MARTIN. Povodne na Slovensku za posledných 10 rokov spôsobili škody vo výške viac ako 700 miliónov eur. Silné dažde, zvýšené hladiny riek a potokov a zaplavené cesty sú častou hrozbou aj pre obyvateľov Trnavského a Žilinského kraja. Ďalších 54 najohrozenejších samospráv dostalo od rezortu vnútra prívesné vozíky vybavené špeciálnou protipovodňovou technikou, ktoré im pomôžu zvládnuť boj s vodným živlom.
Aj dobrovoľní hasiči z niektorých turčianskych obcí majú od minulého týždňa aktuálne túto techniku. „Vozíky obsahujú techniku, ktorá hasičom uľahčí prácu v náročných a krízových situáciách spôsobených povodňami. Tisícky dobrovoľných hasičov po celom Slovensku sú vždy pripravení pomôcť a to nielen vo svojej obci, ale mnohokrát aj najbližším susedom. Keď takto spoja svoje sily, tak aj s pomocou novej techniky dokážu efektívnejšie chrániť ľudí a ich majetky,“ povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Marián Saloň.
Každý špeciálny protipovodňový vozík obsahuje kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia. Manipulácia s prívesom je jednoduchá a jeho konštrukcia umožňuje ľahkú dopravu z miesta na miesto. Môže ho za sebou ťahať aj osobné motorové vozidlo a vodičovi postačuje štandardné vodičské oprávnenie. Od minulého pondelka ho majú aj v Sučanoch, Rakove, Blatnici, Žabokrekoch, Socovciach, Trebostove, Podhradí, Krpeľanoch a v Háji.
„Obcou pretekajú dva vodné toky, ktoré každoročne spôsobujú ľuďom nemalé starosti,“ pochvaľuje si novú techniku starosta Rakova Patrik Antal. Spolu so štyrmi hasičmi bol v Žiline a domov si viezli nový protipovodňový vozík. „Tešíme sa z neho, konečne budeme môcť zasahovať bez obavy, že niečo zlyhá,“ dodáva.
Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Hlavným kritériom pre výber lokalít na umiestnenie techniky bola analýza povodňových rizík a databázy zásahov hasičov a záchranárov. Celková hodnota projektu je takmer 159 000 000 eur a prostredníctvom neho Slovensko získava aj ďalšie špeciálne kusy techniky určené na boj proti povodniam.
Nedávno sa dočkali hasičskej techniky aj v ďalších obciach oboch turčianskych okresov. Medzi nimi aj dubovskí. Kľúče od repasovanej Tatry T 148 im prišiel odovzdať vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňák spolu s predsedom ŽSK Jurajom Blanárom a prezidentom HaZZ Alexandrom Nejedlým. Spoločne vyzdvihli prácu dobrovoľných hasičov a pochválili, že hasičstvu sa v obci venujú aj mladí ľudia. Slávnostnú chvíľu spestrilo vystúpenie Folklórnej skupiny Prameň a krt tatrovky šampanským.