Hoci podľa kalendára by mala vonku vládnuť tuhá zima, aktuálne počasie aj v Turci skôr miestami pripomína začínajúcu jar. Pomýlená je celá príroda a najmä operence. Kŕdle vtákov badať na oblohe i vysedávať na stromoch. Niektoré vraj už stihli priletieť z teplých krajín.
Medzi operencami máme aj otužilcov
Trilkujúce spevavce zaujali i našu čitateľku Veroniku.
„Keď som išla ráno do práce, už z diaľky som počula hlasné štebotanie množstva vtákov, ktoré posedávali na neďalekom strome u nás na Ľadovni. V tomto ročnom období to asi nie je úplne normálne. Nemali by byť ešte v teplých krajinách?“ kládla si otázku Martinčanka.
Ako vysvetlil Ján Topercer z Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici, prví prieskumníci z teplých krajov sa už stihli vrátiť. Ide o druhy, ktoré zimujú bližšie k nám a to v okolí Stredozemného mora, severnej Afriky či na Blízkom východe, ako napríklad škovránky.
„Tento rok hojne zaplodili smreky, takže v prírode vidíme tiež viac semenožravých čížikov a krivonosov. Otepľujúca sa klíma zas spôsobuje, že aj v Turci sú častejší operení otužilci. Napríklad niektoré jedince červienok, žltochvostov a trasochvostov za teplom neodletia, ale skúšajú, čo to spraví, keď u nás ostanú aj cez zimu. Keď trafia takúto zimu-nezimu, potravu si nájdu a prežijú," opisuje meniace sa zvyklosti vtáctva ekológ Topercer.
Vtáky si udržujú stálu telesnú teplotu, a to okolo 41 stupňov Celzia. Na to zvlásť pri tuhých zimách potrebujú energeticky bohatú potravu.
Nesprávne prikrmovanie je riziko
Teplejšie predjarné počasie zas prebúdza v operencoch i chuť hľadať si partnerov a o tokajúcich samčekov tak v prírode v tomto čase nie je núdza.
„Krkavce, sovy i ďatle si už začali označovať svoje teritóriá a predvádzajú sa pred samičkami.
Ale menšie druhy, ako sýkorky, brhlíky a kôrovníky sa zatiaľ skôr len tak oťukávajú a ešte im pár týždňov potrvá, kým sa začnú rozmnožovať naostro,“ s úsmevom opisuje Ján Topercer.
Hoci niektoré vzrastovo väčšie vtáky už so zabezpečovaním potomstva začali, kým vysedia vajíčka, potrvá to oveľa dlhšie ako menším operencom. Ich mláďatká sa vyliahnu až v apríli - máji, čiže by nemalo hroziť, že ak sa aj studené počasie do Turca vráti, malí vyliahnutí operenci uhynú.
Podľa Topercera by sa vtáky mali prikrmovať len veľmi striedmo a skôr len doplnkovo v tuhých mrazoch.
„Keď je zima mierna, vedia si potravu v prírode nájsť i sami. Nesprávne prikrmovanie môže prispievať k šíreniu ich chorôb, znižovať úspešnosť ich hniezdenia a dokonca viesť i k úhynu. Je nebezpečné spevavce kŕmiť slanými, údenými, vyprážanými alebo kysnutými zvyškami potravy či cestovinami. Radšej si pochutia na neosolenom loji a rôznych semienkach,“ vystríha ekológ z Blatnice.
Drozdy čierne alebo čvikotavé ešte oberajú zo stromov a kríkov všelijaké jarabiny a zvyšky iných plodov.
S prikrmovaní však treba narábať veľmi rozume. Keď už raz začneme, mali by sme v tom pokračovať. Vtáčiky si na pravidelný prísun potravy rýchlo zvyknú a keď kŕmidlo ostane dlhšie prázdne, môžu od hladu uhynúť.