Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky

P. Slobodník: Neriešime, kto do koho nabúral, ale pomáhame nešťastníkom

Bojujú nielen s ohňom, živelnými pohromami, ekologickými nešťastiami či dopravnými nehodami. Byť hasičom nie je len povolanie, ale vraj láska na celý život. Dobrovoľných hasičov má Turiec asi v každej obci. Tí zasahujú nielen vo svojej dedine, ale v prípa

Turianski hasiči pri požiari osobného auta.Turianski hasiči pri požiari osobného auta. (Zdroj: ARCHÍV DHZ TURANY)

de nešťastia, chodia pomáhať aj do susedných.

Pomoc dobrovoľných hasičov je naozaj neoceniteľná. Vo svojom rajóne sú pri vyhlásení poplachu ako prví, rýchlo sa snažia zlikvidovať pohromu a v niektorých prípadoch potom odovzdajú robotu profesionálom, ak sú privolaní. Niektorí sa nedávno po mnohých rokoch konečne dočkali zveľadenia svojej techniky a tešia sa z auta či protipovodňového vozíka, ktoré im podarovalo ministerstvo vnútra.

Tri dni bez elektriny

Aj menšia obec Vrícko má svoju dobrovoľnú hasičskú jednotku. Vznikla v roku 1925. Obkolesení horami sú v podstate odkázaní sami na seba a keby sa niečo u nich či blízko v oblasti udialo, trvalo by približne 38 minút, kým k nim dorazia profesionáli z Martina. Nedávno tak prešli ďalším špeciálnym výcvikom v Lešti vo výcvikovom stredisku ministerstva vnútra, aby boli pripravení zasahovať pri neočakávaných udalostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

„Naša jednotka je zaradená do kategórie A. Sme pripravovaní nielen na hasenie požiaru, ale i na rôznu pomoc občanom, vyslobodzovanie z budov, zásahy pri dopravných nehodách či živelných pohromách, ako aj poskytnutie prvotnej predlekárskej pomoci,“ zmieňuje sa dobrovoľný hasič a zároveň starosta obce Vrícko František Hideg, ktorý si živo spomína na povodeň v roku 2010.

„Vtedy bola časť zatopenej obce tri dni bez elektriny a celú situáciu sme museli zvládnuť svojpomocne, keďže profesionálne jednotky zasahovali v iných ohrozených oblastiach v okrese,“ komentoval.

Dokonca aj hasičská jednotka z Vrícka sa musela popasovať so svojim zaplaveným zásahovým autom Liaz.

„Začiatkom tohto roka sme ako hasiči boli pomáhať tiež pri dopravnej nehode. Auto sme ťahali z priekopy po tom, ako vodička dostala šmyk. V našej kategórií A musíme byť pripravení k výjazdu do desiatich minút,“ hovorí František Hideg, pre ktorého je práca hasiča zároveň veľkou záľubou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vždy som mal potrebu pomáhať ľuďom v núdzi, a tak som u dobrovoľných hasičov. Našťastie mám tolerantnú rodinu a chápu môj vzťah k hasičstvu. Veď aj oni sa tomu venujú, takže vedia, aká obetavosť je za tým,“ vykresľuje hasič z Vrícka, ktorého kolegovia sa tiež zúčastňujú rôznych hasičských súťaží v okrese.

vricko.jpg

(Hasiči z Vrícka na zásahu. ARCHÍV DHZ VRÍCKO)

Podpaľač v akcií

Medzi výborne vycvičenú a vyzbrojenú jednotku v Turci patria i dobrovoľní hasiči z Turian. Hasičský zbor tu vznikol v roku 1883. Miestna jednotka ročne vyrazí približne k šesťdesiatim nešťastiam s výjazdom do piatich minút. Prioritou sú pre nich zásahy v Turanoch, ale často ich volajú na pomoc aj do okolitých obcí.

„Nezabudnem napríklad na požiar v Ratkove v roku 2001, keď oheň zachvátil okolo osem humien. Fúkal silný vietor a požiar sa rýchlo šíril na ďalšie budovy. Bolo to hotové peklo. Spomínam si aj na úradovanie podpaľača v Krpeľanoch. Nestačili sme sa vrátiť z jedného zásahu a už nás volali k ďalšiemu,“ pridáva zážitky Roman Maťko veliteľ turianskych hasičov. Aj on tvrdí, že hasičstvo pohltí človeka telom i dušou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Určite to ovplyvňuje i môj osobný život, lebo túto prácu vykonávame aj vo voľnom čase a rodina to musí pochopiť. Je tiež dôležitá spolupráca a vzájomná pomoc dobrovoľných hasičských zborov v okolí, lebo sám človek neurobí nič,“ vyslovil sa R. Maťko.

Vynikajúca hasičská technika

Výnimočným zborom sú určite sučianski hasiči, ktorí svojou technikou môžu smelo konkurovať profesionálnym hasičom a ich vybavenie je v rámci dobrovoľných hasičov jedno z najlepších na Slovensku. Ako jediní v Turci majú dokonca nepretržitú službu s kamerovým systémom 24 hodín denne. Hasičský spolok vznikol v Sučanoch v roku 1875.

„Sme pripravení na všetky druhy pomoci, od požiarov, dopravných nehôd, prírodných a ekologických katastrof a ďalších technických zásahov. Máme výbornú hasičskú techniku a vybavenie, čomu nasvedčuje aj počet výjazdov za uplynulý rok. Mali sme ich presne 394,“ zmieňuje veliteľ sučianskych hasičov Peter Slobodník. Aj v Sučanoch si veľmi pochvaľujú nové vozidlo Iveco Daily, ktoré dostali od ministerstva minulé leto. Miestni hasiči ho nasadzovali najmä pri nedávnych výčinoch podpaľača, keď v Sučanoch pravidelne horeli rôzne humná s stodoly.

„Naozaj nám pomohlo, lebo doposiaľ sme nemali vodné čerpadlo s takým objemom,“ vysvetľuje P. Slobodník.

Na zásahu musia ísť emócie bokom

Ak sa v Turci stane napríklad dopravná nehoda, sučianski hasiči sú na mieste nešťastia ako jedni z prvých. Zažili už naozaj všeličo. Od tragédií sa snažia odosobniť, ale s každým rozhodne zamáva zranené dieťa.

„Na zásahu musia ísť však emócie bokom, pretože my prídeme s cieľom zachraňovať a pomáhať s čo najcitlivejším prístupom voči zraneným. Nad okolnosťami nehody sa už preto nezamýšľam, lebo v tej chvíli nie je dôležité, kto do koho nabúral, či prečo vodič dostal napríklad šmyk. My neriešime príčiny, ale dôsledky, a teda komu a ako treba pomôcť,“ konštatuje šéf sučianskych hasičov a dodáva, že v tomto povolaní je dôležité zachovať si profesionálny odstup a pri výjazde do terénu nepanikáriť.

„Potrebujeme len vedieť kde ideme, čo si máme obliecť a aké auto treba použiť,“ dopĺňa.

Hasičského ducha majú v rodine aj Slobodníkovci.

„Obaja synovia pracujú v hasičskej záchrannej službe, manželka robí operátorku na odťahovke, takže tým žijeme celá rodina. Je to naša práca a doma sa už o zásahoch snažíme nerozprávať,“ uzatvára Peter Slobodník.

KOMU SA DARÍ NA HASIČSKÝCH SÚŤAŽIACH?

okres Turčianske Teplice

Okresný výbor Dobrovoľnej požiarnej ochrany (OV DPO) SR Turčianske Teplice má vo svojej pôsobnosti 28 dobrovoľných hasičských zborov. Okresné kolá sa v okrese Turčianske Teplice konajú raz za rok.

Okresného kola celoštátnej hry Plameň pre mladých hasičov sa zúčastňuje 15 súťažných družstiev.

„Rok 2015 bol postupovým rokom pre chlapcov z Malého Čepčína, ktorí sa prebojovali až na Republikové kolo celoštátnej hry Plameň a tu sa umiestnili na 3. mieste. Medzi ďalšie najlepšie súťažné družstvá patria družstvá mladých hasičov z DHZ Háj, Bodorovej a Diviak,“ vymenovala Helena Nemcová.

Ďalšie okresné kolo jesennej časti súťaže mladých hasičov sú branné preteky Dráčik. Vlani sa jesenného kola zúčastnilo 29 hliadok mladých hasičov z okresu Turčianske Teplice. Najúspešnejšie hliadky v tejto súťaži boli DHZ Malý Čepčín, Háj, Slovenské Pravno a Diviaky.

Okresné kolo súťaže dobrovoľných hasičských zborov dorastu a dospelých sa koná pravidelne raz za rok. V roku 2015 sa tohto okresného kola zúčastnilo 31 súťažných družstiev. Rok 2015 bol postupovým rokom a tak turčianskoteplický okres na krajskom kole súťaže DHZ reprezentovali dorastenky z DHZ Blažovce, dorastenci z DHZ Malý Čepčín, muži z DHZ Háj a ženy z DHZ Moškovec.

Všetci sa zhodne umiestnili na druhom mieste. Medzi ďalšie aktívne zbory patria Turčianske Teplice, Mošovce, Dolná Štubňa a Rakša.

okres Martin

OV DPO v Martine má 45 dobrovoľných hasičských zborov obce (DHZO). V rámci rozdelení síl a prostriedkov máme v okrese Martin šesť zborov v kategórií A, 25 zborov v kategórií B, 11 DHZO v kategórii C a tri zbory v kategórii D.

Minulý rok zasahovali turčianski dobrovoľní hasiči 753 krát.
„Vlani sa v okrese Martin konalo celkom 16 pohárových hasičských súťaží. Najlepšie družstvá sa zapojili aj do Turčianskej hasičskej ligy. Najlepšie sa darilo hasičom zo Záturčia, ktorí zvíťazili v Turčianskej hasičskej lige,“ povedala Michaela Pavolková, riaditeľka OV DPO Martin.

V tomto súťažnom športe sú na vrchole aj družstvá: DHZ Záturčie - muži, Socovce - muži, Kláštor pod Znievom muži aj ženy, Košťany nad Turcom – ženy.
Okres Martin má založenú Tučiansku ligu mladých hasičov, do ktorej sa v roku 2015 zapojilo pätnásť DHZ. Najlepšie sa darilo chlapcom z DHZ Slovany a dievčatám z DHZ Záturčie.

Do okresného kola hasičskej súťaže sa zapojilo 45 družstiev, kde v mužskej kategórií zvíťazil DHZ Záturčie a v ženskej DHZ Kláštor pod Znievom – stanica.

Výborné výsledky dosahujú i dorastenci a dorastenky zo Socoviec, Koštian nad Turcom, Bystričky či Valče.
Do okresné kola hry Plameň sa pridalo 27 kolektívov mladých hasičov. Najviac zabodovali chlapci z DHZ Slovany a dievčatá z DHZ Kláštor pod Znievom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 4. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 5. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 6. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 7. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 8. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 9. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 1. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 2. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 3. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 4. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 5. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 6. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 7. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 8. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 9. AURES Holdings sa vydáva na západ
 10. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 46 274
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 20 379
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 447
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 220
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 026
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 689
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 975
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 850
 9. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 706
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 6 909
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto vyzerá starostlivosť o covid pacientov na pľúcnej klinike v martinskej nemocnici.

O ústupe pandémie je predčasné hovoriť. Otázniky vzbudzuje Veľká noc.

2 h
Mladíkovi Rovniankovi pomáhajú v defenzíve Markovič starší a Salajka.

Pár dní pred Vianocami 1987 privítal celok ZŤS Martin na domácom štadióne mužstvo VTJ Michalovce a podľahol mu 1:4.

17 h
Simona Hlatká považuje vzájomnú ženskú podporu za dôležitú. 
Vytvorila značku oblečenia, ktorá stiera predsudky.

Martinčanka úprimne o tom, aké tienisté stránky prináša život s peknou tvárou.

19 h
Ilustračné foto.

Sčítanie obyvateľstva bude ešte pokračovať.

23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Martinčanka úprimne o tom, aké tienisté stránky prináša život s peknou tvárou.

19 h

Ďalšie obce hlásia nulovú pozitivitu.

19 h

Horčica sa stala pevnou súčasťou slovenskej kuchyne. Každý národ má tu svoju, Francúzi dijonskú, Nemci svoju žltú a Slováci majú liptovskomikulášsku.

15. apr

Už ste čítali?