MARTIN. V Stredisku odbornej praxe SOŠ obchodu a služieb v Jahodníkoch spájajú vzdelanie s výchovou. V každom školskom roku pripravujú okrem ponuky odborného vzdelávania aj veľa podujatí orientovaných na kultivovanie duše žiakov. Platí to aj pre polygrafov. K budúcej práci dobrý a na trhu žiadaný polygrafa potrebuje aj rozvíjať estetické cítenie. Cez umenie je možné vychovávať žiakov k vnímaniu toho, čo je pekné, toho, čo nám pomáha vnímať krásu a jedinečnosť umeleckého diela.
Aj toto bolo cieľom nedávneho worshopu, na ktorom sa v Turčianskej galérii zúčastníli žiaci strediska odbornej praxe polygrafického štúdijného odboru grafik tlačových médií a operátor tlače. Pozreli si aktuálnu výstavbu tvorby známej turčianskej umelkyne Oľgy Krýslovej a jej dcéra a zároveň kurátorka výstavy Barbara Sitárová im povedala veľa zaujímavých informácii o živote a diele umelkyne. Účastníci mali jedinečnú možnosť pochopiť a skúsiť si techniku pastelu, v ktorej maliarka vytvorila svoje najlepšie neskoré krajinárske diela. Mali možnosť zoznámiť sa s procesom tvorby a taktiež si mohli vyskúšať touto technikou nakresliť vlastnú výtvarnú prácu inšpirovanú vystavenými obrazmi.
Ako informovala kurátorka výstavy, v prípade aktuálnej výstavy Krajina Slovensko, išlo o prvú časť cyklu troch výstav. Druhou bude Turiec a okolie a treťou Kysuce. Krajina Slovensko bola výberom z tvorby maliarky a obrazy pochádzali z Kysúc, Spiša, Gemera a iných regiónov Slovenska. Druhá výstava Oľgy Krýslovej zameraná na Turiec bude v Turčianskej galérii v roku 2017. Do pripravovaného workshopu sa budú môcť zapojiť aj obce, keďže jednotlivé obrazy vznikali v našom regióne. Turiec je v tvorbe maliarky zastúpený početnou skupinou obrazov a náš región predstavoval jej najsilnejšiu inšpiráciu.
(Autorka je pedagogičkou SOŠ obchodu a služieb.)
Autor: Emília Králová