MARTIN. Zdravotné sestry a pôrodné asistentky si to rozmysleli a z martinskej nemocnice neodídu. Ešte v decembri podalo výpovede 164 sestier, no už v januári a vo februári ich počet najprv pozvoľne, a potom aj rapídne klesal. Napokon šestnásť dní pred uplynutím výpovednej lehoty zotrvali vo výpovediach len dve, ktoré však podľa našich informácií prechádzajú na iné pracovisko v blízkosti svojho bydliska, aby nemuseli za prácou dochádzať.
„Sestry UNM Martin v snahe neohroziť pacientov, ku ktorému by mohlo dôjsť zatvorením dôležitých a život zachraňujúcich oddelení pre nedostatok personálu, sa po vzájomnej dohode rozhodli zabrániť dôsledkom výpovedí. Svojimi výpoveďami sme chceli poukázať nielen na zlý stav slovenského zdravotníctva, ale najmä na nezastupiteľné miesto sestry, v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nášmu týždenníku poskytla Mária Komanová, prezidentka Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Martine.
Vo vyhlásení sa ďalej píše, že o povolanie sestry už dávno prestáva byť záujem.
„Kompetentné orgány na Slovensku nevytvorili podmienky na generačnú obmenu sestier. Ako máme možnosť v súčasnosti sledovať, pri snahe sestier zmeniť tento stav, stretávajú sa s nezáujmom situáciu riešiť, klamstvami, urážkami až aroganciou moci kompetentných. Okrem iného aj stabilizácia mzdových podmienok je možnou zárukou zníženia migrácie sestier do zahraničia, udržania sestier v systéme zdravotníctva, ale najmä motivácie pre štúdium povolania sestra,“ tlmočila názory sestier Mária Komanová.
Nemocnica počas trvania výpovedí pracovala v nezmenenom režime, chod zariadenia nebol nijako narušený.
„Pacienti dostávali komplexnú zdravotnú starostlivosť a štrajk sestier nepocítili,“ podotkla Katarína Kapustová, hovorkyňa UNM.
V martinskej nemocnici pracuje 777 sestričiek a 30 pôrodných asistentiek. Ich priemerný hrubý plat vrátane všetkých príplatkov a osobného ohodnotenia je 1 121,46 eura. Viac, približne o 20 eur, majú len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.