Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

P. Slobodník: Neriešime, kto do koho nabúral, ale pomáhame nešťastníkom

Bojujú nielen s ohňom, živelnými pohromami, ekologickými nešťastiami či dopravnými nehodami. Byť hasičom nie je len povolanie, ale vraj láska na celý život. Dobrovoľných hasičov má Turiec asi v každej obci. Tí zasahujú nielen vo svojej dedine, ale v prípa

Turianski hasiči pri požiari osobného auta.Turianski hasiči pri požiari osobného auta. (Zdroj: ARCHÍV DHZ TURANY)

de nešťastia, chodia pomáhať aj do susedných.

Pomoc dobrovoľných hasičov je naozaj neoceniteľná. Vo svojom rajóne sú pri vyhlásení poplachu ako prví, rýchlo sa snažia zlikvidovať pohromu a v niektorých prípadoch potom odovzdajú robotu profesionálom, ak sú privolaní. Niektorí sa nedávno po mnohých rokoch konečne dočkali zveľadenia svojej techniky a tešia sa z auta či protipovodňového vozíka, ktoré im podarovalo ministerstvo vnútra.

Tri dni bez elektriny

Aj menšia obec Vrícko má svoju dobrovoľnú hasičskú jednotku. Vznikla v roku 1925. Obkolesení horami sú v podstate odkázaní sami na seba a keby sa niečo u nich či blízko v oblasti udialo, trvalo by približne 38 minút, kým k nim dorazia profesionáli z Martina. Nedávno tak prešli ďalším špeciálnym výcvikom v Lešti vo výcvikovom stredisku ministerstva vnútra, aby boli pripravení zasahovať pri neočakávaných udalostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

„Naša jednotka je zaradená do kategórie A. Sme pripravovaní nielen na hasenie požiaru, ale i na rôznu pomoc občanom, vyslobodzovanie z budov, zásahy pri dopravných nehodách či živelných pohromách, ako aj poskytnutie prvotnej predlekárskej pomoci,“ zmieňuje sa dobrovoľný hasič a zároveň starosta obce Vrícko František Hideg, ktorý si živo spomína na povodeň v roku 2010.

„Vtedy bola časť zatopenej obce tri dni bez elektriny a celú situáciu sme museli zvládnuť svojpomocne, keďže profesionálne jednotky zasahovali v iných ohrozených oblastiach v okrese,“ komentoval.

Dokonca aj hasičská jednotka z Vrícka sa musela popasovať so svojim zaplaveným zásahovým autom Liaz.

„Začiatkom tohto roka sme ako hasiči boli pomáhať tiež pri dopravnej nehode. Auto sme ťahali z priekopy po tom, ako vodička dostala šmyk. V našej kategórií A musíme byť pripravení k výjazdu do desiatich minút,“ hovorí František Hideg, pre ktorého je práca hasiča zároveň veľkou záľubou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vždy som mal potrebu pomáhať ľuďom v núdzi, a tak som u dobrovoľných hasičov. Našťastie mám tolerantnú rodinu a chápu môj vzťah k hasičstvu. Veď aj oni sa tomu venujú, takže vedia, aká obetavosť je za tým,“ vykresľuje hasič z Vrícka, ktorého kolegovia sa tiež zúčastňujú rôznych hasičských súťaží v okrese.

vricko.jpg

(Hasiči z Vrícka na zásahu. ARCHÍV DHZ VRÍCKO)

Podpaľač v akcií

Medzi výborne vycvičenú a vyzbrojenú jednotku v Turci patria i dobrovoľní hasiči z Turian. Hasičský zbor tu vznikol v roku 1883. Miestna jednotka ročne vyrazí približne k šesťdesiatim nešťastiam s výjazdom do piatich minút. Prioritou sú pre nich zásahy v Turanoch, ale často ich volajú na pomoc aj do okolitých obcí.

„Nezabudnem napríklad na požiar v Ratkove v roku 2001, keď oheň zachvátil okolo osem humien. Fúkal silný vietor a požiar sa rýchlo šíril na ďalšie budovy. Bolo to hotové peklo. Spomínam si aj na úradovanie podpaľača v Krpeľanoch. Nestačili sme sa vrátiť z jedného zásahu a už nás volali k ďalšiemu,“ pridáva zážitky Roman Maťko veliteľ turianskych hasičov. Aj on tvrdí, že hasičstvo pohltí človeka telom i dušou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Určite to ovplyvňuje i môj osobný život, lebo túto prácu vykonávame aj vo voľnom čase a rodina to musí pochopiť. Je tiež dôležitá spolupráca a vzájomná pomoc dobrovoľných hasičských zborov v okolí, lebo sám človek neurobí nič,“ vyslovil sa R. Maťko.

Vynikajúca hasičská technika

Výnimočným zborom sú určite sučianski hasiči, ktorí svojou technikou môžu smelo konkurovať profesionálnym hasičom a ich vybavenie je v rámci dobrovoľných hasičov jedno z najlepších na Slovensku. Ako jediní v Turci majú dokonca nepretržitú službu s kamerovým systémom 24 hodín denne. Hasičský spolok vznikol v Sučanoch v roku 1875.

„Sme pripravení na všetky druhy pomoci, od požiarov, dopravných nehôd, prírodných a ekologických katastrof a ďalších technických zásahov. Máme výbornú hasičskú techniku a vybavenie, čomu nasvedčuje aj počet výjazdov za uplynulý rok. Mali sme ich presne 394,“ zmieňuje veliteľ sučianskych hasičov Peter Slobodník. Aj v Sučanoch si veľmi pochvaľujú nové vozidlo Iveco Daily, ktoré dostali od ministerstva minulé leto. Miestni hasiči ho nasadzovali najmä pri nedávnych výčinoch podpaľača, keď v Sučanoch pravidelne horeli rôzne humná s stodoly.

„Naozaj nám pomohlo, lebo doposiaľ sme nemali vodné čerpadlo s takým objemom,“ vysvetľuje P. Slobodník.

Na zásahu musia ísť emócie bokom

Ak sa v Turci stane napríklad dopravná nehoda, sučianski hasiči sú na mieste nešťastia ako jedni z prvých. Zažili už naozaj všeličo. Od tragédií sa snažia odosobniť, ale s každým rozhodne zamáva zranené dieťa.

„Na zásahu musia ísť však emócie bokom, pretože my prídeme s cieľom zachraňovať a pomáhať s čo najcitlivejším prístupom voči zraneným. Nad okolnosťami nehody sa už preto nezamýšľam, lebo v tej chvíli nie je dôležité, kto do koho nabúral, či prečo vodič dostal napríklad šmyk. My neriešime príčiny, ale dôsledky, a teda komu a ako treba pomôcť,“ konštatuje šéf sučianskych hasičov a dodáva, že v tomto povolaní je dôležité zachovať si profesionálny odstup a pri výjazde do terénu nepanikáriť.

„Potrebujeme len vedieť kde ideme, čo si máme obliecť a aké auto treba použiť,“ dopĺňa.

Hasičského ducha majú v rodine aj Slobodníkovci.

„Obaja synovia pracujú v hasičskej záchrannej službe, manželka robí operátorku na odťahovke, takže tým žijeme celá rodina. Je to naša práca a doma sa už o zásahoch snažíme nerozprávať,“ uzatvára Peter Slobodník.

KOMU SA DARÍ NA HASIČSKÝCH SÚŤAŽIACH?

okres Turčianske Teplice

Okresný výbor Dobrovoľnej požiarnej ochrany (OV DPO) SR Turčianske Teplice má vo svojej pôsobnosti 28 dobrovoľných hasičských zborov. Okresné kolá sa v okrese Turčianske Teplice konajú raz za rok.

Okresného kola celoštátnej hry Plameň pre mladých hasičov sa zúčastňuje 15 súťažných družstiev.

„Rok 2015 bol postupovým rokom pre chlapcov z Malého Čepčína, ktorí sa prebojovali až na Republikové kolo celoštátnej hry Plameň a tu sa umiestnili na 3. mieste. Medzi ďalšie najlepšie súťažné družstvá patria družstvá mladých hasičov z DHZ Háj, Bodorovej a Diviak,“ vymenovala Helena Nemcová.

Ďalšie okresné kolo jesennej časti súťaže mladých hasičov sú branné preteky Dráčik. Vlani sa jesenného kola zúčastnilo 29 hliadok mladých hasičov z okresu Turčianske Teplice. Najúspešnejšie hliadky v tejto súťaži boli DHZ Malý Čepčín, Háj, Slovenské Pravno a Diviaky.

Okresné kolo súťaže dobrovoľných hasičských zborov dorastu a dospelých sa koná pravidelne raz za rok. V roku 2015 sa tohto okresného kola zúčastnilo 31 súťažných družstiev. Rok 2015 bol postupovým rokom a tak turčianskoteplický okres na krajskom kole súťaže DHZ reprezentovali dorastenky z DHZ Blažovce, dorastenci z DHZ Malý Čepčín, muži z DHZ Háj a ženy z DHZ Moškovec.

Všetci sa zhodne umiestnili na druhom mieste. Medzi ďalšie aktívne zbory patria Turčianske Teplice, Mošovce, Dolná Štubňa a Rakša.

okres Martin

OV DPO v Martine má 45 dobrovoľných hasičských zborov obce (DHZO). V rámci rozdelení síl a prostriedkov máme v okrese Martin šesť zborov v kategórií A, 25 zborov v kategórií B, 11 DHZO v kategórii C a tri zbory v kategórii D.

Minulý rok zasahovali turčianski dobrovoľní hasiči 753 krát.
„Vlani sa v okrese Martin konalo celkom 16 pohárových hasičských súťaží. Najlepšie družstvá sa zapojili aj do Turčianskej hasičskej ligy. Najlepšie sa darilo hasičom zo Záturčia, ktorí zvíťazili v Turčianskej hasičskej lige,“ povedala Michaela Pavolková, riaditeľka OV DPO Martin.

V tomto súťažnom športe sú na vrchole aj družstvá: DHZ Záturčie - muži, Socovce - muži, Kláštor pod Znievom muži aj ženy, Košťany nad Turcom – ženy.
Okres Martin má založenú Tučiansku ligu mladých hasičov, do ktorej sa v roku 2015 zapojilo pätnásť DHZ. Najlepšie sa darilo chlapcom z DHZ Slovany a dievčatám z DHZ Záturčie.

Do okresného kola hasičskej súťaže sa zapojilo 45 družstiev, kde v mužskej kategórií zvíťazil DHZ Záturčie a v ženskej DHZ Kláštor pod Znievom – stanica.

Výborné výsledky dosahujú i dorastenci a dorastenky zo Socoviec, Koštian nad Turcom, Bystričky či Valče.
Do okresné kola hry Plameň sa pridalo 27 kolektívov mladých hasičov. Najviac zabodovali chlapci z DHZ Slovany a dievčatá z DHZ Kláštor pod Znievom.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 5. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 8. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 9. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 10. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 088
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 709
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 868
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 954
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 867
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 257
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 185
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 031
 9. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 2 968
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 758

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 6. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 177
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 373
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 918
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 842
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 771
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 395
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 717
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nové námestie by mohlo zatraktívniť mesto.

Mesto sa chystá na rekonštrukciu námestia pred Obchodným centrom Galéria. Zaujímalo nás, čo na to hovoria Martinčania.


4 h
Oddnes na adventnom kalendári horí už druhá sviečka

Dnes sa na adventných vencoch zapaľovala druhá sviečka s názvom Mier.


20 h
Mladý Martinčan sa otužuje už päť rokov, na horách ho v zime stretnete len v krátkych nohaviciach.

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


22 h
Anton Görög a Norbert Kráľ po spečatení dohody.

Slovan má nového trénera, nováčika piatej ligy povedie ju Anton Görög.


5. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


22 h

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


4. dec

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 6. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 177
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 373
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 918
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 842
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 771
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 395
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 717
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?