia bez konkrétnej odpovede, len s obligátnym „postupujeme v rámci zákona“, mu vie zdvihnúť adrenalín.
„Na Slovensku sa nenájde veľa ľudí, ktorí sa dokážu takto hlasno opýtať, či nehrozí nejaký problém. Preto by si zaslúžili istotu poriadnej, argumentmi podloženej odpovede, nie takéto nekonkrétne, formalistické a alibistické hodenie „horúceho zemiaka“ niekomu inému. To by som ale od dnešných ministerských chcel veľa,“ sarkasticky skonštatuje.
Zároveň upozorňuje, že ďalších 6 rokov už nebude na vodné témy vhodnejší čas, lebo práve teraz sa dokončuje Vodný plán Slovenska, ktorý by mal dávať odpovede aj na takéto problémy ochrany vôd. „Ale, žiaľ, nedáva,“ povzdychol si.
Termín konania je vo hviezdach
O niečo pozitívnejšie znela odpoveď z Okresného úradu v Žiline.
Na jednom z jeho odborov sa bude schvaľovať nový program starostlivosti o lesy v Necpalskej doline.
„Samozrejme, že s petičným výborom budeme rokovať hneď, ako dostaneme údaje z návrhu programu starostlivosti o lesy, aby sa mohol zúčastniť správneho konania o schválení programu s právami zúčastnenej osoby,“ napísal úrad ešte na konci decembra. Odvtedy sa už nik zo Žiliny neozval.
„Ešte nemáme k dispozícii potrebné údaje. Až keď ich dostaneme, môže správne konanie prebehnúť. Dnes nevieme povedať presný termín, no zo skúsenosti k nám takúto dokumentáciu nosia na schválenie niekedy okolo marca. Je to však hrubý odhad a každý prípad môže byť iný,“ zhrnul aktuálny stav Martin Schestág z Okresného úradu v Žiline.