Systém duálneho vzdelávania pozitívne hodnotia firmy i školy. Aktívne by však mali k projektu pristupovať aj rodičia.
MARTIN. Jednou z tém, o ktorej sa v súvislosti so školstvom v poslednom období veľa diskutuje, je systém duálneho vzdelávania. Táto myšlienka bola hlavným bodom stretnutia firiem a turčianskych škôl na pôde jedného z najväčších zamestnávateľov v našom regióne spoločnosti Ecco Slovakia.
Výhoda pre obidve strany
Firma Ecco Slovakia v spolupráci so Strednou školou obchodu a služieb v Martine otvorí od nového školského roka nový odbor obuvník.
„Ponúkneme mladým ľuďom istotu budúceho zamestnania a zároveň si takto budeme vychovávať vlastných obuvníkov. Pri podpore ich odborného rastu sa budeme snažiť byť takí dobrí, aby sa k nám po skončení školy vrátili ako zamestnanci,“ povedal Petr Milan, personálny riaditeľ spoločnosti Ecco Slovakia.
V systéme duálneho vzdelávania už dlhšie pôsobia Železnice slovenskej republiky (ŽSR). Vstúpili do neho preto, aby spoznali nielen pracovné návyky, ale aj osobnostné predpoklady potencionálneho zamestnanca.
„Je to výhodné pre obidve strany. Mladý človek nevstupuje do úplne neznámeho prostredia a my už tiež o ňom niečo vieme,“ vysvetlil Ivan Bednár zo ŽSR.
Takisto si myslí, že učebná zmluva má byť záväzkom, no na študenta nemá tlačiť, aby automaticky nastúpil na danú pracovnú pozíciu.
„Môže stratiť zdravotnú spôsobilosť, prípadne nezvládne robotu v kolektíve. Nútiť ho potom nastúpiť na zmluvné pracovné miesto je kontraproduktívne,“ upozornil.
Pre nedostatok kvalifikovaných síl na trhu práce do projektu duálneho vzdelávania vstúpi od školského roka 2017/2018 i spoločnosť KraussMaffei Technologies.
„Bolo by to skôr, ale ešte musíme dobudovať a vybaviť naše tréningové a školiace stredisko,“ doplnila Katarína Maťovčíková z personálneho oddelenia firmy.
Úrady práce netreba zásobovať
Stredná odborná škola dopravná v Priekope spolupracuje v projekte duálneho vzdelávania s overenými firmami, s ktorými už má vybudovanú dôveru a dobré vzťahy.
„Každá firma je vždy o ľuďoch. My uprednostňujeme tie, ktoré si svojich ľudí vážia, a to bez ohľadu na to, či ide o manažéra alebo remeselníka,“ uviedla riaditeľka školy Jarmila Matejčíková a doplnila, že svojich absolventov chcú v prvom rade pripravovať pre prax a nie pre úrady práce.
Vedenie Spojenej školy v Martine dostalo ponuky na spoluprácu v rámci duálneho vzdelávania od šiestich firiem. Tlak zamestnávateľov na výchovu kvalifikovanej pracovnej sily je citeľný.
„Aj keď všetko nejde úplne ideálne, konečne nadväzujeme na niečo, čo tu už slušne fungovalo, ale po rozpade ZŤS-ky skončilo. Bude to o vzťahoch a treba dobre pracovať nielen s firmami a deťmi, ale takisto s rodičmi,“ myslí si riaditeľ Jozef Zanovit a zároveň poukazuje na skutočnosť, že u nich sa z ponuky tisíc miest pre žiakov na trojročné odbory prihlásili len tridsiati traja.
Spoluprácu s firmou Ecco na otvorení nového odboru obuvník pozitívne vníma Slavomíra Guráňová, riaditeľka martinskej Strednej odbornej školy obchodu a služieb.
„Beriem to ako novú výzvu a k jej naplneniu pristúpime so všetkou vážnosťou,“ vyhlásila.
Rodičia často nechodia ani na rodičovské
Informácie o spomínanom druhu vzdelávania už prezentujú aj médiá. Osvetu šíria tiež pracovníci Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Martine. „Je dôležité dosiahnuť, aby konečné rozhodnutie robili deti, a nie ich rodičia. Preto chodíme do škôl a snažíme sa ľuďom vysvetliť, že maturita automaticky nezaručí dieťaťu dobré zamestnanie, toto už dávno neplatí,“ pridáva postreh z praxe Viera Michalková z centra.
Veľmi podobnú skúsenosť má tiež výchovná poradkyňa zo ZŠ v Beniciach Miroslava Chmelařová. Predsudok, že dnes už je remeslo hanba, sa v hlavách ľudí zakorenil poriadne hlboko.
„Niektoré deti sú zručné a majú výborný predpoklad stať sa šikovným remeselníkom. Rodičia ale povedia, že prvoradá je maturita, a tým to hasne.“
Zhodli sa na tom, že rodičia by mohli s deťmi chodiť aj na exkurzie do firiem, aby na vlastné oči videli, aká je naozaj realita. To však môže byť problém, pretože mnohí nevedia prísť ani len na rodičovské združenie.
Takéto aktivity chce v rámci svojich možností podporovať i martinská radnica.
„Nie každý sa hodí na gymnázium a je dobré, že aj mladým Martinčanom sa ponúka možnosť získať prácu v renomovaných firmách s modernými technológiami,“ uzavrel viceprimátor Imrich Žigo.